Тереза Алексиева

Реален басейн или басейн в градината е по-подходящ за детето? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 2491
healthy,family,mother,teaching,baby,swimming,pool

Макар и най-актуална през летния сезон, темата за бебетата, малките деца и басейните остава на дневен ред в течение на цялата година. Причината се крие както в многобройните ползи от плуването и водната игра за развитието на детето, така и в наличието на много различни алтернативи, между които родителите трябва да избират.

Надуваем басейн на двора, реален плувен басейн на закрито или детските алтернативи, налични в много СПА хотели в страната? Днес събираме на едно място всички детайли и препоръки, касаещи безопасните водни занимания в басейни от различен тип. 

От каква възраст може бебето да използва басейн?

Водната среда не е нищо необичайно и непривично за бебето. Напротив – тя е единствената среда, която то е познавало в утробата на майката и обикновено го кара да се чувства спокойно и отпуснато. 

Разбира се, външният свят далеч не може да се сравнява с майчината утроба и затова има много детайли, които следва да вземете предвид. 

Новородени бебета

Когато говорим за новородени бебета, безопасната водна игра може да се ограничи до бебешкото корито за къпане у дома. Когато в него има специална ергономична вложка, бебето може да лежи и да прекарва повече време във водата, стига температурата ѝ да е подходяща за целта. 

Поради несъвършената собствена регулация на телесната температура, експертите съветват водата в коритото на бебето да бъде максимално близка до нормалната телесна температурамежду 36°C и 38°C. За да сте сигурни, че няма да сгрешите в преценката си, препоръчително е да използвате термометър за вода

Както вероятно вече сте се досетили – нито един басейн не може да бъде наречен “подходящ” за новородено, дори и да изглежда чист като момина сълза. Др. Хауърд Райнщайн – говорител на Американската академия по педиатрия – обяснява причините по следния начин –

„Когато говорим за новородени под 2 месеца, имунитетът наистина е нещо, за което трябва да се тревожим. В този период, бебетата са изключително уязвими към заболяване – затова препоръчвам на родителите да не водят малките си бебета в басейни, в езера, в морето и т.н.“

Бебета на възраст над два месеца

Възрастта между два и три месеца след раждането е сочена от специалистите като абсолютния минимум, в който можете да запознаете детето си с басейна. Разбира се, най-доброто решение и тогава си остава малкият, мек и надуваем домашен басейн, върху чието съдържание имате 100% контрол. 

Тук обаче имайте предвид че :

  • Водата в него трябва да е топла почти колкото в коритото за къпане, както и да е напълно чиста – без козметични, ароматни, химически или други примеси.
  • Ако е на открито – басейнът трябва да бъде на сенчесто, но топло място, на което няма опасност бебето нито да изгори от слънцето, нито да се простуди.
  • Ако бебето е на слънце, то задължително трябва да бъде намазано с надежден слънцезащитен крем, подходящ за възрастта му.
  • Ако използвате басейна на закрито у дома – уверете се, че е поставен на безопасно място, температурата в стаята е приятна, а изживяването на бебето е 100% във вашите ръце и под ваш контрол. 

За момента е препоръчително да се въздържате от посещение на обществени басейни, тъй като бебето все още е податливо както на бактериални инфекции, така и на кожни реакции към химичното пречистване на водата. 

Бебета на възраст от шест месеца до една година

До навършване на първата си годинка, бебето все още не може да регулира телесната си температура достатъчно ефективно. 

И макар че вече е достатъчно голямо, за да влезе в по-голям басейн заедно с родител, температурата на водата все още остава с решаващо значение. Счита се, че температура от  30°C – 33°C е безопасна в този период, стига възрастният да следи за няколко признака на изстудяване.

Те от своя страна могат да бъдат следните :

  • Ако бебето започне да трепери – време е да го изкарате от водата.
  • В началото, не дръжте бебето си във водата повече от 10 минути.
  • След като изкарате бебето от басейна, изплакнете го с чиста вода, за да се предотвратят потенциални кожни раздразнения и инфекции.

Експертният здравен журнал Healthline препоръчва бебетата на възраст под 12 месеца да не прекарват повече от 30 минути в басейна, независимо от вида и температурата на водата му. 

