Сега да си поговорим за правилното хранене на децата!
Естествено, правилното хранене на вашето бебче още от раждането, чак го осемнадесетгодишна възраст е предпоставка за правилно развитие в нервно-психически аспект и във физически аспект.
За да имаме едно правилно хранене, трябват няколко основни компоненти – да приема детето въглехидрати, мазнини, плодове и зеленчуци, минерали, витамини и вода, разбира се.
Необходимото количество въглехидрати са някъде между 50 и 60 процента от калориите за деня. Те се добавят чрез ориз, картофи, бобови храни. Освен това – сладки плодове и евентуално сладки зеленчуци.
Необходимото количество въглехидрати е различно като процент от хранителните вещества, които се получават от вашето детенце в различните възрасти. Освен това въглехидратите се съдържат и във фибрите – фибрите са вещества с растителен произход. Те са неразтворими и разтворими, като неразтворимите фибри спомагат за храносмилането – при дечица със запек са много полезни и много важни за консумация.
Разтворимите фибри пък абсорбират вода и всъщност образуват субстанция, която наподобява гел и която пък намалява абсорбирането на мазнини и глюкоза от организма.
Плодовете и зеленчуците, които са неизменна част от нашата храна, трябва да бъдат такива и за храненето на вашето детенце
Принципно те доставят на организма витамини, минерали, фибри, и са много добри антиоксиданти, които пък антиоксиданти са полезни за имунната система на вашето човече.
Препоръчва се да се консумират ежедневно плодове и зеленчуци не само от най-малките, на които ние им даваме да ги консумират, те несъзнателно много често го правят, но и от юношите, тийнейждърите и младите хора от 20 до 30 години. Моето впечатление е, че в последните години плодовете и зеленчуците са табу за тях.
Те просто не желаят под никаква форма да ги консумират. Затова изграждането на навиците е много важно от ранна детска възраст. Плодовете и зеленчуците трябва да са в менюто на вашето дете още след четвъртия, петия, шестия месец – в зависимост от това кога се захранва бебчето.
Но не под формата тогава на сокове, а на цял плод. И трябва да е суров плод – да не е готовото бурканче или вие да го направите термично обработен. И този навик да остане за вашето дете и в тийнейджърска възраст и когато стане голям човек. Естествено, могат да бъдат и под формата на салати, на зеленчукови бульони, на предястия, на десерти, но при всички положения трябва да се консумират.
За месото, яйцата и млечните продукти също трябва да си поговорим
Те са съставна част на нашия организъм, те съдържат много протеини, от тях се изгражда клетката, от тях се изгражда нашата мускулатура. И когато едно дете в ранна детска възраст и малко по-голямо – като тийнейджър – не консумира месо, то не се развива правилно.
Да оставим проблема с анемиите, които много често възникват, за съжаление, в последно време. Но много често не се развиват правилно и умствено. Децата изостават, когато не консумират месо, млечни продукти и яйца.
Така че – разбирам някои родители, които имат мнение да бъдат вегани, но на детето, докато е подрастващ организъм, трябва да се поднася месо и то да го консумира под каквато и да е форма. Естествено, да не е пържено или подлютено с някакви подправки. Самият човешки организъм така е устроен – той има нужда от тези продукти, за да се развива правилно.
Моят опит ми показва – имам няколко такива дечица, които впоследствие даже бяха обявени за аутисти, за деца, които не могат да концентрират внимание – когато детето започна да се храни правилно се оказа, че няма абсолютно никакъв психологически проблем. Детето просто не е хранено добре.
Друг компонент от храненето – това са мазнините
С тях трябва да действаме с повишено внимание, т.е. да не предлагаме много животински мазнини на нашите деца, а повече от растителен произход.
Естествено, трябва да са балансирани – тога не означава, че никакви животински мазнини не трябва да се предлагат. Мазнините могат да бъдат наситени и ненаситени.
Ненаситените действат прекрасно за развитието на мозъка – те съдържат омега 3 мастни киселини. А наситените – те се съдържат в месото, в маслото, сметаната, кашкавала, яйчния жълтък – ако се прекали с тях, се получава повишено ниво на холестерола.
За съжаление вече повишеното ниво на холестерола не е проблем само на възрастните хора. Оказва се проблем и на младите хора, които не се хранят правилно.
И затова, за съжаление, имаме често затлъстявания, имаме много рано деца с високо кръвно, с диабет – и заради неправилно хранене, не само заради наследствена обремененост например, или заради стресов начин на живот.
Когато готвите за вашето дете, е препоръчително да не се използва много масло и мас!
Трябва да се използва зехтин и изобщо – олио от растителен произход. Освен това не е желателно да се пържат храните. Всичко трябва да бъде печено или варено. Не е желателно да се правят и запръжки.
Винаги в менюто трябва да присъства течна храна, т.е. супа или таратор. Трябва да има десерти, които да не са много сладки, даже за предпочитане е вместо десерти да се използват плодове и зеленчуци под формата на салати.
Хубаво е да не се овкусяват прекалено много храните на децата. Тоест солта и захарта да се сведат до минимум. Освен това лютите подправки, както споменах, не е желателно да се дават – като черен пипер, лют червен пипер и подобните. Защото те дразнят храносмилателния тракт. Нещо, което също много се пренебрегва е да не се дава прекалено топла храна на децата или прекалено студена – това пък вреди на зъбките.
Доктор Гочева ни казва много логични и нормални неща – да се грижим за децата си да се хранят балансирано и разнообразно. Не знам как и защо, но заради преработените храни все повече деца не приемат плодове и зеленчуци в суров вид. При нас това е ежедневна битка, разправия и пазарене. От бебе е така. Като и никога не сме били и в крайността да яде много джънк. Не сме го забранявали, но никога не сме го и налагали като постоянно наличен. Гледаме и двете си деца по един и същ начин и едното яде всичко, а по-малкото е „скарано“ с плодовете и зеленчуците. Напоследък се преборихме и прояде риба – на 5 години. Упорстваме, но не виждам как ще станат неотменна част от менюто плодовете и зеленчуците.