Искра Ангелова

Възпитание чрез похвали от Искра Ангелова по Алисън Шейфър

icon Преглеждания: 2375
Видео Текст
213 Photo (custom)

Похвалите променят и най-големите пакостници

Родителите са най-важните фигури в живота на детето и то винаги ще търси вниманието ви. Вие сте тези, от които зависи какви начини ще използва. Ако наблягате единствено на лошите постъпки, то ще свикне да прибягва до тях, за да предизвика някаква реакция у вас. 

Но, ако го хвалите и поощрявате, когато постъпва добре, ще се старае поведението му да е повод да ви радва. Затова използвайте похвалите като основен подход във възпитанието. 

Не се притеснявайте, че честата им употреба ще разглези наследниците ви. Те имат нужда да чуват, че са се справили както трябва с дадена задача, точно както и възрастните имат нужда от оценка на постиженията им. За най-малките това е и начин да свикнат да показват едно постоянно повтарящо се добро поведение, заменяйки пакостите.

Колкото повече хвалите децата си, толкова повече се увеличава шансът да постигнете набелязаните цели в тяхното държание. Ако прекалите обаче с неподходящите хвалби, рискувате малкото човече да започне да очаква от вас да оценявате всяка негова постъпка, дори най-дребната. Използвайте различни видове поощрения, съобразявайки се с характера на хлапето и няма опасност да преминете границата. 

Когато подобри поведението си в дадена посока трайно, започнете да разреждате честотата на похвалите. Но все пак не забравяйте от време на време да давате положителна оценка.

Поощрявайте конкретно действие. Когато хвалите с „Добро момиче!” или „Браво, добро момче!”, това е твърде обобщаваща оценка, която не дава възможност на детето да разбере от какво точно сте доволни. Освен това може да създаде у него страх, че не може непрекъснато да отговаря на вашите очаквания. За да възприема себе си като добро дете, то трябва да има реални позитивни действия, които вие сте оценили. 

Неясните реплики могат да объркат невръстнато хлапе и то изобщо да не разбере коя негова постъпка е била правилна. За да се превърне тя в обичайно поведение, кажете съвсем точно от какво сте доволни – похвалете го, че си е сгънало дрехите, прибрало си е играчките или е казало „Благодаря!”. Така може да сте сигурни, че ще повтори действието си отново.

Чували сте репликата „Никой не се е родил научен”. Така че, няма как да очаквате, че детето ще знае по какъв начин да изпълни всяко ваше очакване. Още повече, че тепърва трупа опит за правилните си постъпки. 

Не се надявайте, че ще подреди стаята си според вашите очаквания, без да сте показали какво имате предвид. Няма да събере всичките си разхвърляни дрехи и да ги сгъне, както вие го правите, ако не е видяло нагледно как става. 

За да има цялостен резултат след време, използвайте похвали за всяка малка крачка, която направи. Поощрявайте го, когато събере първо две-три играчки и ги сложи на мястото, след това отново покажете, че сте доволни, когато са събрани вече всички. Не пропускайте да отбележите с добри думи и следващия прогрес, при който вече е оправило и леглото си.

В никакъв случай не оставяйте похвалите за по-късно. Ако е минало твърде много време, ще си е отишъл ентусиазмът, с който хлапето се е старало да направи добро дело. 

И няма да има желание отново да го повтори. А седмица след хубавата си постъпка, няма да има конкретни спомени кое негово действие ви е впечатлило.

Вземайте под внимание видовете поощрения, които действат при вашето дете. За съвсем малките е важно да бъдат целунати, гушнати, погалени, наред с използването на нежни думи. При повечето тийнейджъри обаче емоционалните прегръдки, които не са инициирани от тях, действат с обратен знак. 

В техните глави, те вече са големи за такива лигавщини, за тях е неудобно, дори обидно да бъдат целувани и прегръщани. А ако това се случи на обществено място, ще го приемат като истинско унижение.

Не повтаряйте често една и съща похвала, с времето ще спре да има същото въздействие, каквото е предизвиквала в началото. Можете да вдигнете палец нагоре в знак на одобрение или да потупате детето леко по гърба насърчително. Използвайте разнообразни реплики като: 

  • „Много ме впечатли как си подреди нещата”
  • „Доволен/а съм от…”
  • „Гордея се с…”
  • „Успя сам/а са оправиш…”
  • „Радвам се, че научи как…”
  • „Добрата ти постъпка сега се отплаща”
  • „Много бързо направи…” и т.н.

Най-важното във всекидневното възпитание обаче е да показвате своята безкрайна и безусловна любов. Хлапето трябва да знае, че е обичано, защото е вашето дете, а това го превръща в много специален човек. 

В никакъв случай не бива да расте с мисълта, че се налага да се бори за вашата любов. Затова не използвайте реплики като:  „Идеално си оправи стаята, много те обичам!”. Показвайте му обичта си непрекъснато!

/Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман/

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Relaxed_mom
    Relaxed_mom

    Похвалите са стимул, поощрение за определено поведение. Това е позитивния път за възпитание. Децата обаче не са толкова глупави. Неискрените похвали лесно ще бъдат разчетени и така тежестта на този подход намалява. Става същото като фалшивата усмивка – етикетът е спазен, учтивостта и добрите маниери са там, но за всички е ясно, че се спазва протокол.
    Друга опасност е да се стигне в крайно психологическо съсътояние, при което детето търси непрекъснато похвала. Това провокира неувереност. При по-големи деца това може да се окаже болезнен процес. Психологически може да се окаже труден за преодоляване проблем.
    Бъдете честни с децата си, не използвайте манипулация. Тя може да Ви изиграе лоша шега.

Вашият коментар