Д-р Мариан Гарбър

Защо детето ми все още се напишква нощем? ПОЛЕЗНИ съвети от специалисти от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 2303
Видео Текст
Child,pee,on,a,mattress,little,girl,feet,and,pee,in

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Всяко дете се справя индивидуално с отучването от памперса. При някои се случва неусетно, при други е нужно малко повече търпение. Но при всички отнема известно време, докато се научат да се събуждат нощем и сами да отидат до тоалетна. 

Повечето хлапета между втората и третата си година успяват да не се напишкват. Колко време ще отнеме, за да свикнат да се усещат, когато им се ходи до тоалетна, зависи от капацитета на пикочния му мехур и от мотивацията да останат сухи

Много дечица изпитват истински ужас или пък се чувстват некомфортно, когато са мокри, затова много бързо сами се отучват да се изпускат нощем. В останалите случаи е важно вие самите да не нервничите и да не изглеждате обезкуражени от инцидентните напишквания на мъничето. Всъщност, крясъците изобщо няма да свършат работа. 

Най-добре е да се правите, че не забелязвате мокрите чаршафи. Без значение на каква възраст е детето ви, погрижете се то никога да не се чувства засрамено или унизено от факта, че се е напишкало в леглото. Това не само, че няма да реши проблема, напротив, може да го влоши и да доведе до по-тежки емоционални сътресения

Много родители се притесняват дали нощните напикавания са само случайни инциденти или детето им има проблем. Приблизително 75% от 4-годишните деца и 85% от 5-годишните не се напишкват в леглото нощно време с изключение на много редки случаи. Според статистиката обаче при част от подрастващите нощното напикаване остава не само в младежка възраст, но и в зряла. 

Ако досега не сте се сблъсквали с този проблем, вероятно ще ви се стори стряскащо, че четирима на всеки сто младежи и един на всеки сто възрастни се изпускат в леглото нощно време. Интересен факт е, че два пъти повече момчета спрямо момичетата се напишкват докато спят, освен това проучванията показват, че има известна наследственост при проявата на този проблем. 

Например, ако бащата на сина ви или други негови роднини от мъжки пол са имали нощно напикаване до 12-годишна възраст, това увеличава риска детето ви да има същия проблем до тази възраст или дори до по-късна. 

Когато имате притеснения, че вероятно детето ви има проблем, направете консултация с личния лекар дали не става дума за медицинска причина. Ако прецени, той може да ви насочи към друг специалист, като уролог например. Дори и да се колебаете и да ви се струва, че докторът се престарава, по-добре посетете препоръчания лекар, за да изключите медицински проблем.

Направете таблица, в която всеки ден да записвате по колко пъти детето пишка през светлата част на денонощието. Честото ходене до тоалетната с отделяне на малко количество урина може да е индикатор за малък капацитет на пикочния мехур, което пък да е причината за нощното напикаване. 

Възможно е да има и някаква инфекция или проблеми с бъбреците. Обяснете спокойно и подробно на детето си защо попълвате информация в тази таблица. Помолете го да ви помогне да вписвате колкото се може по-точни данни в нея.

Опитайте се да останете до късно няколко вечери, за да проследите колко дълбоко спи детето и дали дълбокият му сън е причината за нощното напикаване. Нагласете алармата да звънне в късен час в стаята на детето, доста след като вече е заспало. Вижте дали синът ви ще успее да се събуди от силния звук и дали е останал сух до този час. 

Пробвайте тактиката с алармата в различни часове на нощта, за да добиете представа в кой часови диапазон на нощта се напишква. Това също ще ви помогне да разберете дали дълбокият сън пречи на детето да отговори на сигнала на пълния пикочен мехур.

Ако забележите, че синът ви има дълги периоди, в които не се изпуска – седмици или дори месеци, това би могло да означава, че нощното му напикаване се дължи на ситуационни фактори. Използвайте месечния календар и отбелязвайте дните, в които се напишква през нощта, отбелязвайте и дните, в които детето е превъзбудено или тревожно. 

Може да се окаже, че инцидентното напишкване на сина ви се случва в нощта преди изпит или някакво друго важно събитие в училище. Ако доскоро не се е изпускал, но вече го прави и това се случва често, възможно е да има някакъв емоционален проблем. Разпитайте го дали друго дете не го тормози или не се притеснява от някой учител. 

Има малчугани, които се напишкват през нощта заради вълнението от предстоящото им парти за рожден ден. Децата са различни, наблюдавайте ги, за да знаете какви събития предизвикват у тях силни емоции, така ще разберете и защо се случва нощното напикаване.

Редица са причините, които могат да предизвикват изпускането нощем извън възрастта, за която това е нормално. Първо, в много редки случаи  (не повече от 1-2 % от всички случаи на нощно напикаване) проблемът е предизвикан от някакво медицинско състояние. Дори и без сериозно хронично здравословно състояние, нощното напикаване може да е причинено от чисто физиологичен фактор. 

Двете най-често срещани причини са малък капацитет на пикочния мехур, който пречи детето да успее да „стиска“ през нощта и много дълбокия сън, който възпрепятства събуждането му през нощта, когато трябва да стане и да отиде до тоалетната. Обикновено тези два фактора вървят ръка за ръка.

Друга причина за продължаващото нощно напикаване е емоционален проблем като тревожност или депресия. Това обаче се случва много по-рядко, особено при деца, които често се напишкват през нощта. 

Но при децата, които досега не са се сблъсквали с подобно нещо и изведнъж започват да се напишкват нощно време, трябва да обърнете специално внимание дали не става дума за здравословен или емоционален проблем. 

Опитайте да анализирате и собственото си поведение. Дали не сте твърде строги, прекалено изискващи или пошляпвате детето си? Страхът от родител също би могъл да провокира подмокрянето.

За да се преодолее проблема, както детето, така и родителите трябва да положат усилия. 

Има медикаменти, които могат да редуцират нощното напикаване, но не могат да го отстранят изцяло. Все пак лекарствата се пият определен период от време, затова бихте могли да ги ползвате като временно решение. Прибягвайте до тях, когато детето има нужда от сериозна почивка и здрав сън, иска да остане да нощува при приятел или ще ходи на екскурзия с класа.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар