Д-р Мариан Гарбър

Детето чупи играчките си! По материали от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1906
Видео Текст
432 чупи играчките си 1200 1200

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Някои деца са изключително внимателни с вещите си от съвсем невръстна възраст. Други обаче се проявяват като истински разрушители и е почти невъзможно играчка да остане здрава в ръцете им. 

Активното и импулсивно хлапе не мисли предварително какво ще се случи, ако издърпа ръката на куклата по-силно. То просто го прави и след това установява, че ръката е извадена. Любознателното мъниче се опитва да получи отговор на горещия за него въпрос: „Как работи това?“. 

Най-често това се случва при момченцата, но има и момиченца, които имат силно изразен изследователски дух. Всички те разглобяват стария радиоапарат на баба си или чисто новата прахосмукачка, която още дори не сте успели да пробвате. И минути по-късно установяват, че не могат да ги сглобят обратно. По-лошото е, че често се оказва, че дори вие не можете да се справите с тази задача и спешно се налага да търсите сервиз. 

Ядосаното дете пък по невнимание може да счупи играчката, защото не успява да овладее гнева си. Освен това хлапетата все още не са се научили да ценят и пазят вещите си. Но има и такива, които съвсем умишлено съсипват разни неща. 

Без значение дали е, за да си направят шега или за да отмъстят за нещо, при всички положения действието е предварително обмислено. Ако смятате, че деструктивните действия на детето ви са тенденциозно злонамерени, е необходимо да се обърнете за съвет към психолог

С времето действията му могат да стават все по-опасни както за него, така и за околните. А често това е ранен сигнал, че хлапето може да се превърне в един бъдещ насилник.

За да научите детето да играе по-внимателно с играчките си:

  • Давайте му само по една играчка. Ако се отнася небрежно към вещите си и често се случва да ги чупи по невнимание, разрешавайте му в конкретния момент да играе само с една играчка. След като му омръзне и е успяло да я запази здрава, нека да я прибере и тогава да извади нова. Така с времето ще се научи, че когато играе внимателно с играчката, след това ще може да играе с друга. 
  • Научете го да носи отговорност за действията си. Независимо колко горчиви сълзи пролива след поредната счупена играчка, в никакъв случай не тичайте до магазина за нова. Поискайте от хлапето само да я поправи или да използва спестените си пари и заедно да отидете да купите друга. Задължително му обяснете, че трябва да почисти от пода счупените части. Ако синът ви наистина е небрежен към вещите си по време на игра, често изисквайте от него да събира разпилените играчки в детската стая. Това ще му помогне да се научи да играе по-внимателно. 
  • Награждавайте усилията на детето, когато полага грижи за вещите си. Ако се е отнасяло небрежно към играчките и често ги е чупело доскоро, но вече се старае да промени това, побързайте да похвалите всяко негово усилие в тази посока. Може да кажете: „Браво, Алекс, днес си игра страхотно с количката и няма драскотина по нея!” Ако без да иска счупи играчката си, направете коментар от сорта на: „Нищо, и утре е ден, тогава ще опиташ да играеш по-внимателно“.  
  • Прилагайте наказания, за да намалите разрушителното поведение. Ако детето игнорира забраните ви да чупи играчките си, лишете го за известно време от любимо занимание. Не му позволявайте ден-два да гледа телевизия, да играе на игра или откажете да го заведете на гости при приятелчето му. Ефективно действа и „тайм аут“ техниката. Ако проблемът е една конкретна играчка, сложете я в „тайм аут“ кутията за определено време и обяснете на детето, че следващия път когато играе с нея, трябва да е по-внимателно

За да намалите деструктивността:

  • Купувайте играчки, които отговарят на възрастта и възможностите на детето. Без значение какво пише в упътването, играчка, която изглежда прекалено сложна, няма да е забавна за сина ви. Ако видите, че той се разстройва, докато опитва да играе с нея, приберете я. Защото следващата му стъпка ще е да я запрати в земята или в стената от гняв заради своята безпомощност. Извадете я отново след време и го научете как да играе с нея.
  • Увеличете вашия контрол. Определете кът за игра в дома ви, така че да можете да наблюдавате хлапето по-лесно. Така ще можете бързо да реагирате, ако се опита да счупи играчка или някаква ценна за вас вещ.  
  • Наблюдавайте процеса по опознаване на предметите. Твърде любознателните деца трябва да бъдат следени съвсем изкъсо. Това не означава, че е необходимо да висите на главата му през цялото време. Просто бъдете тихото присъствие наоколо. Когато синът ви настоява да разбере как работи даден предмет и какво има вътре, можете да му съдействате. Извадете от гаража или мазето стари и неизползваеми часовник, радиоапарат, прахосмукачка, миксер и т.н., почистете ги и под вашето стриктно наблюдение, разрешете на детето да ги разглоби. Можете да подхранвате любопитството му като му покажете в упътването описанието как се сглобява конкретният уред, как се почиства и изобщо как работи.

За да окуражите детето да изразява емоциите си:

  • Бъдете пример. Научете детето си как да изразява емоциите си по подходящ начин. Децата трябва да бъдат научени как да изразяват гнева и раздразнението си по подходящ начин. Когато вие самите сте раздразнени или ядосани, казвайте го на глас пред детето си. Вие сте най-добрият му учител. Затова никога не си позволявайте пред него да крещите истерично, да хвърляте предмети, да блъскате по стените или масата.
  • Използвайте техники за релаксация. Когато детето ви е ядосано, насърчавайте го да прави упражнения за релаксация, на които предварително сте го научили. Колкото и да сте скептични, този метод наистина върши работа не само при възрастните, но и при хлапетата.

Осигурете алтернативен начин да изрази гнева си. Има деца, които имат нужда буквално физически да се отърват от гнева. Ако и вашият наследник влиза в тази категория, осигурете му специална торба, по която може да удря с юмруци. Друго решение е да излезе навън и да се разходи или да отиде до банята да напръска лицето си с вода.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар