Пушенето е една от най-трудните зависимости за преодоляване, но милиони хора в крайна сметка са успели да го направят. Научно доказано е, че отказването на цигарите може да бъде по-лесно, докато кърмите, защото някои вещества в тялото ви (пролактин и ендогенни опиоиди) ще намалят симптомите на никотиновия глад.
Може също да използвате никотинов заместващ пластир за част от деня и да го премахнете три до четири часа преди кърмене на бебе. Говорете с вашия лекар за тази опция, ако смятате, че не можете да се откажете сами.
Следващият най-добър вариант е да намалите пушенето по време на кърмене и така да намалите излагането на бебето на пасивно пушене. Не спирайте кърменето, дори ако не можете да се откажете от пушенето, тъй като кърменето намалява риска от SIDS (синдром на внезапна детска смърт), съветват лекарите.
По какъв начин пушенето влияе на тялото на кърмещата жена
Ако пушите, докато сте бременна, вие сте изложени на повишен риск от широк спектър от проблеми, включително спонтанен аборт и преждевременно раждане.
Майките, които пушат, има два пъти по-голяма вероятност да родят бебе с ниско тегло в сравнение с майка, която не пуши. Бебетата на майки, които пушат често са с ниско тегло и не могат да го наваксат през първата година след раждането. Те също са изложени на по-голям риск инфекции, имат затруднения в дишането и дългосрочни здравословни проблеми в зряла възраст.
Колкото повече цигари майката пуши по време на бременността си, толкова по-голям е рискът от усложнения и раждане на бебе с ниско тегло. Но намаляването на броя на изпушените цигари не намалява повечето от рисковете за вас и бебето.
Пълното спиране на тютюнопушенето в началото на бременността предпазва най-добре здравето на вас и вашето бебе. Все пак отказването по всяко време помага за намаляване на вредата – по-добре да спрете някога, отколкото да не спрете никога.
Когато сте бременна , всичко, което правите, може потенциално да повлияе за здравето на вашето бебе, включително пушенето на слаби цигари или електронните устройства с изпарители.
Когато пушите конвенционални цигари или употребявате изпаряващи устройства в близост до вашето бебе, токсините на никотина, цигарения дим и други вредни вещества се натрупат във въздуха, в тялото и в кърмата ви. Така бебето е изложено на т.н. пасивно пушене, което носи риск от развитие на здравословни проблеми като ушни инфекции, бронхит и пневмония .
Тютюнопушенето на майката може да доведе както до натрупване на никотин в кръвта на детето, така и до нарушаване функциите на белите дробове и дори до синдром на внезапна детска смърт (SIDS) .
Защо качеството на млякото става по-лошо при пушене
Кърменето е едно от най-незаменимите неща, които можете да направите за вашето дете. Кърмата осигурява на бебетата антиоксиданти , храносмилателни ензими, живи антитела и други основни хранителни вещества. Кърменето е успокояващо за бебетата и може да им помогне да заспят.
Бебетата, които са кърмени, имат следните предимства:
- По-малко настинки и респираторни заболявания;
- По-силна имунна система;
- По-малко ушни инфекции;
- По-малък шанс за развитие на храносмилателни проблеми като диария, запек, и гастроезофагеален рефлукс.
Пушенето след раждането е много вредно – не само защото излага детето ви на пасивно пушене, но и защото никотинът и химикали като олово, арсен и формалдехид попадат в кърмата, която се предава на бебето.
Има доказателства, че никотинът променя състава на кърмата и може дори да намали количеството мляко, което тялото ви произвежда.
Количеството никотин в кърмата варира в зависимост от това колко пушите. Някои данни сочат, че бебетата на жени, които са пушили пет или повече цигари на ден, са имали проблеми със съня и са по-склонни да плачат за по-дълги периоди от време. Дори една цигара може да направи детето ви по-неспокойно от обичайното.
На какъв риск е изложено кърмачето, ако майката е активен пушач
Ако пушите, докато кърмите, вашето бебе може да има повишена предразположеност към следните проблеми:
- Хронични респираторни проблеми като астма или алергии;
- Проблеми с количеството и качеството на съня;
- По-голяма податливост на настинки и ушни инфекции;
- Чести храносмилателни проблеми;
- Поведенчески проблеми в ранна възраст и др.
Никотинът не остава само в белите дробове. Вредният тютюнев дим и химикалите от електронните цигари попадат върху кожата, косата, дрехите, мебелите, килимите и стените на дома ви. Това се нарича излагане от трета ръка.
Не на последно място – жените, които пушат, са по-малко склонни да кърмят и са по-склонни да отбият децата си по-рано от майките, които не пушат.
Кърмене и пушене или никакво кърмене – научни данни
Лекарите са съгласни, че най-добрият начин да предпазите бебето си от ефектите на никотина е да се откажете. Но дори и да пушите, това не означава, че трябва да спрете да кърмите.
Ако трябва да изберете между пушене и кърмене и спиране на кърменето, по-добре изберете първия вариант, съветват изследователите на ползата от кърменето.
Кърмата все още е най-добрата храна за новороденото и ползите от кърменето обикновено надвишават рисковете от излагане на никотин.
Изследвания сочат, че около 90 минути след пушене нивото на никотина в кръвта и майчиното мляко намалява наполовина. Ето защо, препоръките към кърмачките-пушачи е да не кърмят веднага след пушене, а да изчакат поне 30-90 минути преди да нахранят бебето си.
По силата на това правило, най-доброто време за пушене е веднага след кърмене, както и вечер, ако бебето има по-дълги нощни паузи между храненията.
Допълнителни съвети и препоръки
Ако пушите, обмислете предприемането на следните стъпки, за да защитите детето си:
- Не пушете близо до бебето.
- Дръжте цигари, лули, пури и вейпинг устройства извън детската стая.
- Създайте среда без дим в колата и дома си.
- Сменете дрехите си и измийте ръцете си след пушене.
- Ако вие или партньорът ви пушите, не споделяйте едно легло с бебето.
- Ако кърмите и се опитвате да откажете цигарите , споделете това си намерение с вашия лекар. Той може да ви консултира как да се справите по-лесно със своята зависимост.
Бременните жени и младите майки, които получават подкрепа от хората около тях, имат по-голяма вероятност да успеят да откажат цигарите.
Препоръчително е първо да се опитате да спрете да пушите без лекарства. Въпреки това, ако не можете да се откажете, можете да използвате никотинова заместителна терапия – дъвки, таблетки за смучене, спрей за уста, инхалатор ил никотинови лепенки. Докато използването на тези продукти се счита за по-безопасно от пушенето, дори това по-малко количество никотин може да не е напълно безрисково за бебето.
Ако сте бременна или кърмите, важно е да говорите с вашия лекар преди да използвате никотинова заместителна терапия, за да обсъдите рисковете и ползите от използването й. Консултантите по майчино и детско здраве също могат да ви помогнат да изберете правилното решение за вас и за вашето бебе.
Снимки: Pixabay
Коментари на читатели