Д-р Мариян Иванов

Детски страхове и неврози? Хомеопатичен подход в действие от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 6005
Видео Текст
Detski Strahove I Nevrozi (custom)

Детските страхове и неврози са много дълга тема на разговор. Разбира се, тук много основна е ролята на семейното възпитание. Ако имаме нужда, разбира се, прибавяме съветите на психолог или психотерапевт. Отделно, имаме и хомеопатични лекарства, с които бихме могли да помогнем.

Има си дечица, които по принцип имат по-лабилна нервна система – по-емоционални, по-чувствителни. Въз основа на това, както и на редица други фактори, ние определяме, че става въпрос за определен чувствителен тип. Да речем Пулсатила, която има страх от самота, от изоставяне, много уязвима, много чувствителна, има нужда винаги да има някой покрай нея. Или пък Фосфор, който също е чувствителен тип – при деца е подходящ, когато става пак въпрос за страхове от самота, за страх от изоставяне. 

Има още редица други чувствителни типове, които ние в зависимост от характерните оплаквания при детето, от болестни тенденции, хранителни и температурни предпочитания и куп други фактори, ние назначаваме съответния медикамент за чувствителен тип.

Хубавото в хомеопатията е, че има и медикаменти, които кореспондират на точно определени видове страхове

Например, при децата най-често има страх от тъмнина и много често ние в такива случаи използваме Страмониум. Той е един много основен медикамент. Да речем, приучваме детето да спи само, в отделна стая. То не иска да спи, защото казва, че го е страх от тъмното и като че ли малко по-добре спи, когато има една приглушена светлина

Хубаво е в тези случаи да се дава на детенцето Страмониум 15 или 30 СН, по 5 гранули вечер. Това намалява страха от тъмното и прави съня по-спокоен. Това е и един от основните медикаменти за нощни страхове, кошмари, поради които детето често се буди, вика на сън или пък направо се събужда и трудно след това може да бъде успокоено.

Друг чест страх при децата е страхът от самота и страхът от изоставяне

Пак много често го наблюдаваме, когато приучваме детето да спи самичко в отделна стая или пък когато то тръгва на ясла или на градина. И тогава основен медикамент е Пулсатила. Използваме го отново във високо разреждане – 15 или 30 СН, по 5 гранули ежедневно. Ако става въпрос и за нарушен сън, можем да го даваме и по 5 гранули вечер. 

Интересното е, че това е  много ценен медикамент и за деца, които инстинктивно на страха от самота и изоставяне реагират с чести инфекции. Например дете, което тръгва на градина, много е привързано към родителите си, много трудно всеки път родителите го водят на градина, с увещавания, с плач. 

При първото разболяване детето установява, че ще си остане вкъщи с мама и татко, и детето си вкарва в подсъзнанието програмата, че е много хубаво да се боледува, защото си е с родителя вкъщи, защото му се прави любимата храна, защото ако иначе му се ограничава достъпа до телефон и телевизор, сега защото е болно – това не е актуално и то може да си играе колкото иска с телефона, и да гледа колкото иска телевизия. 

Пък представете си, ако вече и родителите го взимат в леглото при тях – значи, наистина много екстри от едно боледуване. Така че назначавайки Пулсатила, за да подобрим адаптацията на детето към яслата или градината, можем да помогнем и в случаите, когато то започва често да боледува в следствие на това чувство за самота и изоставяне. 

Имаме и други медикаменти много. Например Лахезис ни се налага често да използваме във практиката, когато страхът е от малкото братче или сестриче. Тогава става въпрос направо и за ревност. Цялото или почти цялото внимание на родителите се пренасочва към малкото братче или сестриче и тогава, естествено, голямото дете страда, страхува се, че ще бъде изоставено, страхува се, че не му обръщат достатъчно внимание и започва да ревнува. Основен медикамент в тези случаи, (разбира се,  Пулсатила също бихме могли да използваме) е Лахезис, отново в голямо разреждане – 15 или 30 СН, един – два пъти дневно по 5 гранули. 

Много ценни помощници по отношение повлияване на психо-емоционалното състояние на детето са и етеричните масла

Съществуват етерични масла от портокал, от лавандула, от иланг-иланг, от тамян, с които ние по един много мек и нежен начин бихме могли да балансираме нервните процеси. Етеричните масла бихме могли да ги използваме по най-различен начин – можем да ги даваме вътрешно, по преценка на арома-терапевта, можем да ги използваме за топли или студени инхалации, можем да ги използваме като пускаме по няколко капки във ваната, в която къпем детето – най-различни са вариантите. 

И, разбира се, да не забравяме и обикновените билки под формата на билкови чайове. Много ефикасни по отношение на повлияване на страховете са ментата, маточината, жълтия кантарион, лайката, лавандулата, розата и куп други още растения, които вече съответния специалист ще прецени по какъв начин може да ги комбинира с етерични масла или с някои от хомеопатичните лекарства, за които споменах.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Happy_bird
    Happy_bird

    Всеки път като кажа на някой, че детето МОЖЕ да се разболява от стрес и от силно желание да не ходи на градина… Всички ме гледат много странно. 😀 Тук виждам, че и специалистите твърдят същото, пък че даже имало и начин да се избегне… Определено ще дадем шанс на съветите на д-р Иванов. Както се казва: по-зле няма как да стане.

Вашият коментар