Ужилвания от насекоми при деца са често срещана ситуация. Реакцията зависи от много неща, основно от вида на жилещото насекомо, от локализацията на ужилването и от индивидуалната чувствителност на детето. И в зависимост от тези основни три фактора, може да има съвсем леки локални промени върху кожата, а може да се стигне и до животозастрашаващи състояния.
Какво бихме могли да направим от гледна точка на лекари-хомеопати? Какво бихме могли да препоръчаме? Имаме няколко основни хомеопатични медикамента, които биха могли да бъдат приложени в зависимост от вида на оплакванията.
Например, когато става въпрос за образуване на розов, на бледорозов оток с чувство за сърбеж и парене, и изразено подобряване от налагане със студено, основният медикамент е Апис Мелифика 15 СН или 30 СН, няколко пъти дневно по 5 гранули, като в самото начало, веднага след ужилването можем да направим бързи няколко приема буквално през десетина минутки по 5 гранули.
Ако пак става въпрос за бледорозов оток, пак имаме усещане за парене, но пък имаме изразено подобряване не от студено, а от топло, основният хомеопатичен медикамент тук е Уртикуренс в 5 СН разреждане, също няколко пъти дневно, в зависимост от интензивността на оплакванията.
Когато става въпрос за тъмно червен оток, излъчващ топлина на разстояние, можем в тези случаи да имаме и болка, основният медикамент е Беладона в 9 СН. Също в началото го даваме по-често, може буквално през 10, 15, 20 минутки, да се направят няколко приема по 5 гранулки и разреждане на приемите с настъпване на подобрение.
Когато имаме съмнения за възможност от инфектиране на ужиленото място, добре е да прибавим Пирогениум 9 СН два-три пъти дневно по 5 гранули. А пък, ако имаме реагиране на регионалните лимфни възли, Лимфаденит и Лимфангит, тоест имаме разпространение вече и по хода на лимфните съдове, то тогава основен медикамент е Рана Буфо 9 СН – няколко пъти дневно по 5 гранулки.
Независимо какви са точно оплакванията и от какво се подобряват или влошават, ако имаме съмнения за склонност към алергична реакция, основния медикамент тука е Апис Мелифика отново 15 СН или 30 СН, вече в качеството му на медикамент, който стимулира собствената противоалергична защита на организма. Препоръчваме го по 5 гранулки няколко пъти дневно.
Разбира се и тук много ефективни са етеричните масла, като може би етерично масло номер едно за ужилване от насекоми е етеричното масло от Лавандула. Хубаво е да го имаме под ръка и ако имаме ужилване от насекомо, няколко пъти дневно да втриваме по няколко капки етерично масло от Лавандула на мястото на ужиленото.
Също така, ако имаме съмнения за някаква по-сериозна инфекция на мястото на ужилването, е добре към Лавандулата, която освен това има и антисептичен ефект, да прибавим и етерично масло от Чаено дърво с манука и канука, което засилва още повече антисептичните качества и на самата Лавандула.
Разбира се, с етерични масла добре информираните майки знаят, че могат и да отблъскват насекоми. Основните етерични масла тук са Лимонената маточина, Ментата, отново Лавандулата. Тоест това са етерични масла, които могат и да бъдат използвани като естествени репеленти, без да имат страничните ефекти на химията, която се препоръчва за тази цел.
В хомеопатията разполагаме и с медикамент Ледум Палустре. Много интересен медикамент, който бихме могли да използваме при ужилване, когато се образува блед или синкав оток – няколко пъти дневно по 5 гранули, но в определени ситуации Ледум Палустре би могъл също да играе ролята на репелент, да отблъсква комарите.
И в тези случаи го препоръчваме 2-3 пъти дневно по 5 гранулки. Установено е, че в един голям процент от случаите, поради някаква причина, наистина приемането на Ледум Палустре отблъсква комарите и намалява броя на ухапванията от комари.
Можем, разбира се още много други неща да препоръчаме, но смятам, че това, което казах, особено Апис Мелифика, е много важно да го имаме винаги подръка. И отново – етерично масло от лавандула, до голяма степен ще имаме и ще знаем как да реагираме адекватно ако настъпи ужилване от насекомо.
Ужилването е болезнено, но в много редки случаи може да доведе до усложнения.
Ако детето Ви е проявявало алергии преди, дайте противоалергичен препарат, който е дал добър ефект при предишни алергични реакции.
Ако насекомото е оставило жило, извадете го. След това наложете със студен компрес или оставете под студена вода. Ако проблемът продължи, риванолов компрес за през нощем ще помогне.