Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман
Новородените бебета следват свой собствен биологичен часовник, който регулира модела им на сън и за хранене. И когато бебето е първо в семейството, за родителите е доста трудно да свикнат с това.
Объркано си задават въпроси като: „Защо спи толкова дълго, не трябва ли да го събудя?”, „Преди малко го нахраних, защо пак плаче?”, „Колко време е нормално да спи в денонощието?”.
Обикновено новородените спят приблизително по 16 или повече часа, разпределени в седем и повече периодa на заспиване и събуждане в денонощието. Подгответе се, че може да отнеме няколко месеца, преди режимът за сън и будно състояние на бебето да започне да съвпада с вашия. Регулирането на времето е и удобство, което ще ви дава възможност да планирате деня си, както и да успявате да си починете.
При някои мъничета отнема най-малко от шест до десет седмици, но често по-дълго време, преди да започнат да спят през по-голямата част от нощта. Обичайно до три-четиримесечна възраст две трети от съня е в промеждутъка между късното вечерно хранене и ранното сутрешно.
На около 6 месеца повечето бебета започват да прекарват голяма част от нощта в сън, макар че има и изключения. А през деня спят два пъти за около час-два – преди обяд и следобед.
Консултирайте се с педиатъра
Бебетата, които са родени с по-ниско тегло трябва да се хранят по-често през деня и нощта, докато достигнат задоволителните за възрастта им килограми.
Ако вашето мъниче е в тази категория, задължително обсъдете с педиатъра си най-подходящата схема за храненето му. Повечето педиатри смятат, че бебето трябва да тежи поне 4,5 кг или да е на минимум три месеца, за да може да прескочи едно нощно хранене, ако се е родило с по-малко тегло.
Какъв е моделът на сън на вашето бебе?
Някои новородени спят почти през цялото време в първите седмици след раждането, събуждат се само, за да бъдат нахранени и след това отново заспиват. Други следват схема, по която много рано започват да прекарват по-дълъг период будни, и спят само по няколко пъти през деня и нощта.
Ако сте от големите късметлии, по-дългите интервали от сън могат да се паднат през нощта и да успеете и вие да си починете. Не се отчайвате, ако на вашето бебе му трябва повече време, за да влезе в този модел.
Просто ще трябва да се примирите, че известно време ще имате усещането, че сте в едно безкрайно безтегловно състояние и ще ви се иска да затваряте очи всеки път, в който успявате да поседнете за малко.
Научете причините за различните видове плач. Повечето бебета, които са родени около термина и не са под обичайните килограми, не се нуждаят от хранене на всеки час, дори, ако сте избрали да кърмите вашето на поискване.
Не му предлагайте храна всеки път, когато се размрънка, особено, ако сте го хранили преди петнайсетина минути. Опитайте се да се научите да разграничавате различните видове плач на бебето – когато е гладно, когато има нужда от смяна на памперса или иска да го гушнете.
Увеличавайте постепенно времето между храненията. Ако бебето се храни на всеки час, опитайте се да увеличите интервалите между храненията с по няколко минути, докато успеете да постигнете двучасов интервал.
За период от няколко дни бебето ще свикне и ще се почувства комфортно да удължите още периодите между отделните хранения. За да осигурите на себе си и на мъничето повече часове сън през нощта, направете последното вечерно хранене максимално късно – около полунощ, а първото за следващия ден да е към 6 часа.
Започнете бавно да коригирате дневния и нощния режим. През първите три месеца от живота на бебетата повечето от тях започват да реагират на характеристиките за ден и нощ. Вие можете да ускорите процеса като не затъмнявате прозорците на детската стая през деня. Също така не отдавайте толкова голямо значение и на шума от дневния ритъм.
Не е нужно да шепнете и вървите на пръсти покрай кошарката на спящото бебе. Някои мъничета могат да спят непробудно дори и по време на концерт на духов оркестър. Това не се отнася за всички, разбира се, така че не прекалявайте. Внезапните и твърде силни звуци могат доста стресиращо да прекъснат съня. Старайте се да се придържате към златната среда. Поддържайте нормален дневен режим и ще помогнете на бебето да свикне по-лесно с различните нива на шум и светлина през деня и нощта.
Следвайте естествения ритъм на бебето, който с времето ще се превърне в подреден режим. Само няколко седмици след раждането, ще забележите, че малкото човече започва да се буди, храни, заспива и на по-късен етап – да играе в едни и същи часове от денонощието. Използвайте наблюденията си, за да се опитате да създадете дневен режим на бебето, към който да се придържате и който да облекчава и вашето ежедневие.
Бъдете последователни
Когато детето ви всеки ден започне да следва близки часове на заспиване и събуждане, постарайте се да въведете последователност в отделните дейности през деня и да наложите режим, който заедно да следвате. Ако е необходимо, известно време го събуждайте за хранене на 4 часа, така че то да може да задоволи по-голямата част от хранителните си нужди през деня. В случай че постоянно променяте часовете за къпане, хранене, игра и други занимания, то трудно ще изгради свой режим.
Играйте с мъничето само през деня
Запазете само за светлите часове на денонощието всички забавления с цветни, интерактивни и издаващи звуци играчки. Ако бебето се събуди в 3 през нощта усмихнато и в настроение за игра, не се поддавайте на сладката муцунка. Оставате светлината приглушена, погушкайте го и го полюлейте малко и го върнете обратно в леглото му. Така ще започне да свързва игрите с деня, когато мама и татко са будни.
Режим за бебето е задължителен, но той не е абсолютно правило. Въпреки това режимът има благотворно влияние както върху бебето, така и върху родителите му.
Въпреки, че малкото човече в началото само спи, то със сигурност се храни по добре, по-добре работи храносмилането му и всичко се случва по-гладко, когато детето влезе в един повтарящ се режим. Разбира се той не бива да се абсолютизира. Ако бебето спи дълбоко, не е нужно да го будите, пропуснете едно хранене. Няма да се случи нищо фатално. По същия начин ако сте закъснели с банята не е драма да я пропуснете една вечер. Просто това са изключения и не бива да се превръщат в правила.
За родителите бебешкия режим е от огромно значение. Според мен това е единствения начин да преминат през отглеждането на новородено психически и физически по-плавно. Винаги това дава малко повече ред в живота им, позволява да се спи по-нормално, както и да се планира свободното време.
Успех на всички родители и най-важното обичайте децата и те ще Ви възнаградят!