Следродилна депресия: причини, симптоми и лечение от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 1941
Следродилна депресия: причини, симптоми и лечение

Появяването на бебе в семейството е много радостно събитие, но понякога е съпроводено от следродилна депресия при майките

По време на периода след раждането около 85% от жените изпитват някакъв вид разстройство на настроението. 

За повечето симптомите са леки и краткотрайни, но от 10 до 15% от жените развиват по-значими симптоми на депресия или тревожност.

Следродилна депресия: причини, симптоми и лечение

Какво е следродилна депресия и какво я причинява?

Следродилната депресия (postpartum depression) е афективно разстройство, което предизвиква съществени промени в настроението, изтощение и усещане за безнадеждност.  

Наблюденията на лекарите показват, че повечето от жените изпитват следродилни промени в настроението през първите няколко седмици след раждането. 

Много често майките се чувстват тъжни, притеснени или уморени. Около 80% от тях изпитват тези чувства седмица или две след раждането. Като се има предвид колко често срещан е този проблем, може би е по-точно да се разглежда като нормално преживяване след раждане, а не като психиатрично заболяване. 

Младите майки по-често съобщават за лабилност на настроението, плачливост, безпокойство или раздразнителност. Тези симптоми обикновено достигат своя връх на четвъртия или петия ден след раждането и могат да продължат няколко часа или няколко дни, като отшумяват спонтанно в рамките на две седмици след раждането. 

Въпреки че тези симптоми са непредвидими и често обезпокоителни, те не пречат на способността на жената да  бъде добра майка. 

Това състояние е напълно нормално и обикновено бързо отшумява. Наричат го следродилен бебешки блус (baby blues). На практика това е лека и временна форма на депресия, която изчезва, след като нивото на хормоните се нормализира. 

Не се изисква специфично лечение, но трябва да се отбележи, че понякога бебешкият блус предвещава развитието на по-значително разстройство на настроението, особено при майки, които по принцип са предразположени към депресия. 

Ако това състояние продължава повече от две седмици, пациентът трябва да бъде прегледан, за да се изключи по-сериозно разстройство на настроението.

Следродилна депресия: причини, симптоми и лечение

Разлика между следродилна депресия и Baby Blues

Следродилната депресия е различна от явлението „бебешки блус”, въпреки че много от симптомите са сходни. 

Депресията е състояние на афективно разстройство, което протича много по-тежко и е по-продължително. Появява се при около 15% от всички родилки

Следродилната депресия засяга както жени, които стават майки за първи път, така и такива, които раждат повторно.

Точните причини за следродилна депресия не са напълно изяснени. Промените в нивата на някои хормони по време и след бременност могат да повлияят на настроението на жената. Много нехормонални фактори също могат да повлияят на настроението през този период. 

Сред допълнителните рискови фактори са например:

  • Промени в тялото вследствие на бременността и раждането;
  • Промени в работата и социалната среда;
  • Липсата на време за себе си;
  • Недоспиване заради грижите за бебето;
  • Съмнения в способността на жената дали е добра майка;
  • Изживян стрес по време на бременността или раждането;
  • Преждевременно раждане или вроден дефект на бебето; 
  • Брачни проблеми и др.

Депресивно състояние може да възникне, ако имате лоши отношения с половинката си или сте необвързани, а също заради парични или жилищни проблеми. След трудно раждане и емоционален шок може да се отключи  страхова невроза

Други предпоставки за депресия са непланираната бременност или смесени чувства на жената около бременността. 

По-предразположени към следродилна депресия са жени, които вече са имали депресия, биполярно разстройство или тревожно разстройство преди или по време на бременността. 

Следродилна депресия: причини, симптоми и лечение

Какво е предродилна депресия?

Съществува и понятие предродилна депресия, която ако не се лекува, може да се превърне в следродилна. 

Тя може да се провокира от: 

  • Промени в нивата на хормоните; 
  • Трудности при предишни бременности; 
  • Стрес заради разногласия в семейството; 
  • Страх от раждането; 
  • Притеснение заради голямата промяна в начина на живот и др. 

Сред симптомите на предродилната депресия са липса на мотивация, безпричинен плач, постоянно лошо настроение, нежелание на общуване, занемаряване на външния вид, тревожност и др.

И все пак – не всяка тъга и тревожност в този деликатен период от живота на жената означават депресия. Не бива да поставяме етикет „депресия” при липса на настроение в продължение на няколко дни, имайки предвид, че под влияние на хормоните бременните често сменят настроенията си. 

В случай, че тъгата не напуска бременната жена повече от две седмици е важно да се вземат мерки – както от нея, така и от близките и роднините ѝ.

Важно е да се знае, че както предродилната, така и следродилната депресия може да се лекува.

Какви са симптомите на следродилна депресия при майките? 

Чувствата на следродилна тъга, безпокойство, раздразнение и сълзливост са често срещани седмица или две след раждането на бебето. 

Следродилна депресия може да възникне, когато тези чувства не избледняват или когато признаците продължат един или няколко месеца след раждането.

Симптомите на следродилна депресия са подобни като тези на депресия, която се появява в други моменти от живота. 

Заедно с тъжното настроение, може да се появят и други симптоми на следродилна депресия:

  • Възбуда или раздразнителност;
  • Промени в апетита;
  • Чувство за безполезност или вина;
  • Чувство, че не се чувствате достатъчно свързани с бебето;
  • Липса на удоволствие или интерес към повечето дейности;
  • Загуба на концентрация и енергия;
  • Проблеми при изпълнение на задачи вкъщи или извън дома;
  • Значително безпокойство;
  • Суицидни мисли;
  • Проблеми със съня;
  • Натрапчиви мисли за потенциални опасности и др.

Има майки, които се страхуват да останат сами с бебето. Тревожат се силно за бебето или не се интересуват много от него. Случва се  някои жени да изпитват негативни чувства към бебето или дори да си мислят, че може да го наранят. 

Въпреки че тези натрапчиви мисли са страшни, те почти никога не водят до негативни действия. Независимо от това, незабавно уведомете вашия лекар за тях, защото неглижирането на проблема може да доведе до неговото влошаване.

В някои случаи, майките преживяват голям стрес, когато бебето им плаче. Те се чувстват виновни от една страна, че не могат да му помогнат, а от друга, че понякога направо не могат да понасят бебешкия рев. 

Имайте предвид, че тази реакция е нормална и други майки се чувстват по същия начин като вас.

Следродилна депресия: причини, симптоми и лечение

Колко продължава следродилната депресия и как да се справите?

Ако не се лекува, следродилната депресия може да продължи месеци или дори по-дълго. 

Ранната следродилна депресия се появява в първите дни или седмици след раждането и обикновено отминава за около месец. Късна следродилна депресия се появява около 30-40 дни след раждането и може да продължи от 3-4 месеца до една година. 

Потенциалните дългосрочни усложнения са същите каквито се получават при тежка клинична депресия. Нелекуваната следродилна депресия може да изложи на риск майката, която може да навреди на себе си или на бебето си. 

Диагнозата на тежка следродилна депресия се основава основно на симптомите, които описвате на вашия лекар. Той може да назначи изследвания на кръв или урина, за да провери за евентуално физическо заболяване, причиняващо клинична депресия. 

Специалистите могат да дадат ценни съвети как да се справим с депресията. Младата майка, която има някакви симптоми на следродилна депресия, трябва да се свърже със своя лекар, за да получи помощ.

Ето и някои съвети за преодоляване на следродилна депресия:

  • Помолете вашия партньор, семейството и приятелите си за помощ по отношение на нуждите на бебето и в домашната работа.
  • Не крийте чувствата си. Говорете за тях с вашия партньор и близките си.
  • Не правете големи промени в живота си по време на бременност или веднага след раждането.
  • Не се опитвайте да правите твърде много неща и да бъдете перфектни.
  • Отделете време да излезете, да посетите приятели или да прекарате време насаме с партньора си.
  • Почивайте, когато и колкото можете. Спете, когато бебето спи, независимо по кое време на денонощието е.
  • Говорете с други майки или се присъединете към група за подкрепа, която ще ви срещне с жени във сходно на вашето положение.

Добрата социална подкрепа от семейството и приятелите може да помогне за намаляване на сериозността на следродилната депресия.

Следродилна депресия: причини, симптоми и лечение

Жените, които са имали следродилна депресия след минали бременности, може да са по-малко склонни да развият отново следродилна депресия, ако започнат да приемат антидепресанти веднага след раждането. 

Те, обаче, трябва задължително да са предписани от лекар

Разговорната терапия също може да бъде полезна за предотвратяване и лечение на депресия. Добрата социална подкрепа от семейството, приятелите и колегите може да помогне за намаляване на сериозността на следродилната депресия на майката.

Методи за лечение на следродилна депресия

Помощта при депресия след раждане обикновено включва медикаментозно лечение, терапия с разговори или и двете. В по-тежки или продължителни случаи на депресия може да ви насочат към психиатър. 

