Тереза Алексиева

Как да монтираме безопасно детско столче за кола? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 13084
Closeup,details,of,blue,child,safety,seat,,seat,designed,specifically

Независимо какво пътуване с кола планирате да предприемате – на близко или на далечно разстояние – като родител, вие носите отговорност за детето в автомобила. 

За целта, използването на специализирано детско столче за кола е задължително – за безопасността на детето, за вашето спокойствие, а и за да бъде пътуването ви съобразено с изискванията на българското законодателство.

Днес говорим още веднъж за детските столчета, като този път поставяме специален фокус върху монтажа им в автомобила. Какви системи за монтаж съществуват, какви са тънкостите при всяка една от тях, и как да преминете през процеса възможно най-лесни и сигурно? Разказваме подробно в следващите редове.

От каква възраст става пътуването на детето в столче?

Законът за движение по пътищата регламентира това в раздел XXV. 

В раздел 137б (1) са описани системите за обезопасяване на деца, както и групите столчета за кола в зависимост от възрастта и теглото:

  1. Група 0 – под 10 кг
  2. Група 0+ – под 13 кг
  3. Група I – от 9 до 18 кг
  4. Група II – от 15 до 25 кг
  5. Група III – от 22 до 36 кг

По закон, използването на столче е задължително за деца до 12 г. и/или с височина по-голяма или равна на 150 см.

В точка (2) от същия член на Закона за движение по пътищата, се определят два класа системи, с които може да се извърши обезопасяването на деца, а именно:

  • Пълен клас обезопасяване или т.нар. система ISOFIX. Системата комбинира различни ленти или компоненти от гъвкав материал, ключалка за осигуряване, устройства за присъединяване и регулиране, защитна преграда и/или допълнителна седалка.
  • Непълен клас обезопасяване, при което прикрепването на столчето се случва посредством коланите на автомобила.

Изборът между двете системи се случва на база модела и характеристиките на автомобила ви, поради простата причина, че не всички коли предлагат възможност за монтиране на Изофикс система. Както пълният, така и непълният клас системи за обезопасяване осигуряват необходимата безопасност и са приемливи за използване според действащия закон. 

Възможно ли е столчето да бъде опасно за детето?

Столчето за кола може да стане опасно за детето при следните случаи:

  • Неподходящ избор на столче, несъобразено с теглото и възрастта на детето, както и с конструкцията на колата.
  • Неправилно монтиране в автомобила, което не следва инструкциите на производителя. 
  •       Разхлабени, усукани или неправилно поставени колани.
  •   Бебешко столче (кошница), монтирано по посоката на движението. В Закона за движение по пътищата изрично е посочено, че такова монтиране е забранено за бебета и деца под 2 г.
  •   Монтиране на столчето на предната седалка при недеактивирана въздушна възглавница. Според чл. 137в (5) от Закона това е абсолютно забранено, защото при инцидент и отваряне на възглавницата, тя ще нарани тежко детето.

Макар че не създава директна опасност за живота на детето, материята на столчето също е важна. Добре е да е дишаща и хипоалергенна, а страничното подсилване създава допълнителна защита при страничен удар. 

Къде се монтира столчето?

Всеки производител предоставя подробни инструкции заедно със своя продукт. Изключително е важно да се запознаете подробно и да ги следвате стриктно – без експерименти, отклонения и своеволия. 

Единият вариант е столчето за кола се монтира на задната седалка с гръб към движението. Такава позиция за монтиране е категорично препоръчителна във всички случаи, в които имате избор, тъй като предоставя най-висок процент гаранция за ефективна защита. 

Допустимо е и монтирането на столчето за малко бебе на предната седалка, но отново с гръб към движението и задължително при деактивирана въздушна възглавница. Старайте се да прибягвате към тази алтернатива само тогава, когато наистина нямате друг избор, защото тук процентът гаранция за безопасност е официално по-нисък. 

Трябват ли ви специални инструменти за монтаж?

За правилния и безопасен монтаж на детско столче не се нуждаете от специални инструменти. Достатъчно е да прочетете много подробно и внимателно инструкциите на производителя и да ги спазвате точно.

В случай, че по изключение бихте имали нужда от допълнителни аксесоари, това отново ще е описано във фабричната листовка на производителя. Липсата на такава при всички положения индикира дълбока нередност, така че ако не я откриете – задължително се свържете с търговеца, от когото сте получили стоката. 

Какви видове монтаж на детско столче съществуват?

Установени са два вида монтиране на детско столче – с ISOFIX система и монтаж с предпазните колани на автомобила. Между двата варианта съществуват няколко фундаментални разлики.

ISOFIX монтаж

ISOFIX представлява монтажна система, която е международно наложен стандарт. Ако вашият автомобил е от по-новите модели, той със сигурност притежава ISOFIX. В Европа системата обхваща детските столчета от групи 0, 0+ и I.

С ISOFIX може да закрепите столчето директно върху конструкцията на автомобила чрез два пръстена. Ще ги откриете между задната седалка и облегалката, като в тях трябва да вкарате разположените на столчето съединителни елементи.

ISOFIX може да има и още една свързваща точка – опорен крак или горна лента. Тя ограничава въртенето на столчето.

Кои са основните стъпки при ISOFIX монтажа?

Монтирането с ISOFIX е много по-опростено, става по-бързо, а самата система е доказано по-безопасна. 

Според европейския стандарт, монтирането на този вид столчета може да се случи по няколко различни начина, а именно:

  • Универсален монтаж – само с колан към горната точка;
  • Полууниверсален монтаж – използва се и долна опора/опорно краче;
  • Специфичен за дадена кола монтаж – без използване на горна точка.

