Общоприетото схващане на специалистите по ранно детско развитие е, че бебето е готово за захранване на възраст между пет и шест месеца. Когато говорим за захранване, водено от бебето, това ще бъде по-ското единственият ни досег с общоприетите схващания.
Подобно на естествената бебешка хигиена, захранването, водено от бебето (ЗВБ), често повдига адреналина в родителските общности. Мненията са полюсни и варират от осъдително размахан пръст до впечатляващо пламенни защитни пледоарии.
Ето защо, днес говорим повече за това що е то захранване, водено от бебето, или познатото на английски като baby-led weaning. За какво се бори този вид захранване, какво постига и какво го прави така дискутирано в последните години – обобщаваме в следващите редове.
Какво изобщо означава захранване, водено от бебето?
Този метод на захранване залага на вродената способност на детето да се храни с самостоятелно и с непюрирани храни. При това – още при първите си опити за консумация на продукти, различни от мляко.
В обобщен вид, принципите на захранването, водено от бебето, изглеждат така:
- Бебето се насърчава да се храни само, без намесата на родител. За целта използва както ръчичките си, така и безопасни бебешки прибори за хранене.
- Храната на детето се поднася в цял, а не в пасиран или пюриран вид. Точно така – оставяте парчетата в подноса и ролята ви приключва дотук.
- От самото начало на захранването, на бебето се дава свобода да избира какво и колко да яде – без дохранване и мерене на порции.
- Отхвърлените храни не се дават “тайно” или “насила” с лъжица в устата, а се предлагат отново на по-късен етап.
- Предлагат се храни с различни форми, цветове, размери и текстури. Ред за въвеждане на храни и напитки не съществува.
- Бебето трябва да се храни заедно със семейството – по едно и също време, на едно и също място и с едни и същи продукти.
- Докато бебетата се хранят им се предлагат различни течности като вода или чай – по възможност в обикновени чаши с отворен връх.
- Продуктите за захранване включват всичко – от яйца и месо, до варива, пресни или приготвени на пара плодове и зеленчуци.
Започвате ли да изпитвате нещо средно между силно вълнение и силно недоумение? Почакайте, за да чуете и последното правило!
При захранване, водено от бебето родителите съвсем не държат на “заместването” на хранения и предлагат на бебето кърма или мляко след всяко хранене – за да не се натрупват дефицити и то да продължи да получава всичко необходимо, независимо от поетите количества храна.
Обикновено този вид захранване се счита по-скоро за “опознавателен”, отколкото за “засищащ”, а основната храна на бебето остава млякото – точно дотогава, докогато е необходимо.
Кога и как започва процесът на захранване по метода на ЗВБ?
Ако все още не разбирате съвсем точно как се очаква да започнете, нека обясним.
Кога?
Общата рамка и тук остава около шестия месец – периодът, за който специалистите са единодушни, че бебето ви започва да има нужда от храни, различни от майчиното или адаптираното мляко.
И все пак – тук не се залага толкова на календарна дата, колкото на индивидуални признаци за готовност.
Признаците, че бебето е готово да започне да приема твърди храни са:
- Активно поднася играчки и всякакви предмети към устата си по време на игра.
- Прави дъвчещи движения с челюстите си.
- Проявява видим интерес към вашата храна и дори се опитва да си “краде” от нея.
- Паузите между храненията с мляко се скъсяват и засищането намалява.
Комбинацията от тези фактори говори, че бебето е готово за захранване – независимо дали едва е навършило пет месеца или вече приключва шестия.
Имайте предвид, че при този метод на захранване е задължително бебето да се храни в седнало положение и на собствено столче. В този ред на мисли, възможността да седи стабилно без чужда помощ в стол за хранене е абсолютно задължително условие за пристъпване към процеса.
Как?
Началото е точно толкова лесно, колкото вече описахме – слагате бебето в столчето, сервирате му поднос с различни храни на парченца, и го оставяте да яде.
Първоначално, сервираните храни трябва да са меки и лесни да сдъвкване дори и без зъби. По-твърди храни като кореноплодни зеленчуци можете да сварите или приготвите на пара, докато станат достатъчно меки.
Ако желаете да предлагате на бебето храни, които не могат да се сханат с пръсти – като например каши или кисело мляко – можете да добавите към подноса и безопасна бебешка лъжица от медицински силикон.
Ако се съмнявате, че вашето бебе може да се храни с лъжица – ще сте прави само за няколко дни или седмици. Гледайки как се храните вие, то ще се учи да загребва, да слага храната в устата си, да дъвче и да се храни все по-чисто и все по-пълноценно.
За вас остава само… да се водите по неговите умения и да му предлагате разнообразна храна!
Предимства на захранването, водено от бебето
Тук можем да говорим за предимства както за бебето ви, така и за вас самите като родители.
Ползи за бебето
Що се касае до вашето бебе, тук можем да изброим:
- То опознава вкусовете, текстурите, цветовете и консистенциите в чинията си, изграждайки по-добро разбиране и по-добър вкус към храната.
- Храни се с каквото желае – без насилие, без стрес и без предпоставки за по-нататъшно развитие на “злоядство”.
- Развива успешно фината си моторика, опознава границите на собственото си тяло и се научава да разпознава и подбира храните.
- Стимулира се самостоятелното хранене и се елиминира нуждата по по-нататъшен преход от пюрета към парчета.
- Редуцира се риска от развитие на наднормено тегло вследствие от преяждане и хранене насила с големи порции.
Ползи за родителите
А що се касае до вас самите? Ето какво имаме тук :
- Приготвяте храната на бебето по-бързо, по-лесно и почти без предварително планиране на менюто.
- Бебето се храни заедно със семейството, по този начин пестейки време и усилия за многократно вдигане и слагане на порции през всички части на деня.
- Не е нужно да следвате строги схеми за последователно въвеждане на храни в захранването на детето.
- Вместо да миете колосално количество чинии, купички, пасатори и блендери – измивате само таблата на детското столче!
- Работите едновременно за физическото и емоционалното здраве на бебето – изграждайки добри навици и отношение към храната.
Потенциални рискове от ЗВБ
Вероятно вече с нетърпение очаквате темата за задавянето. Защото – да – основното притеснение при захранването, водено от бебето е потенциалния риск от задавяне.
Истината е, че бебето е “оборудвано” със забележителни природни рефлекси, които – ако не се притъпят насилствено – могат да му помогнат да се храни безопасно с парчето още от самото начало на захранването. Такъв е например рефлексът за гадене, който се задейства в много по-предна част от езика, в сравнение с рефлекса на възрастните.
Ами липсата на зъби? Всъщност, когато храните са достатъчно меки, бебета се справят отлично и с венците си. Прехвърляйки храната в устата за по-дълго време (което съвсем не се случва с пюретата), самата слюнка помага за разграждането на храната и правилното и по-нататъшно храносмилане.
За да редуцирате риска от опасно задавяне, можете единствено да се стремите да не предлагате на бебето храни с форма, която може изцяло да блокира дихателните пътища.
Това са предимно малки кръгли храни или много твърди продукти като:
- Цели ядки
- Сурови моркови
- Грозде или боровинки
- Пуканки и бонбони
- Чери домати
- Плодове с костилки и т.н.
Разбира се, не е нужно да лишавате детето си от тези продукти. Можете просто да ги нарежете на по-ситно или да ги поднесете като пюре и да оставите детето да ги гребе с бебешка лъжица.
Какво да правим при задавяне?
Дори да се хранят много виртуозно, децата винаги са изложени на риск от задавяне – без значение от възрастта им и формата на храната им. Най-доброто, което могат да направят родителите е да бъдат подготвени и запознати с принципите на първата помощ при задавяне на детето.
Те включват :
- Кашлянето е добър знак! Ако детето кашля, не го закачайте и го оставете само да изкара дразнителя от дихателните си пътища.
- Ако бебето спре да издава звуци, не може да поеме дъх и започне да почервенява или посинява, незабавно го сложете по корем на коляното си и извършете три силни удара между плешките на гърба.
- Обърнете бебето по гръб и направете три силни натиска с пръсти върху гръдната кост.
- Повтаряйте ударите по гърба и натиска върху гръдната кост, докато дихателните пътища не се отпушат.
- Ако това не се случи от първия път, обадете се на 112, за да сте сигурни, че ще получите навременна помощ в случай на нужда.
Същият протокол е валиден за всички типове задавяне, независимо дали бебето се е задавило с храна или друга дребна частица по време на игра.
И ако сте притеснени, нека припомним, че захранването, водено от бебето е далеч по-рядка причина за задавяне от играта с неподходящи за възрастта играчки например.
Коментари на читатели