Д-р Мариян Иванов

Синузит – част 1 от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 3558
Видео Текст
Хрема

По принцип това е диагноза, която поставяме в една малко по-късна детска възраст, след три, четири, дори петгодишна възраст. Представлява възпаление на лигавицата на околоносните кухини. Различни са причините и предразполагащите фактори за това възпаление, но най-общо, то бива остро, подостро и хронично.

Какво би могла да предложи хомеопатията в тези случаи? С помощта на правилно подбрани хомеопатични лекарства, бихме могли бързо да облекчим състоянието при остър синузит, можем да профилактираме евентуално често повтаряне на възпалението на околоносните кухини, също така и благодарение на това намаляваме до минимум използването на антибиотици – може би една от най-честите причини за използване на антибиотици при деца е точно тази диагноза – синузит. А пък с помощта на правилно подбрани хомеопатични лекарства това се случва много рядко.

Кои са основните хомеопатични лекарства и как ги подбираме? В зависимост от оплакванията, вида на оплакванията, в зависимост от локализацията на възпалителния процес, в зависимост от вида на секретите, в зависимост от провокиращите фактори или от причинителите, както и разбира се в зависимост от така наречения чувствителен тип на детето. Лекарите-хомеопати разполагаме с редица хомеопатични медикаменти, с които много ефективно да въздействаме както за лечение, така и за профилактика на синузита.

Основните медикаменти, които използваме все пак, това са Хепар Сулфур в разреждане 15 СН или 30 СН и Пирогениум в разреждане най-често 9 СН. При остър синузит с гнойни секрети – жълти или жълто-зеленикави – препоръчваме 2-3-4 пъти дневно по 5 гранули от двата медикамента.

Ако в тези гнойни секрети имаме примеси на жилки кръв и ако те формират корички или крустични в носленцето на детето, тогава бихме могли към Пирогениум и Хепар Сулфур да прибавим Калиум Дихроникум в 9 СН или 15 СН разреждане, няколко пъти дневно по 5 гранули.

Имаме случаи, в които секрети трудно и рядко изтичат напред, а по-скоро се стичат назад, към задната фарингеална стена. Това предизвиква дразнене и чести позиви за кашлица при детето. Когато имаме такива ситуации и секретите са гъсти, жълти или жълто-зелени, Хидрастис е един от основните медикаменти, които използваме – в 15 СН разреждане обикновено, няколко пъти дневно.

Когато имаме болки в областта на очите и/или в областта на челото, най-често тогава се касае до така наречения фронтален синузит. Тогава много често прибягваме до Цинабарис 9 СН разреждане, няколко пъти дневно. 

Всъщност, основните оплаквания, дължащи се на синузит, това са главоболие, болки в областта на възпалените синуси, различни видове секрети, повишена температура, общо неразположение. Когато болките са локализирани в областта на така наречените максиларни синуси от двете страни на носа, тогава използваме Мезереум – друг хомеопатичен медикамент – отново в разреждане 9 СН е много добър за т. нар. максимален синузит. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар