Д-р Мариян Иванов

Афти – част 1 от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 4260
Видео Текст
афти 1 (custom)

Афти при децата – това са кръгли или овални язвички по лигавицата на устната кухина. Обикновено с диаметър от един до няколко милиметра, които са и силно болезнени, особено когато детето тръгва да се храни.

Много често при малкото дете разбираме, че има такъв проблем, когато то отказва да се храни. И когато погледнем устата – виждаме лигавицата от вътрешната страна на устата, покрита с язвички – с така наречените афти.

Все още се спори за произхода на афтите. Счита се, че определена роля играят и вирусни и бактериални, и гъбичкови инфекции. Така че тук много важно е да работим и върху имунната защита на детето. От гледна точка на хомеопатията какво може да бъде предложено?

Най-често лекарите хомеопати препоръчваме Боракс хомеопатичното лекарство Боракс – в разреждане 5 или 9 CH, два-три пъти дневно по 5 гранули. Установено е, че този хомеопатичен медикамент има изключително добро въздействие при афти и в зависимост от вида на афтата и в зависимост от това доколко имаме възпаление, което си личи от възпалителния вал около язвичката.

Понякога той е много изразен и силно червен. Тогава към Боракс бихме могли да добавим Пирогениум или Хепар Сулфур в разреждане 9 или 15 CH – те имат много добър ефект в комбинация.

А ако афтата е с ясно изразени ръбове, не е толкова овална, а е с ясно изразени ръбове и е покрита с дебел жълтеникав налеп, бихме могли да мислим и за Калиум Бихромикум – също много добър медикамент при афти, в 9 или 15 CH, няколко пъти дневно по 5 гранулки.

Меркуриус Солубилис и Меркуриус Корозивус са също много добри хомеопатични медикаменти за повлияване на афти. Аз лично Меркуриус Корозивус изписвам много често при така наречената херпангина.

Всъщност, при нея в началото се образуват малки мехурчета по лигавицата на устната кухина, но обикновено ние тези мехурчета ние не ги виждаме, защото те много бързо се пукват и се образуват малки ранички, малки язвички – като афти.

И тогава Меркуриус Корозивус има изключително добър ефект в разреждане 9 или 15 CH, няколко пъти дневно. Често го комбинирам с Фитолака или Беладона, в зависимост от това дали детето има температура, колко висока е тя, какви са другите придружаващи симптоми. И нерядко към Меркуриус Корозивус добавям и Рус Токсикодендрон – един много важен медикамент, който лекарите хомеопати използваме при херпеси, но той е много добър и когато става въпрос за афти, в определени ситуации.

Когато афтите често се повтарят, си струва да помислим да намерим хомеопатични лекарства, с които да засилим имунната защита на детето. Основно това са Ехинацея, Силицея, Фитолака – медикаменти, които в определено разреждане и назначени по определен начин стимулират собствения имунитет на детето, тоест активността на защитните клетки на организма. Така че постепенно по този начин избягваме честото повторение на афтите.

Ако се съмняваме, че причина за честите афти могат да бъдат гъбички, така наречената candida albicans, тогава препоръчваме Монилиа Албиканс в разреждане 15 CH, един-два пъти дневно или през ден по 5 гранули – това е медикамент, с който увеличаваме специфичната защита спрямо гъбичкови инфекции.

Много е важно при често повтарящите се и хронични проблеми да намерим медикамент за така наречения „чувствителен тип“ на детето. Това става след обстоен преглед и попълване на здравно досие, в което се държи сметка за много неща – не само за конкретното заболяване, за което е потърсена нашата помощ, но и за:

  • минали заболявания
  • морфология и фенотип
  • хранителни и температурни предпочитания
  • наследствени тенденции и за куп други неща.

Така че, въз основа на тях, определяме така наречения „чувствителен тип“ на детето и назначаваме съответен медикамент, с който подсилваме значително ефекта на тези медикаменти, за които току-що говорих.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Petya_baby
    Petya_baby

    Афти имахме за 1 цяла седмица. Детето почти спира да се храни, става раздразнително и усещането очевидно е доста неприятно. Когато е малък човек и не може да жабури става още по-сложно. Нямам усещането, че нещо конкретно от всички медикаменти помогна. По-скоро организмът се пребори.
    Продължението обаче беше, че и мен ме „нападнаха“ афти веднага след детето. Никакви медикаменти не помогнаха. Лайка със сода също не оказа кой знае какво облекчение. Тогава опитах жабурене със смрадлика и това даде траен и благотворен ефект.

Вашият коментар