Изключително важна, сериозна тема. Отговорно заявявам – непреекспонирана в нашето ежедневие. Склонни сме, виждайки заглавия ефимерни, бързо преходни, да неглижираме проблемите, но в случая става дума за нещо много сериозно и реално.
Като лекар, който всеки ден работи с живи хора, мога отговорно да кажа – наистина има пандемичен проблем с дефицита на В12. Още повече, че и специалистите в областта ревизираха, на база на клиничен опит, разбира се, референтните граници за този витамин. Разбира се, зависи от мерната единица. Пикомол на литър или пикограм на милилитър.
Трябва достатъчно в нашето меню да присъства този витамин, защото в противен случай нашият организъм реагира с разнородна полиморфна клинична симптоматика. Т. е. появяват се различни симптоми, които тесния специалист лекува с лекарства – много пъти, години наред, а всъщност той е един прост дефицит на нещо много основно и потребно за тялото.
Разбира се там, където има нещо много важно, нашият организъм прави депа и е много странно в случая, че този витамин е водоразтворим и въпреки това има депа в черния дроб, в бъбреците и в други органи. Но тези депа не са безгранични и когато в нашето меню регулярно не достига този витамин, когато нашият организъм не е в достатъчното ниво на здраве, когато боледува много пъти стомашно-чревният тракт, този витамин може да не се усвоява.
Защото В12 има изключително сложен механизъм. Изключително сложна фармакодинамика и фармакокинетика, както ги наричаме. Той се усвоява по сложен начин в стомаха, резорбира се в терминални илиум под влияние, хващайки се за съответни рецептори.
Основният механизъм, по който липсва В12 в нашите организми, това е първо поради недостиг в храната. Ще видим защо. Защото в храната може да се съдържа, но ако ние неправилно комбинираме храни, той няма да се усвои достатъчно.
Другата най-честа причина – това са заболявания на стомашно-чревния тракт, особено хроничните гастрити. Едва ли не, хроничният гастрит е заболяване, от което всеки втори човек боледува и когато липсва този вътрешен фактор, който го наричаме, с който В12 се свързва, за да може по-нататък да бъде метаболизиран и усвоен, тогава този витамин не се усвоява и се изхвърля.
Витамин В12 дава разнородна симптоматика, но една от първите и една от най-сериозните – това е засягането на нервната система. Казано простичко, дефицитът на В12 удря нервната система.
Нещо, което като лекари, като че ли, не сме обучени традиционно достатъчно. Да, говорили сме за пернициозна анемия например, но това всъщност е доста рядко заболяване в популациятата сред хората.
Много по-чест е релативният, относителният дефицит, при който страда нервната система, и тогава този човек може да се оплаква от:
- умора
- епизоди на тревожност, на паник атаки
- изтръпване на ръцете и крайниците
- отпадна моторна симптоматика, да получава релативни парези и парализи дори
И в основата на това може да стои дефицита на В12
Какво можем да направим, за да не се получи това? Първо, моята препоръка е винаги да изследваме В12 рутинно. Ако има таргет, ако има прицел, това може да става и по-често, но поне веднъж годишно си заслужава ние да изследваме витамин В12, който трябва да бъде в малко по-високи референтните граници, отколкото досега се препоръчваше.
В пикомол на литър трябва да бъде над 330, а в пикограм на милилитър трябва да бъде над 450 единици. Това е минимумът за оптимално насищане, в който витаминът ще осигури правилната функция на нервната система, на кръвотворния апарат.
Всъщност, едва ли има биохимична верига, в която, ако се замислим, В12 да не участва. Това е основен жизнен фактор и именно затова неговата липса дава толкова разнородна клинична симптоматика на оплаквания. От друга страна, ако нашето хранене е добро – в смисъл, ние сме гарантирали едно добро здраве на стомашно-чревния си тракт, така че да нямаме хронични възпаления на лигавицата, така че да може да се отделя ефективно вътрешният фактор, с който В12 се свързва.
Ако нямаме хронични ентероколити, така че да може в терминалния илиум той да се резорбира успешно. Когато го гарантираме като съставка, тогава ние нямаме проблем с витамин В12.
Наистина никой не говори за B12. Очевидно е значим фактор за здраве. Когато стомахът не е в кондиция има ли медикаментозен път, по който да облекчим усвояването.
Дали при хронични колити и гастрити таблетки B12 имат ефект или пак не се усвояват.
Предозиране с B12 възможно ли е?