Д-р Райна Жейнова

Хомеопат съветва как майката да засили връзката с детето си от Д-р Райна Жейнова

icon Преглеждания: 1941
Видео Текст
Vruzka Maika I Dete (custom)

Още от момента на зачеването майка и дете са свързани. Сега вече се счита, че детето не е просто купчина делящи се клетки, а е едно разумно същество, което започва да комуникира с нас много рано. След шестия месец неговите сетива са напълно развити, така че то ни усеща, то ни чувства.

Всяка емоция на майката има своя биохимичен еквивалент и по кръвен път той достига до плода. Така че всичко има значение. Има значение какво мислим, какво говорим на детето, как се отнасяме с него. Има значение музиката, която слушаме. 

Доказано е. Правени са такива проучвания, че децата в утробата на майката предпочитат Моцарт, Вивалди, детски песнички, народни песни, а не обичат ниски, базови звуци. 

Затова, когато сме бременни, е добре да се обградим с позитивни хора, да се настроим позитивно, да сме спокойни и обичащи и да отправим послание към това мъничко същество, което носим. Нека да мислим за него с любов, да му кажем колко много го обичаме и колко хубави и приятни моменти го очакват след раждането. 

Нека да включваме и таткото – да му даваме да докосва корема на мама, да говори на бебето. Всичко това създава още от рано връзката „мама, татко и бебе“, която впоследствие се надгражда.

Наблюдения показват, че ако майката е напрегната и стресирана, това се отразява на процеса на раждане

Понякога, когато тя наистина е много неспокойна, раждането може да се забави и/или самия процес да протече по-тежко. 

Затова нека да изберем дейности, които ни разтоварват психически и ако се усетим напрегнати, да правим това, което най-добре ни релаксира. Дали това ще бъдат разходки сред природата или ще бъде да послушаме хубава музика, да четем книги, да рисуваме, да танцуваме… Всеки сам ще реши за себе си.

След раждането, комуникацията става още по-интензивна, затова е много важно още първите няколко часа след раждането детето да се постави на майчината гърда. Знае се, че първите образи, които детето вижда след раждането, се запечатват в съзнанието му и дори има споделени истории от неонатолози, които казват, че деца, при които те са участвали или подпомогнали при раждането, след години ги познават и си ги спомнят.

Тоест, детето помни, запаметява, търси, иска да общува с нас. Въпросът е ние да бъдем готови да му дадем нужното внимание и обич. 

Още първата седмица детето е в състояние да разпознае майка си и с нюансиран плач се опитва да привлече нейното внимание. Ако детето се отглежда в кувьоз, ако се е родило с ниско тегло, също е възможно да го посещавате. 

Ако поговорите, ако има такава традиция в медицинския екип, в определени дни вие можете да се срещате с него, да го докосвате. Така че – не се лишавайте от това удоволствие. То е много полезно за вашето дете

Когато майките и децата след раждането, се отглеждат в една стая в родилното отделение, те се опознават взаимно

Майките опознават детето, като докосват бузките му, ръчичките, крачетата, наблюдават ги с любов. Всеки поглед на майката говори нещо на детето и то, съответно, й отговаря, като се прозява, примлясква, мига с очета. 

Това е неговият начин. Усещането на  допира и топлината на майчиното тяло носи неизмеримо спокойствие на детето. Знаем, че когато кърмачето е неспокойно, ако го гушнем, залюлеем и сложим на гърда, то обикновено се успокоява. 

Кърменето е един много интимен момент, който, освен, че снабдява детето с пълноценна храна, много сближава родител и дете. Затова, ако нямате кърма и се наложи да храните детето си с адаптирано мляко, в никакъв случай не оставяйте детето си да яде само с шишето, а го гушнете във вас и го хранете така. По този начин, вие закрепвате връзката „майка-бебе“. 

Детето не само обича да отговаря на призивите на възрастните

То очаква тяхното внимание. И ако не го получи, страда не само емоционално, но и физически. Ако не го получи, то се опитва да го привлече. Така че нека да внимаваме, да наблюдаваме детето и съответно, да се нагаждаме към неговите нужди.

Трябва да знаем, че не можем да бъдем перфектни родители, колкото и да ни се иска. Най-важно е да подхождаме с много любов и разбиране. Когато детето израства, комуникацията с него, разбира се, че ще се усложнява. Но ако то усеща, че е подкрепено и обичано, то ще расте спокойно и уверено в себе си. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mutter_Super
    Mutter_Super

    Благодарност за съветите. Според мен те са съвсем логични и естествени. Природата си знае работата. Всеки със средна интелигентност, който не е изгубил нормалността си ще прави сходни неща (и то без да се съветва с хомеопат).
    Със сигурност ако си чел тези съвети ще си наясно какво правиш и на съзнателно ниво. Но отново майчинските инстинкти са толкова силни, че и подсъзнателно нещата ще се получат. От друга страна, ако пък правите всичко под команда, без любов отново няма да се покучи.

Вашият коментар