При монтирането с ISOFIX е нужно да следвате няколко стъпки:

  1. Първо проверете дали автомобилът ви има система ISOFIX. За по-голяма сигурност търсете в информацията на производителя. Ако колата ви е произведена след 2006г., би трябвало да има такава система.
  2. Намерете ISOFIX точките. Обикновено разположението им е на задния ред между облегалката и седалката. При част от моделите автомобили е възможно да са скрити и ще ги откриете, като пъхнете ръката си в процепа между облегалката и седалката. При други коли са отбелязани с копче или флагче с нарисувано дете в столче.
  3. Монтирайте столчето според инструкциите на производителя. След като сте открили вече точките, трябва само да поставите столчето на седалката и да го свържете с тях.

Монтаж с предпазни колани

Този вариант е универсален. Монтирането на детското столче става с коланите на самия автомобил, като е важно в процеса стриктно да изпълните точния начин, по който е обозначено преминаването на коланите през конструкцията на столчето. 

Кои са основните правила за монтаж с предпазни колани?

Това е традиционният начин на монтаж, когато автомобилът ви няма ISOFIX.  В този случай, монтирането е по-сложно, затова задължително проучете много подробно инструкциите.

За всички марки и модели детски столчета важат следните основни правила:

  1. Следвайте инструкциите на производителя при монтирането на столчето.
  2. Поставете го на задната седалка така, че да „легне” добре.
  3. Проверете дали височината на предния колан е подходяща за детето. Ако не е,  вижте препоръките на производителя.
  4. Намерете къде са отворите на облегалката на столчето, които са за свързване с предпазния колан. После прокарайте колана през тях, следвайки стриктно инструкциите.
  5. Проверете следните съображения – добре ли са поставени ремъците на предпазния колан ; минава ли под облегалката надбедреният колан; дали диагоналният колан се намира под държача на облегалката за глава; преминава ли диагоналният колан над водача на предпазния колан.
  6. Притегнете предпазния колан, натиснете седалката с коляно и дръпнете горната част на ремъка.
  7. Сложете детето в столчето и регулирайте според височината му предпазните колани.
  8. Поставете и допълнителния фиксиращ колан на горната задна част на седалката, ако столчето има такъв.

Как да установите, че монтирането на столчето е безопасно?

Ако сте монтирали детското столче с помощта на ISOFIX, това е с до 70% по-сигурна система, защото закрепващите й елементи са върху тялото на автомобила. Индикаторите на системата потвърждават правилната инсталация.

Повече рискове крие монтажът с предпазните колани. Установено е, че само 30% от столчетата се закрепват правилно.

Преди още да сте закупили столчето, трябва да сте убедени, че е подходящо за колата ви. Ако е така и сте спазили всички инструкции при монтирането, това обаче не е единственото, което е показател за правилен монтаж.

Столчето е инсталирано правилно, ако:

  • Не е възможно да го преместите повече от 2 – 2,5 см във всяка посока.
  • Прилепва плътно към седалката и има правилен наклон – под ъгъл за деца, обърнати назад, и по-изправен за деца, обърнати напред.
  • При столче, монтирано за позиция на детето по посока на движението, сте използвали допълнителен колан top tether, който при сблъсък може да ограничи с 10-15 см движението на детската глава напред.

В случай, че искате да бъде абсолютно сигурни в безопасния монтаж, можете да поискате оглед от специалист от пожарно или полицейско звено.

Кои са основните грешки при превоз на деца в автомобил?

Според национално проучване на изследователска агенция Explica, проведено сред 1127 родители през октомври 2020г., 70% от тях не се съобразявали с препоръките за детска безопасност при превоз на деца в автомобил.

Сред установените основни типове грешки са:

  • Закопчаване на дебело облечено дете в столчето – 77%
  • Преждевременно прекратяване на употребата на детско столче преди достигане до необходимия ръст и тегло – 43%
  • Разхлабване на коланите или изваждане на детето по време на движение на колата – 42%
  • Ползване на столче втора употреба – 40%

11% от анкетираните родители не са били сигурни, че столчето е монтирано според правилата. Заради тези и други пропуски при обезопасяване в автомобил, в България загиват годишно приблизително 15 деца. 

При добра обезопасеност, за живота на детето не би следвало да има риск дори при челен удар на колата, движеща се с 50 км/ч.

С какви аксесоари за детско столче можете да защитите допълнително детето?

За да бъдете сигурни, че детето ви ще пътува спокойно и безопасно, снабдете се и с някои допълнителни аксесоари:

  •       База за столче за кола

Базата представлява основна част, снабдена с опорен крак. Поставя на задната седалка и върху нея монтирането с ISOFIX става много бързо. Може да регулирате височината на опорния крак.

  •   Възглавница за път

При по-продължително пътуване, възглавницата създава удобство за шията и врата на детето, ако то се отпусне и заспи.

  •       Слънцезащитни щори/сенници

Чрез вакуумни тапи, те се закрепват отвътре на задните прозорци, за да предпазят детето от силното слънце.

За семействата, които пътуват повече, съчетанието на бебешко столче и количка е добро решение. Такова столче може да се откачи и да се превърне в количка, с която детето да се изведе извън колата.

За децата със специални медицински нужди, съществуват пригодени системи за задържане при пътуване с кола.

Преди да потеглите с колата, проверявайте винаги за правилния монтаж на столчето и дали всички заключващи механизми работят. Добре е инструкциите за монтаж на столчето да са в колата са лесна справка при необходимост.

Не допускайте да превозвате детето си, без да го обезопасите. Не само защото глобата е символична – 50 лв. и не се отнемат голям брой контролни точки. Става въпрос за живота на собственото ви дете, което би следвало да е най-сериозната ви мотивация за спазване на добрите практики и препоръките на експертите. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар