Тереза Алексиева

Термометър за вода: видове, цели и начин на употреба от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 2996
Father`s,holding,a,bath,thermometer.,little,child,taking,a,bath

На теория, къпането на бебето не е ядрена физика и бързо се превръща в част от ежедневната рутина на семейството. На практика, обаче, то често предизвиква лека до средна степен на паника в родителите, които нямат никакъв опит в хигиенното обгрижване на новороденото. 

Едно от най-често срещаните притеснения е именно температурата на водата. Каква всъщност е “правилната” температура за къпане на бебе и как да сме сигурни, че водата не е твърде гореща или твърде студена? Всички препоръки на едно място: в следващите редове. 

На каква температура трябва да се къпе бебето?

Преди всичко е важно да припомним, че тялото на бебето все още има несъвършен механизъм за регулация на собствената температура. Това означава, че температурата на тялото е силно зависима от външните фактори, а неправилното обличане или къпане могат лесно да доведат както до изстиване, така и до претопляне. 

Ето защо, родителите следва да бъдат предпазливи при регулирането на температурата на водата по време на къпане, особено когато става въпрос за новородени и малки бебета.

Експертите съветват водата за къпане на бебето да бъде максимално близка до нормалната телесна температура на най-малките: между 36°C и 38°C

Нужен ли е наистина термометър за вода?

Претоплянето и изстиването са реална опасност за малките бебета, тъй като се случват бързо и неусетно. Именно затова, водата за къпане винаги трябва да бъде с балансирана температура, която да не създава никакви излишни рискове.

Единственият начин да имате обективна оценка за температурата на водата е да използвате специзлизиран термометър за вана. При липса на такъв, можете да тествате водата като потопите лакътя си или капнете няколко капки от вътрешната страна на предмишницата си. Водата трябва да се усеща с телесна температура или съвсем леко по-топла, без в никакъв случай да пари или да ви се струва студена.

И все пак – субективните усещания могат да се разминават с обективната истина. Температурата на тялото на възрастния, температурата в помещението и личните възприятия могат да предизвикат заблуда, която да причини дискомфорт за бебето по време на къпане.

Добрата новина е, че повечето съвременни термометри за вода за изключително достъпни, надеждни и лесни за използване. Те могат да ви гарантират сигурност и спокойствие, без да изискват особено значим ресурс – като време, усилия или финансови средства. 

Казано накратко: вероятно можете да се справите прилично и без термометър за вода, но със сигурност бихте предпочели да го притежавате – за ваше спокойствие и за допълнителна безопасност. 

Какви видове термометри за вода има на пазара?

Всички термометри за вода, предлагани на пазара са лесни абсолютно безопасни за употреба от първия ден след раждането на детето. Те не съдържат токсични или потенциално опасни вещества, като обикновено функционират на принципа на термолентите: измерват температурата бързо, точно и без нужда от никаква допълнителна поддръжка.

Моля, запомнете и винаги имайте предвид, че термометрите за вода за нещо съвсем различно от дигиталния или електронния термометър за деца. Никога и при никакви обстоятелства не използвайте стандартен термометър в бебешката вана: това е не просто безсмислено, а и откровено опасно.

Вместо това, можете да изберете между следните алтернативи на модерни и безопасни термометри за вода:

Вана за къпане с вграден термометър

Ваните за къпане с вграден термометър са най-лесния и интелигентен начин да разрешите проблема дългосрочно и от раз. Те притежават вградена термолента, която показва температурата на водата още от момента на пълнене – така можете да коригирате топлата и студената вода гъвкаво, докато постигнете желаните стойности.

Обикновено ваните с вграден термометър попадат в малко по-високия ценови клас и са комбинирани с редица други екстри

  • анатомично противоплъзгащо покритие
  • отвор за източване
  • вградени диспенсъри за бебешка козметика и т.н. 

За закупуването на такъв клас бебешка вана можете да предвидите сума от 45 лв. до около 100 лв. в зависимост от размера, устройството, производителя и наличието на допълнителна метална стойка. 

Самостоятелен термометър за вода

Ако сте избрали по-минималистичен модел вана за къпане, можете да заложите на отделен термометър за вода под формата на безопасна бебешка играчка. Повечето добри бебешки термометри за вана са изработени от издръжливи материали и безопасни бои. Те могат спокойно да се използват и като играчка по време на къпане, като точността им не намалява с времето или начина на експлоатация. 

Самостоятелните термометри за вана идват във всякакви форми, размери и дизайни: от изчистени модели в един цвят, до рибки, пингвини, слончета и различни знайни и незнайни герои. Според това колко е зашеметяващ дизайна, можете да се подготвите за суми между 3-5 и 15-20 лв. 

Марки термометри за вода, на които можете да се доверите

Всички модели термометри за баня, достъпни на пазара, преминават през стандартизирана процедура, по време на която се доказва тяхната безопасност. В този ред на мисли, ако пазарувате от надежден и лицензиран търговец, вие вече имате гарант, че покупката ви ще бъде успешна. 

Някои от най-известните марки, които се ползват с доверието на родителите по целия свят, включват например:

  • Chicco
  • Canpol
  • Inter Baby
  • Kikkaboo
  • NUK
  • Bébé-Jou
  • Lorelli
  • Babyono и др. 

В онлайн и физическите магазини на Kidso.bg ще откриете единствено висококачествени продукти на доказани български и световни брандове. Защото безопасността, функционалността, издръжливостта и естетиката не се изключват взаимно – всички те са част от съвършенството, което се стремим да предлагаме на своите клиенти.

Желаем ви приятна и весела баня!

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mother_Iskra
    Mother_Iskra

    Спомням си сестра си като бебе. Всяка вечер бебешката баня се случваше в спалнята – с корито, кофи с топла вода изобщо голяма подготовка. Термометърът беше почтен гост всяка вечер – пазеше се да не се счупи, защото живакът вътре е опасен. Изобщо огромно пазене падна. И както често се случва в живота, това от което се пазиш най – много те застига. Термометърът пада и се счупи. Мали топчета се пръснаха по пода, настъпа невероятна паника, защото живакът е отровен…
    Вече това не е възможно. Термометрите нямат живак, животът е много по – прост, поне откъм бебешко оборудване.

Вашият коментар