Д-р Мариян Иванов

Защо децата боледуват често? Отговорът на хомеопата от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 2338
Видео Текст
Shutterstock 213505528

Защо децата боледуват по-често от възрастните – това е много често задаван въпрос, който родителите отправят към лекарите. Много са причините.

Да започнем с това, че много зависи дали детето е било кърмено или не. Кърмата съдържа много защитни фактори и антитела, които предпазват малкото човече от редица вируси и бактерии. И когато едно дете не е кърмено достатъчно дълго или не е кърмено изобщо – естествено, това дете е по-предразположено към боледуване. 

От друга страна, много голямо значение има степента на закаленост на детето. Има родители, които правят лоша услуга на децата, като не ги извеждат на разходка, когато навън е студено, не проветряват достатъчно стайните помещения през есенно-зимния сезон – с идеята вътре температурата да остане висока. 

Това наистина не е полезно за детето, тъй като то е изключително незакалено в такива случаи, няма ги закаляващите фактори – слънце, въздух и вода. И съответно то става по-предразположено към редица вирусни и бактериални инфекции.

Особено интересен е въпросът за витамин D и слънцето. Много от родителите знаят, че е полезно за децата да бъдат на слънце, че така се изработва витамин D. И има много родители, които идват в медицинския център и казват: детето цяло лято беше навън, цяло лято бяхме на море или на планина, пък ето – скъса се да боледува, не престана да боледува. Въпроса, който задаваме ние, медицинските специалисти, е: а кога го намазахте със слънцезащитния крем? – О, ами още в стаята. 

След като детето е отвсякъде покрито със слънцезащитен крем, няма как да приеме витамин D, колкото и да бъде на слънце. 

Така че, ето моят съвет – оставете детето в часовете, в които слънчевите лъчи не са толкова силни, да речем между 9 и 10, свободно да потича голичко на открито слънце. Наистина организмът има нужда да изработва витамин D, той е много важен за имунната защита. А иначе, когато сложим слънцезащитния крем още в стаята, ние блокираме синтезирането на витамин D, което става под кожата. 

Друго, което влияе на честите инфекции при децата, е когато тръгват на ясла или на градина. 

Там те се срещат с много други деца и става непрекъснат обмен на всякакви вируси и бактерии. И когато детето не е боледувало от съответната вирусна или бактериална инфекция, то се разболява и боледува, за да си изгради имунитет. Така че това е естествено явление при много от децата, които за пръв път тръгват на училище и на градина – срещат се с непознати за тях вируси и бактерии и съответно боледуват и изграждат имунитет. 

Има много деца, които имат редица алергични проблеми. Установено е, че алергията допринася и би могла и да спомага за развитие на чести, особено дихателни инфекции

Така че това са много основни фактори. Да не пренебрегваме и стреса, който редица деца изпитват, когато за пръв път тръгнат на градина, на ясла или на училище. Всички знаем, че стресът изключително мощно влияе върху имунната защита на детето и води до нейното понижаване. 

Така че това са фактори, които взети в комбинация влияят изключително мощно на имунната защита на детето и е добре да ги имаме предвид, особено ако детето боледува по-често. 

Да не пропускаме закаляването, а младите майки когато имат такава възможност – да кърмят децата си по-дълго време и да започват захранването съответно на един малко по-късен етап. Разбира се, когато децата контактуват със свои връстници, с други деца – хубаво е да се информираме дали има болни сред тях и съответно ако има да гледаме да предпазим детето, да не контактува много с болните деца – доколкото е възможно, разбира се. 

А иначе с какво можем да повишим имунната система на децата – това е тема на отделен разговор.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. AhinoraPopova
    AhinoraPopova

    Кърменето е безспорна предпоставка за имунитет. То обаче не е абсолютната панацея. Просто идва момент в който кърмата не може да осигури в достатъчноо количество някои жизненоважни елементи или минерали – например желязо.
    За това и децата преминават на обща храна. И тук идва ИЗКЛЮЧИТЕЛНО важен въпрос – какво яде детето Ви? Това е ключ за имунитет.
    Детската градина е развъдник на болести. Там имам чувството, че вирусите мутират и такова нещо като имунитет не съществува.
    Двигателната активност е ключ за добро здраве. Децата, които спортуват са по-жизнени и енергични, склонни са да преболедуват по-бързо и по-леко. Заниманията на открито, каляваторганизма, качват мускулния тонус, предпоставка са за по-добро кръвообръщение и са част от доброто детско здраве.

Вашият коментар