Кърменето играе роля за това какви хапчета за следродилна депресия препоръчва вашият лекар. Жените, които планират да кърмят, трябва да бъдат информирани, че всички психотропни лекарства, включително антидепресанти, се секретират в кърмата.  

Медицината и терапията с говорене могат успешно да намалят или премахнат симптомите. 

Обърнете се към медицински специалист в следните случаи:

  • Състоянието, наречено „бебешки блус”, не преминава след 2-3 седмици;
  • Симптомите на депресия не намаляват, а стават по-интензивни;
  • Симптомите на депресия започват много месеци след раждането;
  • Трудно ви е да изпълнявате задълженията си вкъщи или на работа;
  • Не сте в състояние да се грижите за себе си или за бебето; 
  • Имате мисли да нараните себе си или бебето си;
  • Развивате натрапчиви мисли, които не са базирани на реалността.

Не се притеснявайте да потърсите помощ веднага, ако се чувствате претоварени и се страхувате, че може да нараните бебето си. Независимо какви са симптомите, те могат да бъдат повлияни чрез правилна и навременна реакция.

Въпреки че е трудно надеждно да се предскаже точно кои жени ще изпитат следродилно разстройство, възможно е да се идентифицират определени  групи, които са по-уязвими към депресия. 

Тогава могат да се вземат мерки и да се назначи терапия веднага след раждането.

Съществува ли следродилна депресия при мъжете

Следродилна депресия при мъжете е много реална възможност

Въпреки че обикновено свързваме следродилната депресия с жените, младите татковци също могат да изпитат сериозни промени в настроението, след като донесат бебето у дома.

Следродилна депресия: причини, симптоми и лечение

Недоспиването, суетенето около бебето, което изглежда не може да бъде успокоено, пренареждането на дните ви – това наистина може да доведе бащите до стрес

Смята се, че следродилната депресия е особено често срещана три до шест месеца след раждането, като всеки четвърти татко има някакви оплаквания.

Около 10% от бащите изпадат в депресия преди или непосредствено след раждането на бебето им, показва изследване, публикувано в Journal of the American Medical Association.

Според специалистите, причината е отчасти биологична. Ясно е, че хормоните на майките се променят много по време и след бременността. Но има доказателства, че бащите също изпитват реални промени в хормоналните си нива след раждането на бебето.

За постродилната депресия при бащите играят роля и много фактори, несвързани с хормоните. Мъжете обикновено са свикнали да бъдат във фокуса на вниманието на своите партньорки. Това се променя, когато бебето влезе в уравнението. Майките са склонни бързо да се привържат към детето. При бащите това може да отнеме известно време

Междувременно таткото може да се чувства като трето колело, което не е приятно. Друга причина е, че младият баща може да почувства силен натиск да осигури разширеното си семейство. Това може да увеличи стреса около кариерата му и да се стигне до обсебване от финансите.

Обикновено има очаквания, че новите бащи трябва да са на седмото небе от щастие. Ако все още не го усещат напълно, може да се почувстват виновни. Всичко е наред, радостта, че си баща, ще дойде със сигурност.

Повечето млади родители спят толкова малко и правят толкова малко секс, че може да започнат да се чудят защо въобще имат легло. Липсата на едно от двете може да повлияе на настроението на мъжа.

Какви са симптомите на депресия при мъжете?

Симптомите на депресия могат да изглеждат различно при мъжете и жените. 

Някои от по-честите признаци при мъжете включват:

  • Гняв, раздразнителност или агресия;
  • Загуба на интерес към работата или любимите дейности;
  • Желание да прекарва повече време на работа, отколкото вкъщи;
  • Поддържане на дистанция или отдръпване от семейството и приятелите;
  • Чувство на разочарование;
  • Тъга, усещане за безнадеждност и др.

За съжаление много мъже не приемат сериозно идеята за следродилна депресия. И дори да усещат симптоми, те може да не си признаят. 

Приспособяването към новия член на семейството отнема време и е нормално настроението Ви да е малко колебливо. Но ако симптомите продължават повече от две-три седмици, помислете за помощ от психолог. 

Специалистите съветват през този период да се грижите добре за себе си като се храните качествено, занимавате се със спорт и си почивате, когато е възможно. Много важно е да говорите за чувствата си с вашия партньор, с хората от семейството ви и приятелите. 

Семейната среда, общуването и разбирането са сред най-важните фактори за бързо преминаване на следродилната депресия както на майката, така и на бащата. 

Снимки: Pixabay

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар