Д-р Мариан Гарбър

Детето е пристрастено към компютърни игри! от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 2364
Видео Текст
Kompuitri Igri Statia (custom)

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Игрите на компютър и телефон вече са неизбежна част от ежедневието на семействата с деца. Вероятно вече сте се сблъскали с този факт. Днес хлапетата сякаш са родени “научени” и много от тях още не могат да говорят, но перфектно боравят с този вид устройства. С времето стават все по-добри и ако им харесат видео или компютърните игри, има голям риск да започнат да прекаляват с тях.

Този тип забавления имат своите плюсове и минуси. Някои деца изобщо не проявяват интерес към тях, но за други са изключително интересни. Проучвания показват, че могат да подобрят координацията око-ръка, да балансират импулсивността, да подобрят способността на играещия да обработва информацията, която идва от няколко сензорни канала едновременно. 

Учат се да правят цялостни стратегии и планиране на конкретни действия. Игрите помагат малчуганите да се чувстват удобно и спокойно при досега им с компютрите. Научават много нови неща, а не малко от запалените геймъри след време започват сами да създават игри, стават успешни IT специалисти. 

Някои деца обаче наистина прекаляват и седят с часове пред екрана, като нищо не е в състояние да ги отдели от него. Това се превръща в проблем, защото занемаряват уроците, отказват да се занимават със спорт, изцяло забравят за забавленията навън с приятели. Когато родителите се опитват да наложат ограничения, децата стават много изобретателни и намират всякакви начини да се крият, за да продължат да седят пред компютъра или телефона, залепени за любимата игра. 

Използват дори нощите, докато възрастните спят, за да проведат поредната виртуална битка или да построят нов град. Прекаленото застояване пред екрана ги лишава от възможността да се учат да комуникират с връстниците си и стават асоциални. Въпреки, че повечето хора смятат, че компютърните игри, в които има сцени на агресия, могат да повлияят върху поведението на децата, проведените проучвания по този въпрос не са категорични. 

И все пак ревютата на най-популярните видео и компютърни игри сред децата алармират, че родителите трябва да са много бдителни и внимателни. Игрите, в които проблемите се решават с агресия например, ролята на жените е подчинена и те са обект на насилие.

Важно е да поставите много точни граници на времето, което може да се прекарва с този вид забавления. Те могат да ви свършат чудесна работа и да са стимул за хлапето, когато искате да го ангажирате с домашни задължения или писане на домашни. 

Но не забравяйте, че това са само малка част от всекидневните активности, които трябва да имат подрастващите. Те трябва да практикуват някакъв спорт, да играят с други деца, да четат книги и т.н. Използвайте компютърните игри като предимство и не позволявайте да водят до пристрастяване, с което в последствие ще ви е много трудно да се справите. 

Включете се в забавлението

Ако не сте играли на играта, която детето ви харесва, оставете го да ви разясни правилата и героите в нея. Много вероятно е да се почувствате глупаво, защото нищо не сте разбрали от обясненията. То обаче ще е щастливо, че ви е показало как се играе, а вие все пак ще имате макар и бегла идея защо то толкова се забавлява.

Направете график. За да не се стига до вманиачаване, още в самото начало задайте точни правила за употребата на телефона, компютъра или видеоиграта. Конкретизирайте колко време на ден или на седмица може да седи пред екрана, в кои случаи не може и кога му е позволено. 

Обяснете, че когато е навън с приятели е глупаво да забива глава в играта, пренебрегвайки другите деца. Разрешавайте това забавление, когато си е написало всички домашни, помогнало ви е в домакинската работа или старателно е свършило друга поставена от вас задача. Но е важно и времето, което му отпускате да стои пред екрана, да бъде ограничено. 

Предупреждавайте навреме

На повечето родители им се налага да повтарят многократно детето да изключи компютъра или да остави телефона. Колкото и разговори да водите, когато хлапето е увлечено в сюжета или събира важните си точки, трудно се съгласява да спре. 

Предупредете го, че има 5 минути, за да довърши играта си

Ако след тези 5 минути продължава да играе – без да спорите повече директно изключете устройството. Вероятно ще последва буря от емоции и то ще се опита отново да включи лаптопа. За да разбере, че е прекрачило границата, намалете времето за игра наполовина, когато играе следващия път.  

Ангажирайте вниманието му и с други дейности

Ако вече сте изпуснали контрола и детето прекарва твърде много време на компютъра, включете във всекидневието му и други занимания, които да го разсейват и откъснат от екрана. 

Запишете го на някакъв вид спорт, физическото развитие е много важно. Дайте му идея за хоби и му създайте нови приятелства. Можете да му покажете, че на таблета или лаптопа може да открие и доста интересни образователни игри, от които ще научи много нови неща. Можете да го запишете и на някакъв курс, в който преподават как се създават тези толкова интересни компютърни игри.

Като награда или наказание

Използвайте видеоигрите във ваша полза. Те могат да са награда за висок успех, добро поведение или старателно изпълнена задача. Може да отпускате малко повече време пред екрана, когато сте доволни от детето си. По същия начин можете да отнемате тази привилегия, ако е направило беля или не се придържа към установените правила. Забрана да пипа компютъра цяла седмица със сигурност ще даде резултат в желаната от вас посока.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Irma_Bogdanova
    Irma_Bogdanova

    Пристрастяването към каквото и да е в ранна детска възраст не ми се струва толкова страшно или опасно нещо. Не вярвам, че то може да доведе до нещо драматично.
    Баща ми разказваше, че като малък е бил вманиачен в търсенето на съкровища и по цял ден е копаел двора на село с надеждата, че ще открие нещо. Да ви кажа честно не виждам това да му се е отразило пагубно. Аз като малка бях се вманиачила по MTV. Денонощно гледах. Знаех програмата наизуст, знаех всяка нова песен и кога точно са я пуснали за пръв път. Отмина и това и нито останах недоспала, нито пострада образованието ми.
    У дома се играят игри. Те обаче се играят, чак след като задълженията са изпълнени. Учене, ред в стаята и подобни. Освен това има лимит от 1 час на ден. Аз не го съблюдавам строго, но има дни, в които го моля да спазва. Никога не изключвам игрите на секундата, оставям го да довърши. А когато е за наказание спирам игрите за известно време. Така живеем в относителен мир и разбирателство с електронните забавления.
    И още нещо – през лятото беше на спортен лагер – плуване и тенис по цял ден. Да Ви кажа за целия период на лагера не потърси таблет или конзола. Уморен беше. Обаче и това е много краен подход.

Вашият коментар