Д-р Захаринка Гочева

Една от най-тежките шарки – МОРБИЛИ. За какво да следите? от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 2635
Видео Текст
Morbili (custom)

Всъщност една от най-тежките шарки е морбилито. Всъщност това е вирусна инфекция, която е изключително заразна – много  лесно става предаването от човек на човек. Няма предаване от животно на човек. Смята се, че 95%от контактните, които не са преболедували или които не са ваксинирани могат да бъдат заразени с морбили. 

За съжаление в последно време има епидемиологични обстановки в много страни в Европа, така че се налага отново да се прави ревизия на имунизираните и неимунизираните, на закъснелите с имунизацията и отказали имунизиране на дечицата си родители и те да се ваксинират. Тоест налага се да се вземат по-сериозни мерки, тъй като морбилито не е съществувало години наред в Европа и сега отново има бум, а то е опасно заболяване. 

Смята се, че 1 на 1000 от заболелите умира в следствие на усложненията на морбилито. Това е много висок процент на смъртност за въздушно-капкова инфекция, която причинява заболяване. 

Не е необходимо и да имате много сериозен контакт със заболял от морбили, за да се заразите

В общи линии започва като грипоподобно състояние. Тоест може да се започне с висока температура, с болки в гърлото, втрисане, главоболие и болки в тялото – ръце, крака

Това, което е различното и при преглед от лекар може да бъде установено, това са едни петна на Филатов – Коплик, както се наричат. Те са от вътрешната страна на бузата, на бокалната лигавица, успоредно на кътниците. Там се появяват бели петънца, описани като „напръскано с вар“, които изчезват много бързо и не са трайни. Но при първоначалния преглед това може да бъде установено. 

След няколко дни, в рамките на два-три дни, се появява много типичен обрив, който е ярко червени петна, започващи зад ушите, след това обхващат лицето и шията, продължават по тялото и гърдите и накрая вече торса и краката. В общи линии самата температура при морбилито много често е двупикова

Също е много типичен конюнктивита, който всъщност не е истински конюнктивит, а хиперемия на конюнктивитите – бялата  част на очите е ярко червена, така по-лесно бихте могли да го разграничите от обикновения конюнктивит.

За съжаление, лечението на морбилито е симптоматично

Тоест няма измислено конкретно лекарство, което би могло да повлияе както симптомите, така и усложненията на морбилито. Това, което трябва да ви държи под напрежение и това, което трябва да наблюдавате е дали детенцето е достатъчно адекватно. Защото не само високата температура е опасна при морбилито, от която би могло детето да направи фебрилен гърч, а и засягането на нервната система на децата. От морбилито ,за съжаление, много често се получава енцефалит.

За съжаление едно от най-честите усложнения на морбилито е енцефалитът. Енцефалитът е възпаление на мозъка. Една голяма част – между 10% и 20% от заболелите от енцефалит умират, а друга голяма част са с трайни увреждания на говора и двигателните им възможности. Друго усложнение на морбилито е възпалението на белодробната тъкан, тоест пневмонии. 

Както казах преди, всъщност няма кардинално лечение на морбилния вирус, но пък за сметка на това тези, които оцеляват, изграждат траен имунитет. Тоест при следващ контакт с въпросния вирус те няма как да се разболеят. 

Най-сигурната защита срещу морбилито е ваксината! 

Има такава ваксина, която се поставя на 13 месеца и на 12 години. Тези, които имат поставена ваксина на 13 месеца са 100% защитени, но тези, които имат вече две ваксини поставени, включително и на 12 годишна възраст, вече са 100% защитени при среща с морбилния вирус, те няма да бъдат заразени и няма да се разболеят. Даже и да се зарази човек, защото има случаи, в които човешкият организъм не си изгражда достатъчно добър имунитет, те го изкарват изключително леко.

Притесненията на родителите са, че след поставянето на ваксината понякога има реакции като висока температура и обрив. В такива случаи все едно вашето дете изкарва много лека форма на морбили и рубеола, защото тази ваксина е комбинирана – за морбили, заушка и рубеола. Но те не са заразни за околните. 

Самите оплаквания са температура и обрив от глава до пети, все едно кара шарките, но те са бързо-преходни, така че, родители, не се паникьосвайте. Поставяйте ваксини на своите деца. 

Тези ваксини са задължителни. Те влизат в имунизационния календар на България и са задължителни. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар