Не трябва да се забравя, че детето ви трябва да поема и вода и то в достатъчно количество. Когато става въпрос за водата в ранна кърмаческа възраст, има две школи. Едната казва: давай вода, а другата: в никакъв случай вода.
Аз съм за третата школа, която се оказва най-модерния начин за прием на течности в ранна възраст – предложете на вашето бебе вода. Ако бебето пие, значи организмът му има нужда от тази течност. Така че, даже на новородено бебче е задължително след кърмене да се изплаква устата с водичка. Дали ще е с лъжичка, дали ще е със спринцовка, дали ще е с капкомер – но дайте няколко глътки вода след хранене, за да не се появи млечница.
Същото важи и при растежа на бебчето – когато то стане на три месеца, на четири месеца, когато започвате да го захранвате с различни продукти – също предлагайте водичка или чайче.
Има чайчета, които са в готова форма, вие също можете да си правите билкови чайчета, но човешкият организъм е изграден от вода
По-голямата част даже, 50-60 процента от човешкия организъм е течност. Така че, ограничавайки вашето бебе от течности, вие можете понякога да му навредите, защото не винаги кърмата е достатъчно количество. Ако имате кантарче вкъщи и мерите вашето детенце преди и след всяко хранене или поне веднъж на ден или веднъж на седмица и сте сигурни, че кърмата му доставя достатъчно количество храна и течности, тогава не е необходимо да се дава вода. Но това са много редки случаи.
В повечето случаи детето не приема достатъчно кърма в първите дни, даже първите седмици от живота си и тогава е опасно да не приема течности.
Същото важи и когато бебчето стане вече голямо човече – на годинка, две, три
Тогава те забравят да пият вода. Има, разбира се и дечица, които сами си търсят, но те са изключение от правилото, така че трябва да им напомняме да приемат течности. След годинката вече можем да си позволим да даваме и сокове на дечицата, защото под годинката изцяло се избягват заради различното им рН, което дразни стомашно-чревния тракт – киселинността е различна.
И всъщност водичката е важна и в детската градина, където също не винаги им дават водичка. Самите учители и възпитатели трябва да бъдат подсещани. Понякога има и много добросъвестни, не говоря за всички. За училище пък да не говорим. Там в задължението на учителките не влиза „деца, пийте вода“. Така че вие сте тези, които трябва да сложат шишенце с водичка в чантата на детето, които трябва да го подсещате.
Много е важен приемът на течности и заради функцията на бъбреците, и заради функцията на мозъка. Така че – не ограничавайте приема на течности. Естествено, пък и другата крайност – прекаления прием на вода не е добър. Ако имате пък тоя проблем с пристрастеност към течности – посъветвайте се с вашия лекар.
За правилното хранене на вашето дете има голямо значение и това дали детето спортува
Всъщност, когато детето се измори малко повече, апетитът става по-сериозен. Спортът допринася и за растежа, за умствената концентрация, за дисциплината, която вашето дете трябва да изгради в живота си, за самочувствие и увереност.
Спомага и за правилното развитие – физическо и нервно-психическо на вашето детенце. И когато съчетаем правилното хранене със спортуването, тогава детето ви се развива най-правилно.
Полезни съвети, които мога да дам на родителите за правилното хранене и развитие на дечицата е храната да бъде много разнообразна.
Да не приемате, че вашето дете се нуждае само от храни с растителен произход или само от храни с животински произход, че е необходимо само да пие течности и не е необходимо да приема месо или пък само да спортува без да се храни правилно. Тоест, трябва да намерите златната среда, мили родители, за да се развива вашето детенце правилно.
Много е важно да се изградят хранителни навици – вашето дете да яде в определени часове, да сядате с него на масата, да му правите компания, да разговаряте по малко на масата, не прекалявайте с разговорите. И въщност накрая бих ви казала – няма добри и лоши храни. Вашето дете трябва да се храни разнообразно, за да се развива правилно.
Вижте също:
Докато децата ни се хранят и пият с наша помощ, набавянето на течности и навика за тях е в наши ръце. Когато постепенно растат се надяваме тези навици да са останали програмирани в тях и те да продължат да пият най-вече вода редовно.
Аз за да съм сигурна, че ще се случи винаги и навсякъде ги изпращам с шише с вода. Когато сме заедно, постоянно напомням да се пие вода.
Има интересен феномен – ако имат интересно занимание, което отвлича вниманието им те забравят да пият вода. После, когато всичко свърши, се сещат и пият по-голямо количество. Резултатът обаче имам чувството, че не е същия. След големия прием на вода, пишкат по-голямо количество и не мисля, че са хиратирани. Вярвам, че често и по малко се постига по-добра хидратация.