Д-р Мариан Гарбър

Детето ми не иска да си ляга навреме вечер! По материали от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1780
Видео Текст
Father,reading,daughter,and,son,a,bedtime,story,in,bed

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Вече едва гледате от умора и нямате търпение да се скриете под завивката, за да заспите. Но децата отново, за поредна вечер отказват да си легнат, едното танцува пред огледалото, а другото се прави, че учи, а под учебника е скрило новата си книга. 

10-то подканване пак не дава никакъв резултат и вие сте на ръба да извадите високите децибели на гласа си. Наистина е изключително изтощително всяка вечер да се повтаря едно и също нещо. И колкото е досадно за децата непрекъснато да слушат: „Лягай!”, „Хайде, време е за лягане!”, „Утре ще ставаш рано, хайде лягай!”, също толкова досадно е и за самите родители да го повтарят десетки пъти.

Статистиката показва, че повече от една трета от децата в ученическа възраст отказват да си легнат вечер преди родителите си. Ако обаче всяка сутрин ставате още по тъмно, а вечер се прибирате изморени след дълъг и тежък работен ден, този факт със сигурност няма да ви утеши.

Децата отказват да си лягат вечер по много и разнообразни причини. Някои се страхуват, други вероятно не се чувстват изморени, трети пък просто са много любопитни и не искат да изпуснат нищо. Обичайно вечер хлапетата най-много обичат да си играят, да гледат телевизия или да си лежат сгушени при мама и татко.

Безспорно е, че трябва да лягат в определен час, като той трябва да е съобразен, както с ежедневния график на семейството, така и с нуждите на детето от сън. Добре е да има установен ритуал, свързан с лягането, който помага на малчуганите да се успокоят и настроят за лягане.

Според повечето педиатри, двугодишното дете има нужда от средно 12 часа сън на нощ, заедно с дрямка през деня. Шестгодишните продължават да се нуждаят от 12-часов сън и чудесно се справят само с редки и кратки дремки през деня. 

Децата на 9 години могат да се чувстват отпочинали с 11-часов нощен сън, а на 12 вече са им достатъчни 10 часа сън. Наблюдавайте вашето хлапе, като отбелязвате средния брой часове сън на нощ, след които то се събужда само. 

Така ще се ориентирате какви са неговите индивидуални нужди и дали успява да се наспи, когато ходи на детска градина или училище, и се налага да става рано. За да създадете навик за вечерното лягане на детето, вижте съветите по-долу.

Определете подходящ час за лягане 

По отношение на часовете сън, от които се нуждае вашето дете, можете да определите – кога трябва да си ляга през седмицата и кога през уикенда.. Разбира се, този час ще се променя по време на празници и ваканциите, когато децата могат да спят до по-късно. Старайте се да спазвате обичайното време за лягане, така хлапето ви ще свикне с режима и ще си спестите доста разправии в бъдеще.

Създайте ритуал 

Повечето деца се чувстват спокойни, когато в ежедневието им действията се повтарят и се случват по едно и също време. Държат да знаят какво предстои и какво да очакват, че ще се случи в конкретна ситуация. Ако въведете модел с точно определени действия всяка вечер, това ще им помогне да изградят навици и сами да започнат да се приготвят за сън

Хлапетата обичат и сами да измислят свои собствени ритуали, които да добавят към създадената вече рутина. Например, могат всяка вечер да подреждат до възглавницата си любимите играчки, да кажат на всеки от семейството поотделно „Лека нощ!” и да го целунат. 

Това са съвсем нормални неща, стига да не се стига до драми, ако нещо бъде пропуснато, като целувката за тати, да речем, защото тази вечер той ще закъснее. Хитрото мъниче може да използва този повод и за отлагане на лягането.

Съвети за създаване на рутина за вечерен сън

Вечерите трябва да са спокойни 

Времето преди лягане не е подходящо за активни игри, защото адреналинът на децата се вдига и много трудно ще си легнат. Изберете тихи и спокойни занимания. 

Нека синът ви да реди конструктор, да чете книга или пуснете успокояваща музика. Често се случва по това време да има напрежение в семейството и заради ненаписани навреме домашни. Постарайте се бързо да се справите заедно с този проблем и нервите да се успокоят. 

Придържайте се към простичките неща

Този момент от ежедневието на детето трябва да пълен с нежност, грижа и обич към него. Не удължавайте излишно периода на вечерното подготвяне за сън, защото това ще демотивира бързо, както детето, така и вас да спазвате определен модел. 

Ако къпането на детето е вечер, нека това да е началото на подготовката за вечерното лягане. След това продължете с миенето на зъбите, приготвянето на раницата и дрехите за следващия ден, оставете за финала приказката за лека нощ и точно преди да заспи – целувка от мама и татко за сладки сънища.

Нарисувайте часовник за лека нощ

Докато още детето не може да се ориентира времево и да познава часовника, е добре да му давате някакъв знак, че скоро трябва да си ляга. Не разчитайте на тъмнината навън, защото през лятото слънцето залязва късно и навън може да стане тъмно доста по-късно, отколкото вие искате мъничето да е в леглото

Вместо това можете да кажете: „Когато детското свърши, трябва да си измиеш зъбите и да си облечеш пижамата“. Друг вариант е да направите голям картонен часовник, да го разграфите и да нарисувате със символи отделните дейности, които детето следва преди лягане.

Те могат да бъдат следните няколко вида :

  • душ 
  • четка за зъби 
  • пижама 
  • книжка 
  • усмихнати човечета за целувките с мама и татко. 

Следователно вашият малчуган ще трябва да придвижва часовниковата стрелка след всяко изпълнено действие. Не прекалявайте с добавянето на много активности, защото има опасност детето да се разсъни, ако вечерният ритуал е твърде дълъг.

Направете вечерния ритуал специален 

Приготвянето за сън може да се превърне в един от любимите ви моменти от ежедневието, прекарани с детето или поне със сигурност няма да е досадно задължение. Ако дъщеря ви вижда, че наистина харесвате момента с подготовката за сън, то със сигурност ще има същото отношение. 

И още нещо, не си мислете, че децата с порастването, се отказват от любимото си време за гушкане с мама и татко преди заспиване. Единствено отделните действия, свързани с ритуала преди лягане, могат да се променят, например, порасналото дете може да предпочете само да почете книга, вместо мама или татко.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар