Как да се справим с киселините по време на бременност?
Става въпрос за проблем, който зачестява през втората половина на бременността. Обикновено се свързва с повишеното количество на прогестерон, който има предпазна роля, намалява възбудимостта на маточната мускулатура, но в същото време, за съжаление, потиска и нормалната перисталтика на стомаха. И като се има предвид и притискането от плода на стомаха – не е чудно, че през последните няколко месеца от бременността от киселини се оплакват много, много бременни жени.
Какво би могло да се направи с хомеопатия? Преди това да кажа някои основни мерки обаче, които е важно да се спазват: да се избягва консумацията на пържени, пушени, пикантни храни, които по принцип увеличават риска от киселини, да се избягва консумацията на богати на целулоза, трудни за смилане храни, да се храни бременната жена по-честичко, но на по-малки порции, да приема течности с поне един час отстояние от храненето, а не заедно с храната. Последното хранене е добре да бъде поне три часа преди да си легне за нощен сън и ако има много изразени киселини и нощем, е добре да спи на по-висока възглавница.
Иначе какво бихме могли да препоръчаме лекарите хомеопати по отношение на киселините? Може би основният хомеопатичен медикамент, който използваме е Нукс Вомика в разреждане 9 CH или 15 CH. Това е един медикамент, който използваме при така наречените анти-перисталтични вълни. По този начин ние предотвратяваме връщането на кисело стомашно съдържимо от стомаха към хранопровода, което е и основната причина за тези киселини, за чувството за парене зад гръдната кост, а понякога и за горчив или кисел вкус в устата.
Нерядко комбинираме Нукс Вомика с Рубиния псевдо акация, също един прекрасен медикамент за киселини и препоръчваме по пет гранули Нукс Вомика и Робиния псевдо акация двадесет-тридесет минути преди хранене и преди лягане за нощен сън. Понякога по-добър ефект от Робиния псевдо акация има друг хомеопатичен медикамент – Сулфурикум ацидум и тогава него комбинираме с Нукс Вомика.
Разбира се, съществуват и други медикаменти, които бихме могли да използваме, като Ирис Верзиколор, а също така и медикаменти за така наречения чувствителен тип на жената, защото има жени, които са по-предразположени към оплаквания от киселини от други – и тогава назначаването на медикамент за конкретен чувствителен тип много значително подобрява ефекта на медикаментите, които току-що споменах.
Важно е също така да се каже, че при киселини хомеопатичните медикаменти много добре се комбинират с вътрешен прием на етерично масло от лимон от висок терапевтичен клас, за да може да се приема вътрешно по една капка един два пъти дневно. Прекрасно етерично масло не само за гадене и повръщане, но и за киселини. Също така лимонът е едно от най-често препоръчваните етерични масла от ароматерапевтите и поради други причини. Подобрява жлъчно-чернодробна и бъбречна функция, подобрява храносмилане, подобрява кръвообращение, спомага за повишаване на общия имунитет на организма и за унищожаване на много от болестотворните микроорганизми.
Когато киселините са свързани и с повишена психо-емоционална раздразнителност, от полза е приемането на Игнация на Аргентум нитрикум, на други хомеопатични медикаменти с помощта на които балансираме психо-емоционалното състояние на бременната и в тези случаи препоръчително е и приемането на магнезий, витамини от групата Б, на определени билкови медикаменти и хранителни добавки, чайове – основно на базата на лайка, жълт кантарион, мащерка, риган, босилек.
Има още много билки, които също биха могли да подпомогнат състоянието тук. Не на последно място – за баланс на нервната система и на психиката, за подобряване на храносмилането горещо препоръчвам и практикуването на йога – разбира се, под надзора на добър инструктор, който е лицензиран за курсове за йога за бременни.
Киселините при мен бяха съчетани с рефлукс. Доста неприятно. По едно време си мислех, че имам сериозен проблем със стомаха. Изписваха ми какви ли не хапчета, в това число и хомеопатични и нищо не даваше траен ефект. Тогава пенсониран лекар, приятел на свекъра ми ме посъветва да вляза в режим. Да ям каквото ми се яде, но никога повече от ½ шепа на ръката ми. Ако съм още гладна – да се храня отново след 1 час и отново да не превишавам това количество. Между храненията да спазвам режим и да пия вода със стайна температура, но не по-рано от 30 минути след хранене. Докато вляза в този ритъм отне няколко дни. Постепенно оплакванията със стомаха намаляха и стана приемливо. Естествено трудно смилаеми храни, много мазно и пържено също избягвах.