Д-р Татяна Арабаджи

Проблем със зачеването? Какво е Ендометриоза? от Д-р Татяна Арабаджи

icon Преглеждания: 6289
Видео Текст
Endometrioza (custom)

Ендометриозата е състояние или заболяване, което е предизвикано от това, че тъкан, подобна на ендометриума – на вътрешния слой на лигавицата на матката – се намира в други органи в коремната кухина – най-често в малкия таз, най-често по яйчниците, по тазовата стена, по чревните бримки и по пикочния мехур. 

Това е едно състояние, което за съжаление няма точен метод и тест за диагностика на ранните стадии, затова много дълги години този проблем остава недиагностициран. Просто пациентите, когато вече търсят причина за това защо не се случва бременност, много често и случайно попадат на него. Но в голяма част от случаите това заболяване е свързано с такива симптоми като болка, тежест, болка при менструацията, изобщо болка – може и да не е свързана точно с менструацията, може да бъде в дните между менструацията, болка при полов контакт.

В зависимост от степента на засягане това заболяване съответно се и степенува – съответно какви органи до каква степен са засегнати – има лека, средна, умерена и тежка степен на ендометриозата. Това заболяване може да доведе и до стерилитет, ако не се лекува навреме.

Как се диагностицира заболяването? 

Откриването му става – златният стандарт, разбира се – е лапароскопията с взимането на тъканите и изпращането им за хистологичен материал, който да потвърди, че наистина става въпрос за ендометриозните огнища. Иначе, при обикновен гинекологичен преглед, при ултразвуково изследване, могат да се установят огнища, ако са засегнали яйчниците – това са т.нар. шоколадови кисти, които най-често се визуализират на ехограф

Скенер се прави при други обстоятелства, ехографът е най-достъпният, най-лесният метод за диагностика. Но ако има огнища, също така и сраствания, или други усложнения, които настъпват в резултат на това заболяване, те понякога не се визуализират при ехограф и се установяват точно чрез оперативна интервенция – лапароскопия. Тогава имаме възможност да огледаме всичко, да видим и съответно да изпратим материал за изследване, който да ни потвърди диагнозата. 

Как се лекува ендометриоза?

Лечението преди всичко е оперативно, когато се изрязват всички засегнати участъци в организма – това е основното лечение. Симптоматичното лечение – като болка и, разбира се, терапия – може да бъде свързано с прием на хормонални препарати, също така и на обезболяващи. За съжаление това е едно заболяване, което може да рецидивира. Не винаги една операция може да излекува 100 % това заболяване. Може да рецидивира, затова при някои от пациентките се случва да се налага няколко пъти да се оперира, за да могат да се отстранят всички засегнати участъци

Самото заболяване ендометриоза, особено ако засегне яйчниците, и не се лекува навреме – е опасно дотолкова, доколкото кистите  започват да увреждат здравия паренхим – здравата тъкан на яйчника – и тогава трябва да се отстрани кистата. Тогава ние съветваме максимално бързо да забременее жената

Ако степента не е толкова тежка, би могло да се очаква спонтанно зачеване в рамките на определен срок – в зависимост от годините на жената това може да бъде от 6 месеца максимум до една година. Колкото възрастта на жената е по-голяма, съответно този интервал се скъсява. Също така понякога се налага освен оперативното лечение да се включи и хормонална терапия, и съответно след това вече, ако се налага, може да се премине и към асистираната репродукцияинвитро и други методи, които се прилагат в тази област. 

Ендометриозата не е животозастрашаващо заболяване – това е едно от заболяванията, които водят до проблемно забременяване, затова има ли проблем при зачеването при една двойка – независимо на каква възраст – е хубаво да се потърси консултация със специалист, за да може да се изясни причината за това.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Hazel-eyes-baby
    Hazel-eyes-baby

    Това е доста неприятен проблем. Подобни „находки“ най-често се правят при рутинни прегледи при гинеколог. Най-често се виждат на ехограф. При момичета, които не са раждали се отстраняват кистите и им се препоръчва да забременяват (все едно ще ходят на пазар). Медицински има обяснение за препоръката, до колко е уместно това „форсиране“ всеки си решава сам. После трябва да се следи внимателно в годините какво е състоянието на жената, дали нещо не е пропуснато първия път и т.н.

Вашият коментар