Алергии според Системата на човешкото хранене от Д-р Георги Гайдурков

Зад алергиите всъщност стои една простичка физиологична проява на тялото, лечебна по своето естество и ние не би трябвало да я потискаме. Би трябвало отрано да подберем храната на нашето дете така, че тя да не дава отпадни метаболити.  Тя ...Въпроси и отговори по тази тема (13)
Преглеждания: 2923
Споделете:

Коментари на читатели

< Върнете се към темата
Напишете вашия коментар към темата
  1. BestMom
    BestMom

    Аз поне от всички мои познати и техните деца не съм видяла нито едно дете да направи алергична реакция от първи път, която да е масирана, тежка и опасна. Винаги преди това има по-слаби симптоми на алергична реакция. При такъв сценарий ако познаваме детето си лесно ще разчетем тези първи сигнали. Веднъж като имаме обяснение за реакцията знаем коя храна или какъв полен, трева, цъфтеж е заподозрян алерген. От там нататък е нужно просто да внимаваме. Давам пример – в първи–клас ме диагностираха с алергия към шоколад. Обожавах и все още обожавам шоколад. Тогава ми забраниха да ям. Родителите ми, никога не ме спряха, но ме ограничаваха в количеството. Сега ям шоколад без да давам алергична реакция. Е, ако изям 2 шоколада днес, утре ще кихам и ще имам хрема.
    Детето ми започна да се оплаква от парене на устната лигавица, когато яде сготвен зрял боб. Езикът му става напукан – тип географски. Заподозрях, че реагира на боб. Сега ако има боб в менюто яде само няколко лъжици и то само ако му се яде. Нямаме тежък проблем, избягваме бобовите, но не на всяка цена. Вярвам, че ще го израсте.

Вашият коментар

add
add
add
add