Д-р Мариян Иванов

Тикове – част 2 от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 3495
Видео Текст
Защо детето плаче в детската градина

Не са рядкост случаите, когато тиковете се провокират или влошават от ревност. Ревност при децата наблюдаваме обикновено, когато в семейството се появи по-малко братче или сестриче – в тези случаи могат да се отключат и тикове. Тиковете могат да се съчетават и с нощно напикаване, със заекване, с хиперактивност – всъщност, често е налице такава комбинация. Когато в основата е чувство за ревност, основният хомеопатичен медикамент е Лахезис Мутус в 30 СН разреждане.

Има си просто и случаи, в които повишена тревожност провокира или влошава тиковете – тогава мислим за Аргентум Нитрикум в 30 Сн разреждане.

Не на последно място, при всякакви състояния или заболявания, които се провокират или влошават от непроявени, не екстериоризирани по една или друга причина емоции – тогава прибягваме до Стафизагрия 30 СН.

Много важно, за да повлияем трайно тиковете, е да подберем и медикамент за т. нар. чувствителен тип при детето. Обикновено това са медикаменти за чувствителни типове по-уязвими, по-чувствителни на емоции – най-често това са чувствителен тип Пулсатила, чувствителен тип Ликоподиум. Между другото, Ликоподиум освен че може да бъде медикамент за чувствителен тип при детето, е също много добър медикамент за всякакви тикове в областта на лицето – лицеви тикове.

Има още много хомеопатични медикаменти, които според конкретната ситуация могат да бъдат подбрани. Хубаво е да се знае, че те много добре се комбинират с определени етерични масла, които също спомагат за баланс на нервните процеси, за намаляване на нервното напрежение. 

Най-често това са етеричните масла от тамян, от лавандула, иланг-иланг, нероли, от портокал – така че, по един или друг начин, дали чрез инхалация, дали чрез масаж или нещо друго – бихме могли да прилагаме и етерични масла, с които да подпомогнем по-бързото психо-емоционално възстановяване на детето.

Съществуват немалко хранителни добавки и чайове, също на базата на растения, действащи успокояващо, като Лайка, Липа, Жълт кантарион, Мащерка, Валериана и куп още други билки бихме могли да прилагаме в това направление.

Важно е да да се изтъкне, че добър ефект при тикове имат и Магнезият, Цинкът, витамините от групата Б. Така че – можем да ги използваме в комбинация. Антистрес Фитолек – съставът му е изключително подходящ и за деца. Съдържа екстракти от Валериана, Пасифлора, Лайка, Мента, Жълт кантарион, плюс Магнезий, Цинк и Витамин Б6 и действа изключително добре за понижаване на нервното напрежение и за премахване на всякакви състояния или заболявания, провокирани или влошени от стрес и повишено нервно напрежение.

Разбира се, ако има нужда, детето може да бъде консултирано с психолог. Аз винаги препоръчвам повишена двигателна активност и контакти с природата – те по естествен начин намаляват нервното напрежение и балансират нервните процеси.

Много подходящо за деца, които са по-емоционално чувствителни, включително и с тикове, е да практикуват йога, която се отразява изключително добре на организма като цяло, включително и на психо-емоционалното състояние. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mother_stars
    Mother_stars

    Това са проявления на емоционалното състояние на човека. Неприятни са, но не са опасни. Големият въпрос е как се е стигнало до там. Преди да се появят са трупани и несподелени негативни емоции, които в крайна сметка са намерили физическо отражение.
    Като родители, възпитаващи дете сме проспали сериозни и големи неща в емоционалното съзряване на детето. За съжаление трябва да си признаем, че сме се провалили и да се обърнем към психолог. И той няма да е необходим само за детето ни, но и за нас. За да открием къде сме сгрешили, какво сме пропуснали и как ще излезем ЗАЕДНО от тази ситуация. Това е процес, при който трябва да се опознаем взаимно, да си признаем истини, които сме подминавали, да стигнем до себеопознаване.
    Иначе химията на хомеопата е за симптомите. Тя ще ги замаскира, тушира, дори може да ги премахне. Това обаче не ни гарантира, че утре няма да имаме нов проблем – този път не тик, а например паник атака или страхова невроза…
    И още един съвет от мен – ако имате някакви роднини (дори и далечни) с неврологични проблеми не изключвайте наследствена обремененост и възможност за по-сериозни заболявания. Консултирайте се с невролог, ако е нужно правете и по-сериозни изследвания –скенер, доплер и т.н. По добре подобни проблеми да се „хванат“ в зародиш.

Вашият коментар