Тереза Алексиева

Кога и какви играчки се дават на бебето? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 8044
играчки (custom)

Често срещана грешка, която допускат повечето нови и ентусиазирани родители е буквално да „затрупват“ новороденото бебе с най-различни по вид и размер бебешки играчки. 

Истината е, че в първите седмици и месеци след раждането на бебето това е не просто безсмислено и ненужно, а дори опасно за малките човечета, които все още нямат нито сетивата, нито уменията да оценят вашето старание. Преди всичко запомнете, че в креватчето или кошарата на новороденото бебе не трябва да има никакви играчки, особено когато то е без надзор или още по-малко – когато спи. 

Наличието на меки плюшени играчки в кошарата може да създава предпоставки за изключително умилителни снимки за семейния албум и социалните мрежи, но също така увеличава риска от задушаване, поглъщане на нежелани частици и алергизиране на средата. 

Кога все пак е редно да започнем да предлагаме на бебето играчки, как да го направим и какви да бъдат те? Ще се опитаме да отговорим на тези въпроси възможно най-обективно, позовавайки се на препоръки от специалисти, като все пак винаги е добре да държите сетивата и инстинктите си изострени – да не прибързвате с нищо, само защото някой е казал така, както и да не отлагате излишно някои неща, гледайки притеснено в календара.

Има ли „игра“ през първите месеци на бебето?

Все повече учени говорят за така наречения „четвърти триместър“. Теорията гласи, че по еволюционни причини човешките бебета се раждат около три месеца преди да са физически готови да се появят на бял свят. Това е потенциално обяснение на факта, че през първите три месеца от живота си бебетата обикновено нямат други важни занимания освен храненето и съня. В този период основните им нужди се изчерпват с близостта на майката, редовното хранене на поискване, хигиената и спокойната среда за живот. 

Разбира се, това не означава, че бебетата в този период не се развиват и нямат епизоди на бодърстване. Напротив – бебето се учи и трупа знания още от утробата на майката, а първите три месеца от живота му са особено важни за адаптирането му в живота извън нея. Това развитие обаче по-скоро не е свързано с много играчки, а в най-добрия случай само с две – мама и татко. Това е периодът, в който новороденото ще се научи да разпознава и да обича прегръдката, милването, нежното говорене и песента на мама, дори и мама хич да не я бива в пеенето. 

С други думи – сега е моментът да се раздадете. В първите месеци след раждането детето ще оформи базовото си отношение към света – и то ще бъде отношение на доверие и любов, или на объркване и страх. А за да се постигне първото не е нужно много – единствено да следвате инстинктите си и да развиете избирателна пропускливост към чуждите съвети.

Една от малкото играчки, подходящи за този период, е музикалната въртележка, която можете да монтирате на кошарата за сън на бебето. Можете да бъдете сигурни, че в началото то няма да може да я фокусира или да й обърне подобаващо внимание, но въпреки това, тя ще стимулира зрението и задържането на вниманието, когато сетивата на бебето са готови за това. Нежните звуци, от друга страна, особено когато вече са познати и повтаряеми, могат да действат успокояващо и дори приспивно.

Приемливи за тази така крехка начална фаза са също така и меките висящи играчки, които се монтират на леглото за спане, на бебешката количка или на стола за кола. Отново не е реалистично да считате, че бебето ще им обръща внимание в началото, но в перспектива те ще стимулират както зрението му, така и мотивацията му в един момент да протегне ръка и да се опита да достигне до тях.

Важно е да запомните, че най-долната част на музикалната въртележка или на която и да е друга висяща играчка за кошарата и бебешката количка, не бива да бъде твърде близо до лицето на бебето. Разстоянието може да варира между 30см. и 50см. Ако играчката е по-близо е възможно бебето да събира очичките си, за да я види, а това от своя страна да стане предпоставка за нарушено зрение, главоболие и раздразнителност. Ако пък е по-далеч – шансовете на бебето изобщо да я види, прогресивно намаляват.

Наред с музикалната въртележка, можете да помислите за други музикални играчки, които за момента бебето само ще чува, без да играе с тях по друг начин. Това включва различни видове музикални лампи и пеещи плюшени играчки с нежни, успокояващи мелодии. 

