Тих рефлукс при бебе – симптоми, причини и лечение от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 1570
Тих рефлукс при бебе - симптоми, причини и лечение

Всеки млад родител се чувства несигурен по отношение качественото гледане на бебето. 

Много често бебетата са енигма за своите родители и е хубаво, ако очаквате или вече имате дете, да се запознаете с някои факти, които биха били полезни за вашия мъник, а и за вашето спокойствие. 

Една от най – честите тревоги е свързана с т.нар. тих рефлукс при бебета.

Тих рефлукс при бебе - симптоми, причини и лечение

Какво е тих рефлукс и кога се проявява най – често?

Тих рефлукс е състояние, при което след хранене малки количества от поетото мляко се връщат по хранопровода към устната кухина на бебето и това води до неизбежното повръщане при бебета.

Тази специфика на бебешката физиология е често срещано явление, но при повечето бебенца отшумява до 7-ми месец. 

Звучи страшничко, но ако имате достатъчно информация и познания как да реагирате, ако бебето повръща и страда от рефлукс, ситуацията няма да е така плашеща. 

Разбира се, ако тези състояния продължат до по-късно и имате тревоги за здравето на вашето дете, най-доброто, което можете да направите, е да потърсите консулт с гастроентеролог. 

Тих рефлукс при бебе - симптоми, причини и лечение

Състоянието гастроезофагеален рефлукс се дължи на това, че храносмилателната система на бебето е все още незряла. 

Специално при малките деца този вид рефлукс е известен като тих рефлукс при бебе. Най-често се проявява по време на оригване след хранене, когато бебето освобождава поетия с млякото въздух. 

Много често детето по естествен път надраства проблема с функционирането на езофагеалния долен сфинктер, т е.  клапата, затваряща хранопровода към стомаха. 

Разпознаваеми са различни видове стомашен рефлукс, а част симптомите са някой от следните:

  • нервно поведение по време на кърмене, 
  • силен плач няколко пъти на ден; 
  • кашлица, когато детето е в легнало положение, която може да доведе до повръщане.

Тих рефлукс при бебе - симптоми, причини и лечение

Кои са най-честите причини за тих рефлукс?

Редица изследвания показват, че начинът на хранене, кърмене или даване на мляко за кърмачета, не оказва влияние върху появата на тих рефлукс. 

Влияние обаче може да окажат други неща, които включват:

  • позата;
  • видът биберон (ако бебето се храни от шише);
  • честота на хранене;
  • изчакване за смяна на позицията на бебенцето след хранене;
  • бързината на хранене и други.

Някои бебета са доста лакоми и заедно с млякото, от гърдата или от шише, поглъщат и доста въздух. 

Има случаи, в които рефлуксът протича без изтичане на мляко от устата и без повръщане при новородено. Именно тогава се говори за т.нар. „тих“ рефлукс. 

При него се появяват дихателни проблеми, а на по-големите деца гласът пресипва.

Това обикновено се причинява от смесване на бебешката храна и стомашните сокове.

Тих рефлукс при бебе - симптоми, причини и лечение

Какви са симптомите на тихия рефлукс при бебетата?

Не е толкова сложно да разпознаем кога детето има тих рефлукс. Симптоми за това можете да откриете в необичайното поведение на вашето дете при  хранене и след това. 

Обичайните симптоми на рефлукс при бебе са: 

  • Повръщане на поетото мляко на фонтан:  Много често този симптом на рефлукс може да доведе до нежелание за хранене или загуба на тегло, както и до бавно наддаване. При тези с по-обострено състоянието на рефлукс, се вижда как бебето отказва храна; 
  • Проблеми с дихателните пътища: Спецификите тук са честите  пневмонии или постоянно зачервено гърло при бебе, без признаци на инфекция. Това също може да се дължи на тихия рефлукс, защото стомашната киселина прониква в гърлото.

При по-големите деца може да бъде налице и пресипнал глас, който също е симптом на тих рефлукс. 

Тих рефлукс при бебе - симптоми, причини и лечение

Видове тих рефлукс при бебетата

Различните видове тих рефлукс при най-малките описваме в редовете по-долу.

Ларингофарингеален рефлукс

При този вид киселинното съдържание на стомаха се връща обратно в хранопровода. Когато това се случи, киселинният материал контактува с чувствителната тъкан в задната част на гърлото и дори в задната част на носните дихателни пътища.

Киселинен рефлукс

Човешкият стомах съдържа солна киселина, която се съдържа в тънките черва, но попадайки извън стомаха, стигайки до устната кухина, предизвиква силен дискомфорт. А това от своя страна води до рефлуксна болест или до така наречения киселинен рефлукс.

Естествено, че в такива ситуации консултът със специалист е задължителен, колкото и да сте чели по темата. Ако обаче при вашето мъниче симптомите не са толкова обострени, а са епизодични и контролируеми, нямате повод за тревоги. 

Но ако забележите, че мъничето ви поглъща стомашно съдържимо, тогава не бива да се бавите, а да потърсите специалист, тъй като най-вероятно ще се наложи спешно лечение на тих рефлукс.

Към какъв специалист да се обърнете и как се поставя диагнозата?

Живеем в ерата на дигиталния свят и само с няколко кликвания на мишката можете да научите всичко за  безпокоящия ви тих рефлукс – симптоми, домашно лечение, съвети във форумите и пр.

Все пак най-сигурният човек, към когото е най-добре да се обърнете, е вашият педиатър, който ако прецени може да ви насочи към гастроентеролог.

Гастроентерологът е специалистът, който лекува тих рефлукс при възрастни, но със сигурност може да помогне при нужда и на вашето бебе.

Ето няколко изследвания, които се използват в момента при диагностициране, ако са налични симптоми на тих рефлукс:

  • Рентгеногрофия: методът осигурява данни за анатомичната и функционална характеристика на гастроинтестиналния тракт.
  • 24-часово рН мониториране на хранопровода: този метод е подходящ за проследяване на промяната в рН и симптомите. Относително неинвазивен е. Приема се за най- добър метод за диагноза на гастроезофагеална рефлуксна болест.
  • Ехография: това е неинвазивен метод, който позволява количествена оценка на гастроезофагеалния рефлукс при бебето. 

Тих рефлукс при бебе - симптоми, причини и лечение

Лечение и добри практики за облекчаване на състоянието

Първото, което можете да направите, за да облекчите вашия мъник, е да го храните в правилната позиция, така че коремчето да не се натоварва, но и да не поема много въздух заедно с млякото. 

Добре е през първите месеци да давате сироп или капки за колики. Ако кърмите бебето си, опитайте позиция, в която гърбът ви е в изправено положение, а детето е обкрачило бедрото ви. Честото оригване след хранене също помага за облекчаване състоянието на бебето.

Когато на бебето се дава адаптирано мляко, е добре да се подбере биберон с по-малка дупка, за да не пуска много мляко.  Добре е и да използвате за хранене на малкото адаптирано мляко с антирефлуксно действие.

Ако кърмите, не правете големи интервали между кърменията, защото кърмата се усвоява много бързо и често бебенцата, които са само на кърма, огладняват по-често. А много гладното бебе поглъща млякото по-лакомо и съответно с повече въздух. 

Ако бебчето ви вече е захранено, избягвайте да му давате храни, които имат високо съдържание на киселини като цитруси, сладки тестени изделия. Тези храни при рефлукс са нежелателни. По-добре е да заложите на балансирано и здравословно меню, което ще допринесе не само за затихване на рефлукса, но и за цялостното пълноценно развитие на детето ви. 

Тих рефлукс при бебе - симптоми, причини и лечение

Съществува ли превенция за тихия рефлукс?

Според повечето специалисти рефлуксът е съвсем естествено състояние на все още незрялата храносмилателна система на бебетата. Все пак има начини, посредством които можете да намалите опасността от развитие на рефлукс при вашето бебенце.

Както вече споменахме, необходимо е детето да има правилен режим на хранене, не само в кърмаческа възраст. Това ще спомогне и последващото развитие на детето ви, а не само развитието през първата година. 

Най-добрата храна през първите месеци е майчината кърма, но ако се наложи дохранване по една или друга причина, най-добре е да е с мляко, което има антирефлуксна формула. 

Хранете детето на малки порции, като по време на хранене правете паузи. Веднага след хранене потупайте детето, за да се оригне. Всичко това намалява шансовете за развитие на тих рефлукс.

Не забравяйте, че при всякакви съмнения за здравословното състояние на бебето трябва да се консултирате с неговия педиатър или лекуващ лекар.

Снимки: Pixabay

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар