Д-р Мариан Гарбър

Детето гледа твърде много телевизия…по материали от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 3748
Видео Текст
Five,sweet,kids,,friends,,sitting,in,living,room,at,home,

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Някои хора се страхуват от влечуги, други от самолети, от високо, има и такива, които изпитват неприятно усещане, когато видят кукла, изглеждаща почти като жива, като срещнат клоун или стоят на тъмно. А замисляли ли сте се кога са се появили тези страхове? Мнозина признават, че страховете им се дължат на някакво преживяване или филми, които са гледали в детството и са се запечатали много трайно в съзнанието им. 

Детската психика е изключително крехка и лабилна, затова трябва да се внимава до какво може да имат достъп не само най-малките, но и тийнейджърите, и какво да им бъде ограничено. Именно затова в началото на всеки филм има препоръка за възрастта, над която трябва да бъдат зрителите. 

Доста родители пренебрегват тези уточнения, а децата им се вманиачават по хоръри или екшъни, изпълнени с кървища и престъпления. Това неминуемо има сериозно влияние върху начина, по който мислят подрастващите и оформят светогледа си. Не са малко случаите на престъпления, извършени от тийнейджъри, които признават, че са черпили идеи от популярен сериал или хитова кинолента.

Трябва да сме много предпазливи по отношение на телевизионното съдържание, до което малчуганите имат достъп и да преценяваме внимателно скритите послания в различните програми. Обръщайте внимание как присъстват в любимите филми на сина или дъщеря ви теми като: агресията и насилието като начин за решаването на проблеми, грубо отношение към жените, нецензурен език, истории с убийства на животни… 

Възрастните имат способността и натрупания опит да отличават реални факти от измислици и да анализират и подлагат на съмнение това, което им се поднася като информация, но децата приемат всичко, което видят по телевизията, за абсолютната истина. Обичайно се идентифицират с главния и най-силен персонаж в любимото им филмче и лесно възприемат неговото мислене, постъпки и изрази. По-импулсивните и по-чувствителните са много по-склонни да имитират някой телевизионен персонаж, други пък го включват във въображаемите си детски игри или често го сънуват. 

Телевизията е неизменна част от начина ни на живот и може да бъде както много полезна, така и да окаже негативно влияние.  Родителите са тези, които трябва да намерят правилния баланс. Факт е, че много деца научават чужди езици само защото от съвсем малки са гледали телевизия на английски, руски или френски, например. 

Подходящите филми и телевизионни предавания значително обогатяват речника на малчуганите, от телевизионния екран научават много интересни и полезни неща. Могат да се сдобият с трайни навици, които вие напразно сте се опитвали да вкарате във всекидневието им. Но пък, когато са показани от любимия му герой от малкия екран, детето започва ентусиазирано да го копира. 

Добре е да внимавате не само със съдържанието, което се поднася от екрана, но и с времето, прекарано пред него. Вярно, че детските филми осигуряват период на спокойствие за родителите, но хлапетата бързо се пристрастяват и в един момент може да се окаже, че всяка свободна минута синът ви седи залепен за телевизора.

Не превръщайте телевизията в задължителен фон

 В много семейства звукът от телевизора е неизменна част от всекидневието, пуска се още със ставането и вечер се заспива с него. Когато го оставяте да работи по цял ден, съвсем логично е детето ви да започне да се заседява все по-често пред него

Бъдете модел за подражание. Искате наследникът ви да чете книги, той трябва да вижда как вие самите четете. Същото е с телевизията, за да не се превръща в основна част от всекидневието на малкото човече, вие не отделяйте дълго време на малкия екран.  

Започнете отрано

 Много родители се радват, когато едва проходилите мъничета се захласват по телевизионните реклами и вече започват с интерес да гледат детски програми. В този период все още няма проблем, защото вниманието им бързо се отвлича от нещо друго – играчка, по-голямо братче и сестричка, домашен любимец. 

Но с времето дори няма да усетите как малкият екран ще се превърне в забавачка и детето ще е в състояние да прекарва цял ден пред него. Ограничавайте времето и разрешавайте да гледа малко само от детските програми, които вие одобрявате. Желателно е да проследите няколко епизода от детски сериал, за да сте сигурни, че е подходящ за възрастта на хлапето. 

Използвайте телевизията като образователен инструмент. Гледайте заедно дадено филмче и след това анализирайте историята, учете дъщеря си и да ви преразказва видяното.

Можете да развивате фантазията й, карайки я да се постави на мястото на главния герой и да си представи как би реагирала тя в дадена ситуация. Но винаги подчертавайте, че видяното на екрана е измислица, за да се научи да различава фантазията от реалността. 

Заменете филмите с други дейности

Вместо телевизия вечер, създайте традиция детето да заспива, докато му четете приказка. След време то само ще се приспива с книга в ръка. Във времето, свободно от детска градина и училище, организирайте семейни игри, излизайте в парка или спортувайте заедно. 

Тези общи занимания сплотяват семейството и подобряват отношенията вкъщи. А хлапетата, дори и да са настоявали да останат пред малкия екран, със сигурност после ще признаят, че игрите с мама и татко са били много по-забавни. 

Заключвайте дистанционното

Въведете строги правила за времето, което детето може да прекарва пред телевизора. Когато е направило беля, можете да го лишавате от любимото му филмче като наказание. За поощрение пък му отпускайте малко повече време пред екрана. 

Ако отказва да се съобразява с периодите, които сте му определили за този вид забавление, без много спорове директно изключвайте телевизора, а след това заключвайте дистанционното, за да не може да го използва (съвременните технологии позволяват тази опция).

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Borislava_Koleva
    Borislava_Koleva

    У дома телевизорът работи непрестанно и това не е проблем за никого. В 90% от случаите никой не го гледа. Движи се като фонов шум. Отгледала съм две деца така и нито едното няма проблеми с очи, психика или концентрация. Децата имат свои стаи, в тях има телевизори и ако искат ги пускат, ако не желаят – телевизорът е изключен. Смятам, че е наивно да се смята, че наложените лимити часове ще доведат до нещо коренно различно. Децата ми пак са чели и четат книги, понякога дори и на пуснат телевизор. Времето върви напред и ние не бива да се противим. Цивилизацията се променя, навиците също. Дори дискусията с телевизията не е актуална. Следващите поколения нямат телевизия у дома – гледат каквото ги интересува на компютър, on demand. Ако искате можем да предложим законопроект за ограничаване на достъпа до интернет, защото и дигитализацията води до промени, които спрямо предишни времена на нас не ни допадат. За съжаление цивилизацията напредва, независимо от нашите съпротивителни борби. Не вярвам, че можем да върнем времето назад.

Вашият коментар