Д-р Захаринка Гочева

Детето ви боледува често. На какво се дължи това? Педиатър обяснява… от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 7729
Видео Текст
Dete Chesto Boleduvane (custom)

Всъщност какво означава често боледуващо дете статистически? За дечицата от нулева до едногодишна възраст, детенце, което боледува повече от четири пъти в този интервал от време вече е често боледуващо. 

За деца между една и три години, дете, което боледува повече от осем пъти на календарна година също е често боледуващо. И вече след тригодишна възраст, до пет – шест годишна възраст, ако боледуват шест – седем пъти за годината, се смята за нормално. Ако е повече – детето е често боледуващо. 

Какви са най-честите причини за често боледуване при дечицата? 

Най-вече това е срещата с много вируси и бактерии. Това се случва обикновено когато в семейството има често боледуващи при най-малките, да кажем кака или батко, или когато самото детенце отиде на детска ясла или на детска градина. Там се среща с много вируси и бактерии, които при неговата не добре изградена имунна система го карат да боледува почти непрекъснато. 

За други дечица пък важи правилото, че имат слаб имунитет по начало. 

Тоест те нямат достатъчно имуноглобулин А антитела. Може да е по рождение, има вродени такива аномалии. То не е точно аномалия, а по-скоро дефицит, вроден дефицит. Има и придобити дефицити. 

Много често дисбактериозата – нарушеният нормален баланс в организма на детето от добри и лоши бактерии – също води до често боледуване. 

Алергичните дечица, които имат алергии към храни, към медикаменти, които са с астма – при тях имунната система също е по-слаба и те боледуват много. 

Нещо, което също е валидно за съвременния начин на живот  е недоизлекуването на едно детенце

То боледува два, три, пет дни и мама решава, че то е идеално здраво, а то още си кашля и си има хремичка, нищо че няма температура и детето отново е на детска градина. Там на ново го заразяват с поредния вирус или бактериална инфекция и така се получава един омагьосан кръг. 

Дефакто имунната система на детето не е укрепнала още, то се заразява с нова инфекция, кара я по-тежко… И така се получават всъщност много хронични заболявания

Нещо, което в последно време отново стана модерно, това са глистите, за съжаление.  При наличие на такива паразити в червата, може да се появят чести инфекции на горни дихателни пътища

Така че, родители, пращайте си детето на здравни заведения, но не прекалявайте с честите посещения. Лекувайте ги докрай. И търсете причината за честите боледувания

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар