Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман
По-енергичните и организирани деца успяват да си облекат дрехите за рекордно кратко време. Други обаче превръщат обличането в безкрайно мъчение. Когато ежедневието изисква хлапето да ходи на детска градина, училище, спорт или друго занимание, то трябва да се научи и да знае, че обличането трябва да става за разумно кратки срокове. Това е сложна задача не само за малкото дете, но и за чувствителните на тема дрехи тийнейджъри.
Малките човечета имат нужда от време и практика, за да се научат да се обличат. За 2-годишните това си е трудно изпитание, но със събличането нямат проблем. На около 5-годишна възраст повечето вече могат сами да си го правят, като изключим връзването на обувките. Тик-так копчетата са по-лесни за децата от стандартните копчета, но мнозина се научават да се справят и с тях между 3-та и 4-та си година.
Превърнете обличането в забавление
В най-ранната детска възраст, последното нещо, което искате е да превърнете обличането в досадно ежедневно задължение, така че го карайте по-лежерно, за да създадете такова впечатление и в детето. Разсейването ще помогне много. Направете мястото за смяна на памперси и бодита цветно и интересно – може да има пъстри стикери на стените или висяща музикална играчка над главата на бебето. Освен това се старайте преобличането да става бързо, в противен случай мъничето ще се отегчи и ще започне да нервничи, а когато позаякне ще прави опити да се измъква от ръцете ви.
Пуснете песнички или вие пейте, докато го учите как да се облича
Музиката винаги прави всяко подобно действие доста по-забавно, а и веселият и жив ритъм ускорява целия процес. В някакъв момент детето ще започне да пее заедно с вас, а на по-късен етап ще си припява, докато само се облича.
Учете го как да се облича, когато е готово за това
Когато видите, че малките пръстчета стават достатъчно пъргави и сръчни, започнете да учите детето си как се закопчават и разкопчават копчета, ципове и т.н. В детските магазини може да намерите книжки и кукли, направени с тази цел или да показвате как да преоблича мечо и Барби. Дрешки с по 3-4 големи копчета или голям цип не биха затруднили малките ръчички, а за да е по-забавно, може да възложите задачата с обучението на по-голямото братче или сестриче.
Обърнете внимание с коя ръка е по-сръчно
Ако вие сте десничар, а детето ви левичар, начинът, по който му показвате как да се закопчава или да вдига ципа си, може да е объркващ за него. Пробвайте по неговия начин, за вас ще е значително по-лесно да направите закопчаването с другата си ръка.
Не се заемайте с ученето, когато бързате
Ясно е, че децата трябва да се научат как да обуват и събуват панталоните си, коя обувка на кое краче е и как да връзват връзките на кецовете си. Но това не е лесно за тях, затова ги учете, когато разполагате с повече време и не е нужно да го карате да бърза.
В началото избирайте максимално лесни за обличане дрехи
Избягвайте гащеризони, многото копчета и всякакви възможни пречки, които биха обезкуражили детето, когато се облича само. Закопчаването с велкро или панталоните с ластик на колана са добро решение.
Измислете история, за да го научите да връзва обувките си
Тя трябва да следва отделните стъпки до окончателното оформяне на панделка. Например: Имало едно време едно мече (правите първото кръстосване на връзките), то отишло в планината (хващате едната връзка и я прегъвате за панделка), влязло в една пещера (подпъхвате сгънатата на панделка връзка под другата) и излязло от нея (връзвате възела на панделката).
А на стелките напишете буквите „Л“ и „Д“ за ляво и дясно, за да може детето по-лесно да се научи да ги различава.
Използвайте таймер
Настройте алармата да звъни след няколко минути, в които детето ще успее да се облече. Ако се е справило със задачата, дайте му някаква малка награда или привилегия. Поощрявайте го да се опитва да се справя с времето все по-бързо.
За да ускорите процеса на обличане:
- Пробвайте похвата „Дай газ на обличането“. Когато видите, че детето вече безпроблемно се справя с тениската и с обуването на дънките, постепенно можете да искате от него да започне да действа по-бързо с обличането. Кажете му да си представи, че е пожарникар, който отива да гаси пожар и трябва да се облече колкото се може по-бързо. Звъннете със звънче или си измислите ваш звуков сигнал, с който да дадете начало и край на обличането. Наградете бързината му като го заведете в истинска пожарна станция.
- Направете състезание. Измислете забавна надпревара между вашето дете и някой измислен герой като охлюва Светкавица. Всяка сутрин организирайте въображаемо състезание, като в предварително направена от вас таблица, отбелязвайте кой от двамата си е обул по-бързо чорапите, панталоните и т.н. (вие измисляйте колко бързо да се движи въображаемият герой). Оставяйте детето да печели състезанието и записвайте времевите му постижения в таблицата.
- Превърнете проблема само в проблем на детето. Някои деца могат да се обличат бързо, но не искат да го правят. Ако знаете, че вашият наследник е точно от този тип, направете така, че мотаенето да има конкретни последици за него. Кажете му, че за всеки 5 минути в забавянето, ще отива точно с толкова по-рано в леглото или ще гледа с 5 минути по-малко телевизия.
Бавното обличане не може да е проблем. То е следствие от други неща – интересът е прикован другаде, детето не е мотивирано да бърза или просто е изморено.
Представете си Събота сутрин, спи се до по-късно и по – каква причина детето трябва да се облича бързо?
Представете си, че детето Ви гледа интересен детски филм. Дали ще се съсредоточи върху бързото обличане? По – скоро не и в това няма нищо нередно…
Последен пример – ставате рано сутрин, за да отивате на работа или детска градина. На Вас облича ли Ви се бързо? Зашо на детето да му се прави нещо?