Д-р Захаринка Гочева

Превенция срещу коронавирус – част 1 от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 2753
Видео Текст
Превенция, Гочева статия 1 (custom)

В България все още има хора, които не вярват, че има инфекция от коронавирус, която се разпространява в нашата страна, както и целия свят. За съжаление, това не е така. 

Факт е, че в България има заболели, както е факт, че има и смъртни случаи. И не можем да подценяваме тази инфекция, която дойде толкова внезапно и толкова бързо се разпространи по цял свят. 

За мен това най-вероятно е сезонна инфекция, така, че тя ще се повтаря няколко години подред, докато бъде измислено лекарство или бъде измислена ваксина. За съжаление, на този етап се оказва доста трудна мисия. Така че ние трябва да бъдем подготвени да се защитим както от сезонните вирусни инфекции, така и от коронавирусната инфекция. 

Както се доказа до този момент, най-сигурният начин е спазването на дистанция. Т. е. болни или здрави, ние или тези, които стоят срещу нас, е за предпочитане да са на поне 1.5 – 2 м. от нас

Не е необходимо да смятаме, че сме безсмъртни. Трябва по някакъв начин да се защитим. 

Освен това, при кихане и кашляне е необходимо да се използват еднократни кърпички, които да бъдат изхвърлени след това. Естествено, научихме се, надявам се, да си мием ръцете със сапун и най-малките деца даже да се научат да броят до 20. Т. е. да ги мием поне 20-30 сек, а не да сапунисаме ръцете, да ги изплакнем и да сме решили, че сме приключили с превенцията. 

По въпроса за маските. Има много мнения и най-различни. Моето лично мнение е, че е необходимо – и то за предпочитане да са перящи маски, но те да се перат всеки ден или да са еднократни маски, които се сменят често. Защото в крайна сметка, тази маска пази между 2 и 6 часа максимум в зависимост от това каква е, за да може след като се използва маската да бъде унищожена, ако е еднократна, или ако са многократни – да престоят на сухо място. 

Смята се, че вируса се разпространява най-добре при влажен въздух и 4 градуса температура, т. е. това че някои хора изнасят маските на терасата зимата, това не значи че вирусът е умрял. Можем да пръскаме със спирт – и това вече е доказано т. е. че спиртът, (но 70 процентов спирт, това също е важно), вече е доказано, че той убива вирусната инфекция за няколко минути, но след това трябва да оставим да изсъхнат тези маски, които са за многократна употреба. 

Не трябва да се слагат влажни от спирта върху устата и носа, защото ефектът пак ще е нулев. Трябва маската да се носи върху носа и устата, защото и носът е част от горните дихателни пътища и по този начин също можем да заразим някого или нас да ни заразят. 

Много е важно да носим маска не само за да запазим себе си, а да предпазим и другите, защото има един много дълъг инкубационен период от 2 до 14 дни. Даже някои автори твърдят, че инкубационният период е 21 дни, в които ние можем да бъдем заразоносители без никаква проява на инфекция. Т. е. да не ни боли гърло, да нямаме температура, да нямаме дискомфорт, умора и задух. Така че ние по този начин ще запазим най-близките си, нашите приятели, нашите колеги. 

Много въпроси има – като вземем покупките от магазина, какво да правим с тях. Единият вариант е да ги оставим на сухо да престоят поне едно денонощие, което все пак е нещо. 

Не ни дава гаранция, че няма да се заразим, но донякъде. Смята се, че по някои повърхности се задържа два часа, по други повърхности 6 часа, по трети повърхности 12 часа, така че едно денонощие, ако продуктът е достатъчно траен, може да престои на тераса, или в банята. 

Може опаковките да бъдат напръскани със спирт – пак казвам, 70 процентов. Това е все пак някаква превенция. Естествено, не трябва да изпадаме съвсем в параноични ситуации да ги държим, докато се развалят. 

Така че можем да опитаме все пак да се предпазим от многото ръце, преминали през ябълките например, доматите, краставиците, които ние купуваме, като ги напръскаме с малко спирт и ги оставим да престоят. И след това не е необходимо да ги мием със сапун, а с течаща вода. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. MamaMeObi4a
    MamaMeObi4a

    Здравейте,
    Аз спазвах всички мерки. От миене на ръце през маски до миене на опаковките с храна. И пак се заразих. Не знам от къде и как. Единственото място, което съм била в контакт незащитена е дома ми. Там обаче са децата, които тогава ходеха на училище и детска градина (голяма грешка на управляващите).
    Не пожелавам на никой да го боледува – много е неприятно.
    Децата съм им създала желязна дисциплина – с дрехите от улицата/училище не ходят, седят и лежат у дома. Хвърля се всичко за пране. Когато са били в контакт с други деца се прибират, мият ръцете и се преобличат. По възможност се къпят веднага след като се приберат. Не знам дали ще помогне, но поне не познавам някой пострадал от лоша хигиена…

Вашият коментар