Д-р Мариан Гарбър

Детето ви говори насън? от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 3005
Видео Текст
Govori Nasyn (custom)

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Знаете ли какво означава сомнилоквия? 

Сложният за изговаряне термин всъщност е научното наименование на говоренето насън. При някои хора това се случва често, при други – никога. Обикновено децата говорят нощем, ако през деня са имали силни емоции, преуморили са се или вечерта са гледали страшен филм, неподходящ за възрастта им. И докато възрастните, пък и тийнейджърите се притесняват, че насън могат да кажат нещо, което не искат да стига до близките им, най-малките рядко имат такива тревоги. 

Понякога за родителите е забавно да слушат мърморенето на мъничетата си, а от кратките фрази, които чуват, могат да разберат какво е притеснило през деня сина или дъщеря им. Могат да узнаят за кавга с приятелчета, за мъмрене от страна на учителката, за недоволството от някаква забрана от страна на мама или татко. Но е възможно и изобщо нищо да не разберат, защото често се случва децата да бърборят несвързани неща или да „изяждат” част от думите. 

При повечето малчугани говоренето на сън се случва само от време на време и не е повод за никакво притеснение. Ако обаче започне да се повтаря твърде често, консултирайте се с педиатъра, а вие вкъщи също бихте могли да вземете мерки. 

Вероятно детето не си почива достатъчно, има някакви емоционални проблеми, средата, в която расте не е съвсем спокойна или прекалява със страшните филми. Освен това говоренето нощем може да нарушава съня и на околните, особено като хлапето спи в една стая с братчето или сестричката си.

Въпросите по-долу ще ви помогнат да разберете дали говоренето на сън  може да е потенциален проблем:

  • Детето има ли спомени на сутринта за нощните си приказки?
  • Твърде емоционално ли е говоренето му на сън?
  • Пречи ли на останалите членове на семейството да спят?
  • Често ли се случва да говори нощем?
  • Можете ли да различите конкретен модел при говоренето на сън?
  • Случва ли се по-често да говори на сън, ако е гледало твърде дълго телевизия преди да легне или се е занимавало с нещо друго, което го е развълнувало преди да се отправи към леглото си?
  • Случва ли се нощният сън на детето да бъде прекъсван, защото вие го събуждате заради говоренето му на сън?

За да намалите тревогите си, свързани с нощните приказки, следвайте тези стъпки:

Изолирайте шума

Ако с говоренето си нощем детето пречи на другите членове на семейството, настоявайте да затваря вратата на стаята си, когато си ляга. В случай че на съседното легло е братчето му и то се буди всеки път от бърборенето на сън, разделете ги за известно време.  

Но го направете по начин, по който никое от хлапетата няма да се почувства като наказано или изолирано. Поговорете и с двете деца, обяснете съвсем подробно защо предприемат тази стъпка и уточнете, че всъщност не става въпрос за сериозен проблем, а за нещо, което съвсем скоро ще отмине с общи усилия.

Потърсете причините в поведението през деня

Обикновено говоренето на сън се случва скоро след като детето е заспало. Обърнете внимание дали приказките се случват вследствие на някаква превъзбуда. Може да сте имали гости, което често е силно емоционално преживяване за мъничетата

Боричкало се е със сестричката си твърде дълго или е гледало страшен филм преди да заспи. Възможно е кавгата с деца в градината или спорът с най-добрата приятелка също да станат причина за вербално пресъздаване на ситуацията по време на сън. 

Наблюдавайки поведението на хлапето си и ще имате съвсем ясна представа след какви случаи то говори нощем. Така ще можете да контролирате и промените заниманията преди лягане, за да не бъде в превъзбудено състояние точно преди сън. Постарайте се да му осигурите тихи занимания – четене на приказка, гушкане с мама и татко, и придържане към вечерния ритуал преди сън, ако има изграден такъв.

Научете детето как да се успокоява преди да заспи

Покажете му релаксиращи упражнения или други техники, които ще му помогнат да се успокои и да забави ритъма преди вечерното лягане. Може също да го накарате да затвори очи и вие да му изпеете някаква приспивна песен, или да му пуснете успокояваща музика. Това може да помогне всички вкъщи да се наслаждавате на спокоен сън през цялата нощ.

Опитайте се да разберете какво говори нощем

Въпреки че обикновено става въпрос за откъслечни думи или кратки несвързани изречения, възможно е все пак да доловите някакъв смисъл и да се ориентирате какво точно е развълнувало хлапето. „Нели, не ми пипай нещата”, „Махни се оттук, пречиш ми”, „Пази ме, много ме е страх”, са изречения, които биха дали представа за проблемите, с които мъничето се е сблъскало през деня. А понякога се случва дори децата да отговарят на конкретни въпроси, които мама или татко им задават, докато те говорят на сън. Тогава картинката става още по-ясна. 

Ако успеете да разберете какво говори сина ви и то има пряка връзка с някакви негови тревоги, говорете с него за тях през деня. Обсъждайте спокойно всичките му страхове и притеснения, и намерете заедно най-доброто решение, което ще успокои детето. Това със сигурност ще му помогне да спи по-спокойно през нощта.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Relaxed_mom
    Relaxed_mom

    Говоренето на сън не мисля, че трябва да се класифицира като проблем. Някои хора са по-емиционални и съответно в съня си се случва да говорят. Това са емоции, които се „изливат“ в съня и говорене на сън.
    Понеже спането е почивка, нормално трябва това де е времето на максимално спокойствие. Когато детето говори на сън, това вече не е дълбок сън, съответно почивкатане е истинска. Прекъснете го деликатно – наместете възглавницата, загънете го и го целунете. Така детето няма да се разбуди, но ще прекъснете това високо емоционално състояние.
    Не очаквайте да схванете история от говоренето на сън. Не се и опитвайте – ще стигнете до навярно погрешни изводи. По-добре прекъснете говоренето. Слушането на говорещ на сън човек е като воайорство. Ако искате да знаете всичко за детето си, го насърчавайте да Ви разказва всичко, да Ви има доверие и да разчита на Вас.

Вашият коментар