Д-р Захаринка Гочева

Варицела – какво трябва да знаете за нея? от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 118894
Видео Текст
варицела (custom)

Друга шарка, която е широко разпространена и много често срещана, това е варицелата. 

Класическата варицела протича с 2-3 дни висока температура, но не над 39 градуса и след това се появяват мехурчета по кожата. Но те са макуло папуло ваксикулозен обрив, тоест първоначално е червено петънце, което после става релефно и накрая се появява и мехурче. 

Първите пъпчици обикновено са по коремчето, после се появяват по гръбчето и личицето. Изключително характерно за варицелата е да има поне една пъпка по окосмената част на главата – това е стопроцентова индикация за диагноза варицела, мили родители. Защото има заболявания, например строфулус, които всъщност не са вирусна инфекция, а са вид пренасищане на организма с протеини или алергична реакция към протеини, които като обривна единица приличат изключително много на варицелата. 

Инкубационният период на варицелата е 14 дни. Тоест 14 дни след като вашето детенце се е заразило, то може да получи обрив. А тези, които са контактни на вашето дете, могат да се разболеят в рамките на 21 дни от първата пъпка на вашето дете. А вашето дете е заразно от първия до десетия ден. Тоест карантината ви е 10 дни. Трябва да стоите вкъщи и да не контактувате с хора, които не са боледували от варицела, защото както при морбилито, така и варицелата е изключително заразна. Предава се от човек на човек, може даже да стоите в една стая без да контактувате отблизо и пак да се заразите. 

Нещо, което е изключително важно е, че варицелата много по-рядко дава странични усложнения, както при морбилито. Например ако вашето детенце започне да кашля по време на варицела е много важно да бъде преслушано от лекар, защото може да направи пневмония. 

Усложнения като мозъчен оток и енцефалит са много по-редки, но не са изключени. Те се наблюдават по-често при възрастни хора, които са заболели от варицела. 

Как продължава варицелата? Пъпките всъщност не излизат едновременно, те започват да излизат от първия ден и спират да излизат около петия-шестия ден. Тоест една част от пъпките завяхват, а нови се появяват, така че не очаквайте те да излязат наведнъж и да ги излекувате бързо. Понякога дечицата поддържат температура до 4-5-6 ден, но тя не е толкова висока. 

Това е защото кожата е най-големия орган в човешкото тяло и когато тя страда, тоест когато имаме пъпки или везикули, те всъщност нараняват кожата и от там идва високата температура. Понякога имаме и увеличение на лимфните възли зад ушите и под челюстта. Това също е нормално, не се притеснявайте.

Лечението на варицелата е симптоматично, тоест препарати, които са ви изписали вашия личен лекар и педиатър. Но когато варицелата даде усложнение, тогава се налагат допълнителни препарати, които пак трябва да бъдат изписани само от лекар.

Нещо, което също е типично за варицелата и го няма при другите шарки, това е, че излизат пъпки в очите, в ушите. В 90% от случаите има пъпки и в устата, по гениталиите и около ануса. Те са много неприятни, сърбящи са обривните единици и е много важно да обясните на вашето детенце, че не трябва да се чеше, защото при разчесване на някои пъпки се наслагва бактериална инфекция и стават големи рани, от които може да влезе инфекция в организма по кръвен път. Така че това е изключително важно. 

Освен това остават белези, така че след приключване на обривните единици, когато те започват да завяхват, могат да се приложат и препарати, които биха предотвратили образуването на някакви белези, особено по откритите части на вашето тяло. 

Варицелата също оставя траен имунитет в организма, тоест човек, който е преболедувал от варицела не повтаря при него тази инфекция. За съжаление някои възрастни, които са изкарали в ранна детска възраст варицела, може да се появи херпес зостер. Причинителят е един  същи, а това е също доста неприятно заболяване. Така че, пазете своите баби, когато са болни вашите дечица.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Super-Mummy
    Super-Mummy

    Въпреки, че са редки усложненията от варицела, в статията се казва, че те са възможни и понякога тежки. Познавам родители, чиито деца караха варицела доста тежко. И тук пише, че са възможни доста неприятни оплаквания. На фона на всичко това не разбирам родители, които пускат децата си на „варицела парти“ с цел да се заразят. Доста безотговорно и нелогично – да тласкаш детето си към болест, с аргумента, че този траен имунитет ще е полезен като възрастен. Ако това имаше логика, нямаше да има карантина…

Вашият коментар