Една особено специална играчка, която можете да дадете на вашето новородено (това може да ви прозвучи странно) е плюшеният или плетен октопод. Преди да сте повдигнали вежда недоумяващо, нека обясним. Когато вашето бебе лежи в леглото си, а дори и когато го гушкате, вие можете да му давате да пипа, държи и мачка пипалата на октопода – те силно напомнят за пъпната връв и вероятно ще предизвикат чувство комфорт и спокойствие. 

Споменът за пъпната връв ще съществува още дълго време – това ще забележите по факта, че бебето ви обича да пипа различни меки връзки, въженца, или дори косата ви. В светлината на гореизброените, специално изработената играчка октопод е най-безопасна, стига да не оставяте новороденото бебе с нея без надзор. 

Подобен успокояващ ефект, включително и в периода на коликите, имат различните по вид така наречени „бебешки кърпички за гушкане“ или „бебешки кърпи за сън“.

Кога започва истинското забавление?

Трудно е да се отговори на този въпрос, но вие достатъчно добре ще доловите вятъра на промяната. В един момент между втория и четвъртия месец бебето ви ще започне да прекарва повече време в будно състояние и да показва признаци, че забелязва света наоколо. 

Неговите движения ще станат малко (наистина съвсем малко) по-координирани, то ще започне да използва гласа си не само за да плаче, ще срещне погледа ви и ще отвърне на усмивката ви. Ето тогава започва истинското забавление. А кой е чул и видял забавление без играчки?

Можете да заключите, че моментът за играчките е настъпил, следейки за комбинация от няколко признака. Колкото повече от тях са налице, толкова по-сигурни можете да бъдете, че няма да избързате, ако вече започнете да давате на бебето си някои видове специални, безопасни играчки. Тези признаци включват:

  • Бебето прекарва повече време в будно състояние. Често сънят на малките бебета е нарушен от колики или друг вид физически дискомфорт, но тук говорим за спокойно, тихо и будно бебе, което е готово да опознава света.
  • Бебето вече може да следи движещ се обект. Докато през първия месец от живота си бебетата могат да различават само обемни и сравнително близки обекти, то около третия месец нещата вече са различни. Зрението на бебето е достатъчно добро, за да може да фокусира по-далечни предмети, които впоследствие се научава и да различава. Можете да тествате тази способност като движите шарена играчка пред погледа на бебето и следите дали то ще прояви интерес и дали ще я проследи с поглед, макар и за кратко.
  • Бебето вече прави опити да координира движенията си. Може би първите два, три или пет пъти, когато забележите, че бебето протяга ръка към музикалната си въртележка или към друга висяща играчка, вие ще регистрирате това като щастлива случайност. Когато обаче си дадете сметка, че вероятно случаят е друг – зачестете опитите да му подавате играчки или оставяйте повече такива около него, докато е в полезрението ви. 
  • Бебето започва да изразява емоции извън плача и притихналото, спящо блаженство. Може би ще забележите, че то започва да разпознава лицето ви и да ви се усмихва; че дори се смее, когато издадете определен звук или когато види шарена играчка; че реагира на вашите закачки и че започва да „общува“ по различни начини. 

Когато един или повече от тези фактори са налице, то вие вече сами сте усетили, че времето за бебешките играчки е настъпило. Темпът на развитие на децата е строго индивидуален, затова не е нужно да обвързвате очакванията си за този момент със стриктно дефинирана възраст. 

В най-общия случай всичко между втория и четвъртия, дори и петия месец, е нормално и абсолютно приемливо. В случай, че имате определени притеснения, свързани с темпа на развитие на бебето, те най-вероятно са неоснователни, но винаги можете да разговаряте със своя педиатър за съвет и насоки. 

Ако все пак искате да се запознаете подробно с това какво се очаква от бебето ви в отделните етапи на неговото развитие, вие винаги можете да потърсите нужната информация в Стандартите на УНИЦЕФ за развивие и учене в ранното детство, както и просто да погледнете малката таблица, която е отпечатана на гърба на всеки детски здравно-профилактичен картон.

Какви са подходящите играчки, които можете да дадете на малкото бебе?

Макар и вече готово да играе с определени видове играчки, няколкомесечното бебе далеч не бива да хваща в ръцете си каквото и да е. То все още е твърде некоординирано, твърде неопитно и твърде нежно. Добре е родителите да имат предвид тези факти и да се придържат към няколко определени видове играчки, които са подходящи за възрастта и не създават предпоставки за наранявания. Сред тях са например:

  • Бебешките дрънкалки. Неслучайно те оглавяват тази класация от незапомнени времена. Бебетата чисто и просто обичат да вдигат шум. Това е свързано със съвсем новооткритата връзка между техните движения и звуците, които те (очевидно) пораждат. Първият ни съвет е да изберете безопасна и мека дрънкалка, без остри или лесно чупливи части. 

Нека да бъде плюшена, гумена, силиконова, или направена от друг материал, който не може да остави трайни следи върху бебешко чело. Вторият ни съвет е – насладете се на момента, защото скоро дрънкалките ще бъдат заменени с детски барабани, които са доста по-шумни.

  • Гризалки и чесалки. В този период бебето ще се научи да поднася всякакви предмети към устата си, да ги хапе, ближе и смуче. В началото това няма да е свързано с никнене на зъби, но впоследствие, с наслагването на този фактор, изяждането на всичко, което се окаже под ръка, ще стане още по-ожесточено. Единственото, което вие можете да направите, е да подсигурите „подходящите неща за хапане.“ Това са, разбира се, изработените от качествени и безопасни материали бебешки гризалки и чесалки. 

Освен в стандартните им, широко познати форми, можете да помислите за нещо още по-разчупено и ефективно, като силиконов гердан, който да носи майката, или пък силиконов клипс за биберон. Техните предимства са, че няма как да паднат на земята и рязко да ви поставят в неочаквана ситуация, придружена с гневен бебешки рев. Силиконовите колиета са особено подходящи за майките, които често носят бебето си в слинг или ергономична раница. 

Друга отлична хрумка на 21-ви век са чесалките за зъби, които имат опция за изстудяване в хладилник. Те са един доста естествен и баобиден начин бебето да изпита облекчаване на дискомфорта, свързан с поникването на зъбите, без да се стига до употребата на излишни лекарствени продукти. 

  • Гумени и силиконови играчки. Гумените патета или друг вид гумени животни са подходящи не само за банята, а и за ежедневна игра на най-малките. Желателно е те да бъдат изработени от възможно най-чиста гума или силикон, които да не отделят вредни бои или други примеси, поради простата причина, че бебетата ще ги лапат и хапят постоянно. 

Единственият сигурен начин да не навредите на бебето си е винаги да се придържате към гумени играчки, произведени от доказани марки и разпространявани по надеждни канали. С други думи – ще има възрасти, в които можете да си позволите да пестите пари от качеството на играчките, но тази определено не е една от тях. 

  • Плюшени играчки за бебе. Плюшените играчки за най-малките имат няколко основни характеристики. Вероятно никога не бихте се замислили за тях, но ние сме тук, за да ви подсетим – те не трябва да имат копчета, шити или лепени допълнителни части, батерии, тежък пълнеж, дълги косми, остри или подвижни елементи. С други думи те са леки, гладки, бродирани, изработени от фин, къс плюш. 

Това могат да бъдат плюшени животни, плюшени зеленчуци, плюшени топки или кубчета, плюшен чук или плюшена бетонобъркачка. Достатъчно е да се съобразите с гореизброените изисквания за безопасност и да се надявате, че има производители на бебешки плюшени играчки с въображение поне наполовина толкова богато, колкото би ви се искало. 

  • Активна гимнастика. Както вече добре знаете, бебешката гимнастика е важна част от психо-физическото развитие на най-малките хора. Добрата новина е, че има начин да накарате бебето си да прави тази гимнастика самичко, и то със завидна самоотверженост. 

От вас се изисква просто да намерите една много шарена, много дрънкаща, свиреща, пееща и изобщо особено шумна активна гимнастика, след което да седнете и да се насладите на резултата. А той е – развиване не само на почти всички сетива на бебето, а и завиден напредък откъм двигателна активност, възприемчивост, ориентация и най-вече (а не трябваше ли с това да започнем), епично забавление.

  • Тихите книжки също са едно прекрасно нещо, което можете да дадете на малкото бебе и това не се дължи на факта, че те ще разберат нещо от тях. Преди всичко, често тези книжки съдържат различни материи и текстури, които бебето може да пипне и да изследва. Докосването не е по-маловажно от зрението или слуха, така че дори и тази на пръв поглед безплодна среща между бебе на четири месеца и книга, би могла да има своите позитиви. 

Ако погледнем по-философски на ситуацията, колкото по-рано бебето притежава свои книжки и ги обича (макар и само на вкус), толкова по-голям е шансът тази тенденция да се запази и по-нататък в живота му. Разбира се, тук също е важно да се обърне внимание на безопасността – книжките не трябва да имат копчета, подвижни части, остри ръбове и т.н.

Вероятно по една или две играчки от горепосочените видове ще бъдат напълно достатъчни, за да забавляват бебето ви за дълго време. Твърде вероятно е в екзалтацията си да се сдобиете и с много повече от необходимото количество – това е доста излишно, но и абсолютно разбираемо. Запомнете едно – ще имате възможност да купувате играчки още доста години напред. Щадете бюджета си и жизненото си пространство, докато и двете са в добро състояние. 

Как да предпазим бебето от нараняване по време на игра?

Темата за безопасността е с приоритетно значение, а правилата за безопасност, за щастие, биха могли да се впишат едва в няколко реда. Те са доста семпли, понякога трудноизпълними, но винаги задължителни за спазване:

  • Давайте играчките на бебето, когато то е готово за тях. Следете за описаните признаци и се водете по инстинктите и бебето си, а не по чужди указания и съвети.
  • Давайте на бебето си правилните видове играчки. Съблюдавайте указанията на етикета и се съобразявайте с препоръчителната възраст.
  • Давайте на бебето си качествени играчки, произведени от доказани марки и закупени от надеждни търговци. Никога не купувайте играчки без етикет, както и играчки втора употреба, поне що се отнася до играчките за новородени.
  • Не оставяйте бебето да играе без надзор. Опасността от задушаване, поглъщане на дребни частици, задавяне или повърхностни нараняване е доста висока в периода, в който бебето още е съвсем некоординирано.
  • Не оставяйте играчки в кошарата на бебето по време на сън. Ако бебето е свикнало да заспива с любима играчка, премахнете я внимателно от кошарата веднага след като то заспи.  
  • Бъдете особено бдителни, когато бебето вече има зъби и когато вече лази. Тогава предпоставките за инциденти рязко се увеличават. 

Ако поради някаква причина все пак се е стигнало до нежелана ситуация, вие трябва да сте подготвени с адекватна реакция. Най-важно е да знаете как се процедира в случай на задавяне, защото това е потенциално най-опасният сценарий. Не е излишно всеки един нов родител да посети курсове за оказване на първа помощ, а ако ли не – то специално да се поинтересува по темата и да попита своя педиатър за правилните техники и подходи. 

Ако подозирате, че е възможно детето да е погълнало дребен предмет – задължително се свържете с вашия педиатър и следвайте наставленията му. Същото важи и за по-сериозни наранявания върху повърхността на кожата или лигавиците.

Ако ли пък бебето се е разминало само с неприятен удар с дрънкалка по главата – не се обвинявайте излишно. За съжаление, това може би е първият случай, но със сигурност няма да бъде последния. Юнак без рана не може, казват бабите. А ние ще добавим – и бебе без инцидентни удари по главата – също. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. MamaMeObi4a
    MamaMeObi4a

    Играчките не са само забавление. Те са средство, с което се развиват уменията на детето. В различните възрасти те работят в различни посоки и имат за цел детето да придобива различни способности и да учи различни неща. Често родителите казват, че детето много бързо губи интерес към определена играчка. Това понякога е радостна новина – новото умение е придобито и детето се справя с това „предизвикателство“ лесно. Ако е така, то тогава е време за следващата играчка.
    Аз лично се придържам към купуването на играчки от реномирани марки. Причината за това е, че те имат собствени научно изследователски отдели, които развиват играчките на база съвременните изисквания, акселерацията на поколенията и те са съобразени с детската психика. В допълнение водещите производители не си позволяват да влагат опасни материали или вредни химикали. Техните играчки са сертифицирани и гарантирано безопасни. Не на последно място аз не надценявам детето си – чета за каква възраст е играчката (винаги е написано на опаковката) и купувам играчки, които са подходящи за възрастта ни.

Вашият коментар