Малки деца на възраст над една година

След навършване на годинката, бебето вече бавно се превръща в малко дете. То може да започне да посещава специални курсове по плуване за деца, да прекарва повече време във водата и дори наистина да се научи да плува. 

Неговата кожа и имунна система, обаче, все още са значително по-деликатни от тези на възрастните. Затова е задължително да избирате внимателно местата, които посещавате –  най-вече според хигиенните им стандарти и безопасността на водата. 

В тази възраст, детето може спокойно да прекарва време както в собствен детски басейн в градината или вкъщи, така и в различни по-големи басейни с добра хигиена и добри условия за деца.

Имайте предвид, че горещите басейни и джакузита в СПА центровете са неподходящи за деца и винаги се съобразявайте с инструкциите, които ще получите от персонала на място. 

Какво прави един басейн подходящ и безопасен за деца?

Има няколко фактора, на които трябва да обърнете внимание, преди да вкарате детето си в който и да е басейн. Те са еднакво валидни както за обществените басейни, така и за всички видове домашни басейни – реални, сглобяеми или надуваеми. Тези фактори можем да обобщим както следва.

Температура на водата

Както обяснихме по-подробно по-горе:

  • Температурата на водата за новородени трябва да бъде между 36°C и 38°C.
  • За бебета от три месеца до една годинка се препоръчва температура от 30°C – 33°C.
  • За малките деца над годинка е допустимо и вкарването в басейн с температура около 26°C –  27°C за кратко време и с повишено внимание от страна на възрастния. 

Предимството на малките детски басейни у дома е, че тази температура е изцяло под ваш контрол. Можете да я следите, регулирате и модифицирате по всяко време, както и да реагирате гъвкаво на начина, по който се чувства детето. 

Химикали в басейна

Използването на химически агенти в обществените басейни предотвратява растежа на бактерии и други болестотворни микроорганизми във водата. В този ред на мисли, то е вид гарант, че детето ви няма да заболее от бактериална или вирусна инфекция по време на престоя си.

За жалост, някои от тези химикали са далеч от безопасни за децата. Според едно проучване от 2011 г. излагането на хлор в ранна детска възраст може да увеличи риска от развитие на бронхиолит, астма и респираторни алергии. 

В същото време, ако нивата на хлор и други химикали са прекалено високи, бебетата могат да получат кожни раздразнения и дори дерматитни състояния при по-чувствителните типове кожа. 

Басейните със солена вода имат по-ниски нива на хлор от традиционните басейни, поради което са и по-подходящи за малките деца. Разбира се, химичният фон не е нулев и някои от рисковете продължават да съществуват.

Бактерии и болестотворни микроорганизми

Често, рисковете във водата нито могат да се видят, нито да се помиришат. Дори и най-бистрата и наглед чиста вода може да съдържа редица опасни микроби, ако басейнът не се поддържа по правилен начин. 

Когато говорим за бебета и малки деца, използващи един и същи басейн, се сблъскваме с един основен хигиенен проблем – изхождането. И макар да се продават много видове пелени за плуване, трудно можем да си представим, че те “капсулират” цялото съдържание на 100%.

Резултатът е един абсолютно непредвидим “коктейл” от микроорганизми, които могат да попаднат не само върху кожата, но и в устата, очите и ушите на бебето. Това може да причини много видове дискомфорт при малките децакато започнем с диария и стигнем до очни и ушни инфекции, кожни проблеми, респираторни дразнения и по-продължителни стомашно-чревни страдания. 

Разбира се, не е нужно тази мисъл да бъде водеща за вас до края на дните ви. Ако желаете да запазите бебето си защитено в по-голяма степен – придържайте се към собствен детски басейн за по-дълго време. Ако ли пък искате да калите имунната му система в битката – запретнете ръкави и действайте смело. 

Размера, дълбочината и обезопасяването на басейна

Когато говорим за най-малките, самостоятелното използване на басейна е абсолютно невъзможно и абсолютно забранено. В този период, присъствието на възрастен, до голяма степен, омаловажава физическите характеристики на самия басейн. Детето е на сигурно и безопасно място, точно в ръцете на своя родител или придружител. 

Когато, обаче, детето започне да ходи, да тича, да скача и да пресъздава собствените си възгледи за забавление във и около басейна – това се променя. Размерът, дълбочината, външните ограждения и “стените” на басейна се превръщат от фон във фокус, а изборът на родителите следва да бъде още по-внимателен. 

Предимства и недостатъци на големите обществени басейни за децата

От всичко казано дотук, можем да заключим следното – взависимост от вида, състоянието и предназначението на избрания публичния басейн, можете да заведете бебето си в него за първи път между шестия месец и първата годинка.

Предимства на обществените басейни :

  • Няма нужда да отговаряте за пълненето, чистенето, съхранението или поддръжката на басейна.
  • Можете да се възползвате от помощта на специални инструктори по плуване за бебета и деца.
  • Можете да помогнете на детето да се социализира и да плува заедно със свои връстници.
  • Осигурявате на детето си водни занимания без да губите от жизненото си пространство у дома или на двора. 
  • Можете да се възползвате еднократно и да не инвестирате пари само за да разберете, че на бебето не му харесва да прекарва време в басейн. 

Недостатъци на обществените басейни :

  • Хигиената на басейните се поддържа с помощта на химикали, които могат да предизвикат раздразнения и алергии.
  • Във водата може да има бактерии и микроорганизми, с които имунната система на най-малките не може да се справи безпроблемно.
  • Нямате контрол над температурата и състоянието на водата.
  • Губите повече време за придвижване и повече усилия за предварителни приготовления. 
  • В някои по-малки градове достъпът до безопасни басейни за деца е силно ограничен. 

Предимства и недостатъци на детските басейни за двора или дома

Собственият басейн може да има много форми и размери – от голям сглобяем басейн за двора, до мини надуваеми модели, които можете да използвате буквално навсякъде. Ето защо, тук можем да говорим за следните общи предимства и недостатъци.

Предимства на домашните басейни :

  • Възможност за избор на дълбочина, размер, материали и допълнителни аксесоари според нуждите на детето.
  • Пълен контрол върху температурата, състава, хигиената и качеството на водата.
  • Възможност за преместване, транспортиране и гъвкава употреба на басейна.
  • Еднократна инвестиция, която се използва дългосрочно от комфорта на дома. 
  • Самостоятелна употреба, редуцираща риска от предаване на бактериални инфекции. 

Недостатъци на домашните басейни :

  • Поемане на цялостна грижа за хигиената, съхранението и безопасността на басейна. 
  • Заемане на различно по големина жизнено пространство, в зависимост от вида и размера на басейна.
  • Улеснен неконтролиран достъп на детето до басейна в отсъствието на възрастен.
  • По-труден контрол върху времето, прекарано във водата.
  • Вероятност за излишен разход, в случай, че детето не хареса изживяването. 

Общи правила за безопасност при използване на басейн от дете

След като вече коментирахме температурата, хигиената и дълбочината на басейна, следва да ви запознаем и с няколко допълнителни съвета за безопасност, от които да не се отколявате при никакви обстоятелства.

Те са следните :

  • Никога не оставяйте детето да играе във водата без надзор, независимо от възрастта и степента на физическото му развитие.
  • Бъдете наясно как трябва да реагирате адекватно и каква спешна помощ трябва да окажете в случай на непредвидени ситуации.
  • Не използвайте надуваеми играчки за най-малките, за да не създадете допълнителен риск по време на престоя във водата.
  • Ако използвате собствен басейн, винаги полагайте грижи за почистването му чрез филтриране, обеззаразяване или смяна на водата.
  • Не вкарвайте детето си в басейна, ако има диария или друг вид стомашно неразположение.
  • Използвайте специални памперси за плуване, ако детето ви все още не се е научило да използва гърне.
  • Винаги измивайте детето си с чиста вода и бебешки сапун след като излезе от басейна, дори и той да се намира в собствения ви дом.
  • Реагирайте на признаци за изстиване или претопляне на тялото на детето, като го отстраните от басейна възможно най-бързо.
  • Као басейнът е на открито, винаги използвайте подходяща слънцезащита и прибирайте детето на сянка в обедните часове, когато слънчевите лъчи са най-силни. 

Екипът на Kidso.bg и Мамапедия желае на всички родители и техните деца спокойни, успешни, безопасни и забавни водни приключения!

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар