Тереза Алексиева

Какво столче за кола да закупим и как да го използваме правилно от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 9581
Car Seat (custom)

Защо е важно столчето за кола?

Ако смятате, че бебешката количка, бебешкото креватче или пък различните видове играчки са най-важните покупки за вашето бебе, помислете отново. Столчето за кола е едно от най-значимите изобретения на нашето време, що се касае до безопасност и превенция на инциденти, наранявания и бебешка смъртност. То е приспособлението, което трябва да изберете с най-голяма доза внимание и в което трябва да вложите средства най-самоотвержено, без да се опитвате да пестите за сметка на сигурността на бебето си. 

В много държави по света правилно инсталираното в колата бебешко столче и демонстрирането на познания от страна на родителя как да постави правилно бебето в него, са необходими условия за изписването на бебето от болницата. Всяко едно возене в колата, без изключения, трябва да се случва само и единствено в бебешкото столче. Ако фактът, че то може да предотврати сериозни наранявания в случай на инцидент не е достатъчен за вас, то нека ви припомним, че и глобите за бебе, возещо се извън стола са доста солени. В закона изрично е посочено, че детето трябва да се вози в стол за кола от раждането си, до достигане на ръст от 150см. и тегло от 36кг. 

Почти няма родител, на когото не се е налагало по един или друг повод да се сблъска с аргумента за „бабите ни“. Той е силен, мощен и вечен. Обикновено гласи: „Ами бабите ни как са оцелявали без…“, последвано от името на артикула, за който се води конкретната дискусия. Нека ви кажем как са оцелявали бабите ни без столче за кола – случайно. 

Столчетата за кола са специално проектирани от инженери, така че да защитят бебето от всички „екстри“ на една автомобилна катастрофа – от излитане през предното стъкло, до нараняване от смачкани железа, тежка травма от камшичен удар или изпочупени крайници от блъскане в различни повърхности. Историята познава не един случай на катастрофи, в които останалите участници в инцидента са тежко ранени, а бебето, което е било в стола си за кола, е останало невредимо.

Необходимо условие, за да бъде стола максимално безопасен и ефективен в изпълняването на задачата си обаче, е той да бъде подбран правилно според възрастта, височината и теглото на детето. Различните възрасти предполагат различни модели столове, които се обезопасяват по различен начин. В настоящата статия ще обърнем по-подробно внимание на различните видове бебешки и детски столчета за кола, като се спрем на някои по-важни подробности, касаещи правилното им използване. 

Първото столче на новороденото 

Както вече казахме, първото столче на новороденото бебе влиза в употреба още в деня на изписването му от болницата, защото то трябва да се вози в него по пътя до вкъщи. За тази цел вие, разбира се, трябва да сте го закупили, да сте го инсталирали правилно и да сте запознати как да поставите бебето вътре.

Всеки модел столче за кола задължително се продава със свои собствени инструкции за употреба и безопасност. Трябва да ги прочетете внимателно, дори и това да е единствената листовка с инструкции за употреба, която ще прочетете през целия си живот. Повечето марки правят и видео уроци за по-лесно справяне на родителите, а ако самият производител не е направил такова видео – то потребителите със сигурност са. 

По-важният въпрос е какво точно трябва да бъде първото столче за новороденото бебе. Опциите са няколко, както следва:

  • Кошница за кола от 0 до 13кг.

Столчетата за кола от 0 до 13кг. са най-малкия, удобен и компактен вариант за обезопасяване на новороденото бебе. Освен, че са доста бюджетни, този тип столчета също така притежават някои допълнителни екстри, които са предвидени специално за най-малките бебета. Поради полегналата им форма, която е оптимална за новороденото, те се наричат още „кошчета“ или „кошници“ за кола.

Освен със задължителните предпазни колани, кошниците за кола са снабдени и с дръжка за пренасяне, която е особено полезна, докато бебето е малко. Тя ще ви позволи да пренесете бебето в кошницата (дори и спящо) от комфорта на дома си, да го обезопасите в колата и да тръгнете за където е необходимо, без да се налага да го будите и притеснявате. Такива кратки пътувания ще ви се налагат със сигурност поне веднъж месечно, за да посетите задължителната детска консултация. 

Кошниците за кола обикновено имат допълнителна мека подложка за новородено, която подсигурява максимален комфорт за бебето, докато още е съвсем мъничко. По-късно тази подложка може да се премахне, за да не заема от пространството на вече порасналото бебе. 

Освен всичко останало, кошниците за кола за новородени разполагат и със сгъваем сенник.  Той има функцията да предпазва бебето както от вятър и дъжд, така и от UV лъчите на слънцето, които са особено вредни за най-малките бебета и проникват безпроблемно през стъклата на автомобила. 

Често кошниците за кола се продават като допълнителен или включен аксесоар към серия колички на същия производител. За да сме сигурни, че столчето за кола ще може безпроблемно да се монтира на рамата на количката, най-разумно е да се огледате за подходящ модел количка 3 в 1. По този начин ще разрешите няколко належащи проблема само с една покупка. 

Тази категория столчета предполага модели само с една легнала позиция за гърба, тъй като, както добре знаем, бебетата не бива да се поставят в седнало положение преди да способни сами да стигнат до него. Ориентировъчната горна граница на тегло за този стол е 13 кг., но всъщност бебето ви може да тежи и доста по-малко на възраст от около 8-9 месеца, когато обикновено то е готово да седи в по-голям стол за кола.

Важно е да отбележим (макар, че ще го прочетете в инструкциите за употреба), че този вид столчета винаги се монтират с гръб към посоката на движение на колата. Това е така по закон и от съображения за безопасност, свързани с факта, че тялото и врата на бебето в тази възраст не са достатъчно укрепнали, за да могат да понесат камшичния удар, който би последвал при евентуален сблъсък. 

  • Столчета за кола от 0 до 18, 25 или 36кг.

Ако решите да пропуснете закупуването на кошница за кола, въпреки няколкото й на брой удобства за новороденото, то вие трябва да закупите директно столче за кола. Предимството на подобен избор е, че ще направите една покупка по-малко и че ще можете да адаптирате стола за кола своевременно според променящите се нужди на детето.

Моделите столчета за кола от 0 до 18кг., от 0 до 25кг. и от 0 до 36кг. се различават предимно по своите размери и по максималното допустимо тегло на детето, но са еднакво подходящи за новородено. В този смисъл можете да изберете модел изцяло по свое усмотрение, като все пак искаме да развалим удоволствието и да ви предупредим, че едва ли бихте могли да използвате едно и също столче от раждането на бебето, докато то достигне тежестта от 36кг. Разбира се, с правилна дисциплина и самодисциплина това не е непостижимо, но обикновено бебешките мебели, особено ако се използват често, претърпяват едно доста интензивно амортизиране. Последното се случва предимно под въздействието на различни телесни течности, хранителни субстанции, пишещи средства, растящи зъби и подметки на обувки.

Но все пак, нека се върнем обратно на темата. Различните модели столчета за кола неизменно имат по няколко позиции за гърба на бебето. За вашето новородено бебе е допустимо да използвате само най-легналата позиция, като можете плавно да започнете да я изправяте едва след шестия месец, когато по мнението на педиатри и ортопеди, бебето вече може да прекарва повече време седнало.

Всеки стол за кола от тези категории също е оборудван с подложка за новородено, която ще позиционира бебето правилно в този иначе огромен стол и ще фиксира правилната му и безопасна позиция. 

Също като кошницата, този стол трябва задължително да бъде монтиран в посока, обратна на движението. Вече изяснихме причините за това изискване, и за да направим едно полезно допълнение ще кажем, че е задължително столът да се монтира така до 15 месечна възраст на бебето, а е препоръчително да продължите да го правите до навършване на година и половина – две или докато детето го толерира. Проучванията сочат, че возенето с гръб към движението дава най-висока гаранция за безопасност – около 90%. За сравнение, при возенето с лице по посока на движението, гаранцията е около 60%.  

Важно е също да отбележим, че е желателно бебетата да пътуват на задната седалка, но е допустимо столчетата им да се монтират и на предната. Двете задължителни изисквания в този случай са столчето да е монтирано с гръб към движение и въздушната възглавница на колата да бъде деактивирана. 

Столчето за кола за по-големи бебета и малки деца

Както вече се досещате, горепосочените категории столчета за кола от 0 до 18кг., от 0 до 25кг. и от 0 до 36кг. са тези, сред които трябва да направите своя избор, когато купувате столче за порасналото си бебе. Разделението на такива категории не означава, че трябва постоянно да подменяте столчето си за кола. Те са създадени за улеснение, в случай, че ви се наложи да подмените старото си столче, докато детето ви расте. 

Истинта е, че всъщност не теглото, а височината на детето е решаваща за това какъв стол трябва да изберете. Целта е предпазните колани да обхващат торса плътно, минавайки през раменете и гърдите, без да са разположени твърде високо към главата и без да са твърде свободни. Добра идея е да тествате столчето си преди закупуване, тоест реално да поставите детето вътре, за да прецените доколко размерът е точен. Това е възможно и когато пазарувате онлайн, стига стоката да ви бъде изпратена с опция за преглед и тест. 

Но какви са все пак разликите между тези столчета и как да се ориентираме в избора си?

Освен по ориентировъчната препоръчителна възраст и килограми, столчетата се разделят и на два основни класа, според начина на монтиране в колата. Те са както следва:

  • Пълен клас 

Този вид столчета за кола включват цялостна, самодостатъчна обезопасителна система, която съдържа в себе си всички компоненти и устройства за монтиране на стола в колата. Това се случва посредством специално разработената Isofix система, с която са оборудвани повечето модели нови автомобили. 

В голямата си част, този клас столчета отговарят на най-новия Европейски стандарт за безопасност, а именно ECE R129, наречен още I-Size. Той е единственият стандарт, препоръчан за прилагане към 2019г., но ако столчето ви отговаря на другия стандарт за безопасност – ЕСЕ R44/04 – не е необходимо да го заменяте с ново. Дългосрочната цел на ЕС е плавно и постепенно да наложи стандартът ECE R129 като всеобщ, поради неговите преимущества, свързани с безопасността на бебетата и децата. 

Важно е да проверите дали автомобилът ви разполага с Isofix система, преди да се насочите към избор на столче. Можете да направите това като установите дали между облегалките и седалките има монтирани халки или като просто проверите в книжката на автомобила. 

В случай, че колата ви разполага с Isofix система, то закупуването на столче с Isofix система автоматично се превръща в най-разумния избор за вас. Възможно е да закупите и допълнителна Isofix основа, върху която можете да монтирате столче с Isofix система, дори и колата ви да не разполага с такава. Обърнете специално внимание с какъв размер столове е съвместима допълнителната приставка, за да не закупите несъответстващи един на друг продукти. 

В случай, че изпитвате съмнения или затруднения от всякакъв род, винаги е разумно да се допитате до консултанта в магазина, от който пазарувате или до екипа на онлайн магазина, от който сте избрали да закупите столче за кола. 

  • Непълен клас

Столчетата за кола, които спадат към непълния клас включват частична обезопасителна система. Казано на прост език, те са седалки за бебета, които се обезопасяват с помощта на колана за възрастни, с които разполага самия автомобил. 

Това е достатъчно само по себе си, за да подсигури безопасността на бебето, стига коланите да прикрепват столчето стриктно по начина, по който това е описано в инструкциите за употреба. 

Когато закупувате стол без Isofix система също има някои допълнителни подробности, които увеличават ефективността в случай на инцидент. Можете например да обърнете внимание на големината и стабилността на страничната част на стола. Хубаво е столът да подсигурява възможно най-голяма подкрепа в областта на главата, врата и гърба, така че бебето да понесе възможно най-малко щети, включително и в случай на страничен сблъсък. 

Столовете, които подсигуряват най-добра защита при страничен удар обикновено носят обозначение SPS – система за странична защита. Такива са например серията O’Right на Kikkaboo и моделът Titan на Lorelli

Допълнителни съвети за безопасност

Има някои насоки, които можете да спазвате, за да подсигурите допълнителна защита на бебето си в случай на инцидент. Те включват, както следва:

    • Закопчаване на коланите на самото столче така, че между тях и тялото на детето да няма разстояние, по-голямо от 2 пръста. Детето не трябва да може да измъква ръцете си от колана, докато той е закопчан. Ако е способно да го направи, то или не сте поставили детето и коланите правилно, или столът не е по мярка на детето. 
    • Поставяне на детето в стола без яке или дебела връхна дреха. Националната администрация по безопасност на транспорта (NHTSA, САЩ) определя возенето на дете в столче за кола с връхна дреха като равносилно на неправилно поставен колан.
  • Премахване на всички свободно движещи се предмети от колата. В случай на инцидент всички по-тежки или обемни предмети, както и остри, стъклени или чупливи такива, биха могли да предизвикат нараняване.
  • Избягване на допълнителни аксесоари, прикрепени към колана на столчето. Омекотяващите възглавнички за колани може да са много симпатични и комфортни, но те увеличават риска от изхлузване на детето от стола в случай на силен удар. Можете да поставяте меки, безопасни играчки и аксесоари по други части на стола, но в никакъв случай не го правете директно върху коланите. 

Производители и популярни модели

Ако пазарувате от специализирани детски магазини и се доверявате на доказани марки столчета за кола с гарантиран произход, то вие вече сте направили достатъчно, за да подсигурите най-важното за вашето бебе – неговата безопасност. 

От тук нататък пазарът предлага много марки и модели, между които можете да избирате по различни, по-маловажни критерии – вид и цвят на тапицерията, дизайн и естетически изглед. 

Доказани и предпочитани сред родителите марки бюджетни столове за кола са например Lorelli, които най-усилено се опитват да съвместяват цена и качество, следвани от Мони, които се опитват да следват същата производствена и пазарна логика. 

Други доказани марки от малко по-висок, но все пак сравнително бюджетен клас са Chicco и Chipolino, като моделът Тракс на Чиполоно се очертава като един от всеобщите любимци сред родителите. 

Тези от вас, които държат да оборудват бебето си с абсолютно и безкомпромисно най-доброто на пазара, могат да хвърлят по едно око на столчетата за кола на Cybex, които са отличавани многократно с награди от Германската потребителска организация Stiftung Warentest, както и от други реномирани Европейски потребителски тестови институции. 

Без значение какъв модел ще изберете, направете така, че за бебето да стане ясно, че не е позволено да се вози в колата извън столчето си. Оборудвайте стола с различни атрактивни и занимателни играчки за столче и като цяло се опитайте да накарате детето да се чувства комфортно, за да подсигурите всеобщия семеен комфорт по време на път. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. AhinoraPopova
    AhinoraPopova

    Докато избера столче за кола бях станала експерт по темата. Ето моите критерии:
    • Да има сертификат за безопасност и да отговаря на стандарт EСE R44/04;
    • Тапицерията да се сваля;
    • Да покрива по-голяма възрастова група. Така с едно столче да се изкарат няколко години;
    • Да има Isofix – така се закрепва здраво до колата;
    • Да се закопчават коланите лесно;
    • Да има допълнително омекотяване – някои столчета са неудобни и твърди;

  2. Mama21
    Mama21

    Здравейте, при бебе на 5 месеца, 69 см и близо 8 кг стандартното малко столче е умаляло, какво бихте ни препоръчали?

Вашият коментар