Тереза Алексиева

До колко години трябва да се използва детско столче за кола? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 120795
Little,boy,sitting,in,safety,car,seat

Всеки загрижен за безопасността на детето си родител знае, че по време на пътуване използването на обезопасително детско столче е задължително – не само по закон, но и по вътрешно убеждение. 

Редица стрес тестове показват еднозначно, че ако детето е надлежно обезопасено, вероятността да пострада тежко при евентуален инцидент намалява значително. Ето защо, използването на детски столчета за кола е надлежно регламентирано и в Закона за движението по пътищата в България

Цялата необходима информация по въпроса може да бъде намерена директно в източника, а по-долу ще се опитаме да резюмираме отговорите на най-често задаваните родителски въпроси. 

Кога трябва да започнете да возите детето в столче?

Возенето на детето в столче започва още от първото му пътуване с кола – обикновено в деня на изписването от болницата. За новороденото бебе, до достигане на възраст от 6-9 месеца и приблизително тегло от 10 кг., трябва да вземете бебешко столче (кошница) от първата група на системите за обезопасяване, посочени в Закона. 

То трябва да е законосъобразен клас оборудване с необходимите задължителни елементи до навършване на 2 г. и да бъде инсталирано на задната седалка, обратно на посоката на движение. 

А кога трябва да спрете?

В Закона за движението по пътищата е посочено, че децата трябва да се поставят в обезопасителни системи от пълен или непълен вид от раждането им до достигане на височина от 150 см и тегло от 36 кг.

До 4-годишна възраст превозването на детето в класическо детско столче е препоръчително. След това, можете да преминете към използване на повдигащи детски седалки за коли (така наречените “бустери”), които се използват заедно с предпазния колан на колата. 

Най-безопасното място остава задната седалка, а ако детето ви няма нищо против престоя в класическия стол – то употребата на бустер може изобщо да не бъде необходима. 

Какви са различните групи детски обезопасителни столчета?

Чл.137 б (1) на ЗДвП класифицира системите за безопасност на деца според теглото им в пет групи:

  1. Група 0 – под 10 кг (приблизително до 9 месеца)
  2. Група 0+ – под 13 кг (приблизително до 15 месеца)
  3. Група I – между 9 и 18 кг (приблизително до 3 г.)
  4. Група II – между 15 и 25 кг (приблизително от 3 до 7 г.)
  5. Група III – между 22 и 36 кг (приблизително от 6 до 12 г.)

Въпреки че теглото е от значение, когато избирате модел детско столче, съобразявайте се повече с височината на детето. Важно е коланите на стола да обхващат гърдите и торса плътно, без луфтове и празни пространства. 

Само тогава описаните от производителя защитни свойства са напълно валидни, а търсената степен на защита може да бъде постигната. 

Какви са класовете обезопасяващи системи и какво представляват?

Системите за обезопасяване според т.(2) на същия член и алинея са два класа:

  1. Пълен клас, представляващ цялостна система за обезопасяване от фиксиращи ленти, различни компоненти и устройства за прикрепване с ключалка.
  2. Непълен клас, включващ комбинация от частично обезопасяващо устройство и предпазен колан за възрастни.

В категория “пълен клас” влизат столчетата с така наречената ISOFIX система, възможна за контиране върху повечето съвременни модели автомобили. 

“Непълен клас” наричаме всички столчета, за чиято правилна инсталация и употреба се изисква използване на фабричните колани на автомобила, в това число и детските бустери за кола. 

Какво гласи законът относно возенето на бебе на предната седалка?

Много родители се интересуват дали и как бебешкото столче може да се монтира на предната седалка, в случай, че това е необходимо. Краткият отговор е – законно е допустимо, но се препоръчва да не е основна практила.

При монтиране на предната седалка, столчето трябва да гледа в посока, обратна на движението на автомобила, а въздушната възглавница на колата задължително да бъде деактивирана. 

Имайте предвид, че мястото до шофьора е доказано по-рисково, а потенциала на което и да е столче да предостави безкомпромисна защита намалява в една или друга степен, когато то е монтирано на предната седалка.

Кога детето може да се вози на предната седалка без столче?

В чл.137в (3) ЗДвП разпорежда, че возенето на предната седалка с предпазен колан и без допълнително обезопасяване е позволено тогава, когато детето достигне ръст от 150 см и тегло от 36 кг.

Ако ръстът на детето обаче е под 150 см, фабричните автомобилни колани не са в състояние да осигурят максимална безопасност в случай на инцидент. Затова Законът задължава да се използва повдигаща седалка (бустер) за деца с височина под 150 см., независимо дали те са навършили 13 години или не. 

Как да гарантирате сигурността на детето при пътуване?

Първото и най-важно нещо е да оборудвате колата с правилно избрано столче, подходящо за възрастта, височината и теглото на своето дете. 

Следващата стъпка е да спазвате всички правила относно монтажа и използването на обезопасителната система, както и да имате отговорно поведение по време на път.

Специалистите посочват следните решаващи фактори за безопасно пътуване с дете в колата.

Монтирайте столчето в посока, обратна на движението, възможно най-дълго време

Използването на столче, монтирано по този начин, намалява риска от смърт и сериозни травми от 40% на 8%, сравнено с обърнато напред столче. При катастрофа, столчето поема удара и защитава врата и главата на детето.

При обърнато напред столче, коланите му при челен удар ще дърпат детското тяло назад, но по-тежката глава (25% от цялото тегло на децата) ще изхвръкне напред.

Облегалката на столчето, когато е обърнато назад, защитава цялото тяло. При движение на колата с 50 км/ч, при катастрофа вратът на детето ще понесе натоварване от 180-300 кг, а ако столчето е обърнато назад, вратът се натоварва само с 40-80 кг при евентуален удар.

Не обличайте детето в прекалено дебели дрехи

Дебелите и пухени дрехи могат да попречат на коланите да прилягат плътно по раменете и тора на детето. В разултат, инерцията на евентуалния удар може да накара тялото да се изплъзне от коланите, превръщайки ги в напълно неефективен начин за защита.  

Ако времето е студено и се притеснявате за детето си, по-добра идея е да го завиете с допълнително одеяло, наметнато над вече закопчаните плътно колани. 

Обезопасете средата

Избягвайте свободното движение на тежки, остри или потенциално опасни предмети във вътрешността на колата. Макар и бебето ви да няма директен достъп до тях при нормални условия, те лесно могат да се окажат причина за тежки наранявания вследствие на катастрофа. 

Добра идея е да държите всички метални, стъклени и чупливи предмети в жабката на колата, за да избегнете тяхното безконтролно движение при евентуален сблъсък. 

И други

Други полезни съвети за безопасност в колата включват например :

  •       Поставете коланите правилно

Когато закрепвате детето в столчето, използвайте коланите само и единствено по начина, описан от производителя. Следете инструкциите и оставяйте само 1-2 пръста разстояние между коланите и тялото. Ако детето си вади ръцете или се измъква, това показва, че столчето не е за него или че не е закопчано правилно.

  •       Наблюдавайте детето си

Дори и най-хрисимите ангелчета имат своите първи бунтарски настроения. Винаги бъдете нащрек дали детето опитва да откопчае заключващия механизъм, да се измъкне от коланите, или да изобрети други креативни начини да получи така често желаната свобода. 

  • Заключвайте вратите и затваряйте прозорците на колата

Не е лоша идея да започнете да обяснявате на детето си, че не е редно да се опитва да отваря вратите и прозорците на автомобила още от възраст, в която си мислите, че то не би ви разбрало. Същото важи и за всички останали правила за безопасност – били те по време на път или по което и да било друго време.

  •       Осигурявайте чести почивки по време на дълги пътувания

Много деца започват рязко да се бунтуват срещу стола именно заради продължителните и скучни пътувания. Ситуацията може да се влоши, ако детето изпитва стомашен дискомфорт по време на път, така че се опитайте да му осигурите нужните почивки, по време на които да се разнообрази и освежи. 

  •     Проявявайте самодисциплина

Дори при пътуване на по-кратки разстояния, не трябва да държите детето в себе си. Ако трябва да го нахраните или да извършите друга процедура, спрете и го направете. Държите ли детето в скута си, при рязко спиране не е сигурно дали ще можете да го предпазите. 

По-вероятно е да бъде притиснато между тялото ви и вътрешността на колата. Дори да сте с колан, поради силната инерция, детето може да бъде изтръгнато от ръцете ви.

Отговорността за безопасността на децата е грижа на родителите. Ако претърпи катастрофа, детето може да получи травми, сходни с такива при падане от високо. А поради по-крехката детска анатомия, това често се оказва фатално.

Какво да направите, ако претърпите катастрофа?

За съжаление, понякога, дори и не по ваша вина, е възможно да претърпите ПТП, докато детето е в колата. 

Ако това се случи, има редица действия, които е необходимо да предприемете според глава 28 „Задължения на участниците в ПТП” чл.199-204:

  • Да окажете първа помощ на пострадалите, като най-малките пътници са с предимство.
  • Да се обадите на тел. 112.
  • Да информирате полицейските органи за катастрофата.
  • Да останете на местопроизшествието.
  • Да не трябва да заличавате следите от катастрофата при пристигането на органите на реда.
  • Да не местите автомобила. Това условие може да не се спаси, ако автомобилът затруднява движението или с него трябва да се превози някой до болница. Все пак, трябва да се върнете на мястото на ПТП веднага след това.
  • Да не консумирате алкохол до пристигането на контролните органи.
  • Да се окаже съдействие при установяване на вредите.

За да намалите риска от неприятни пътни инциденти, използвайте предпазните колани по предназначение и според закона – както за себе си, така и за децата си. 

Екипът ни припомня, че отговорното поведение е единственият добър личен пример, който можете да дадете на децата си.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Parent-love
    Parent-love

    Знаете ли, че в САЩ и Австралия безопасността на детето в автомобил е издигната до такава степен на важност, че имат хора които са сертифицирани и обучени да монтират правилно и сигурно столче за кола и за тази услуга им се заплаща. Споменавам го, защото не е достатъчно да се сложи столче за кола в автомобила. То трябва да е подходящо за размера и възрастта на Вашето дете, трябва да му е удобно, за да не се правят компромиси с предпазния колан и всичко да е стриктно. Това не е кра1ят на детската безопасност в колата. След това багажът ви трябва да е обезопасен и да не се движи в багажника на автомобила, защото при рязко спиране това би могло да бъде опасно. В купето на колата не трябва да има свободно оставени тежки предмети – дори 1,5 литра бутилка минерална вода при рязко спиране може да полети и удари пътник много опасно. В този смисъл бъдете разумни – все пак возим най – ценното си.
    Иначе формално погледнато около 12 години е време детето да стане нормален пътник в колата Ви без допълнителни аксесоари. Внимавайте и винаги следете да използва предпазен колан.

Вашият коментар