Д-р Захаринка Гочева

Избор на лаборатория за изследвания-препоръките на педиатъра от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 1512
Видео Текст
избор лаб снимка статия (custom)

Много често мои пациенти ми задават въпроса в коя лаборатория да отидат да си направят изследванията, които съм назначила. Първо, трябва да се знае коя лаборатория прави тези изследвания, защото те са много различни:

  • хормонални
  • стандартни кръвни картини
  • туморни маркери
  • изследвания за автоимунни заболявания
  • паразитология
  • микробиология… тоест, не всяка лаборатория прави всички тези изследвания 

Така че, ако вашия лекар не ви е посочил конкретна лаборатория или вие имате предвид някоя конкретна, първо проучете къде се прави. Второ, хубаво е да се знае с какви реактиви разполага самата лаборатория, но това за съжаление е много вътрешна информация и няма как да я знаете. 

Когато става въпрос за кръвни изследвания, е важно да отидете на гладно и лабораторията да не е далеч от вашия дом. Същото важи и за изследванията на урина. 

Когато носим урина в лаборатория, тя не трябва да е престояла повече от половин час, което е много важно, защото се получават утайки, които след това дават фалшиви резултати. Понякога упрекваме лабораторията, че не си е свършила работата, а всъщност сме виновни ние. 

Много е важно да знаем, например, че при изследвания за щитовидната жлеза може да сме яли, но не трябва да сме пили кафе или да сме пушили. Когато говорим за изследвания за автоимунни заболявания или антитела, тогава човек може да се е хранил, но когато говорим за кръвна захар, това задължително трябва да е на гладно. Има изключително много тънкости, които трябва да отсеем и които трябва да ни подскаже нашия лекар или лаборанта. 

В момента, в условията на пандемия, когато човек, да кажем иска да си направи бърз тест, или пък PCR тест, също трябва да отсеем къде да отидем. За мен е по-важно да е в голяма лаборатория, която разполага с повече реактиви и има по-голяма база за сравнение от различните резултати. 

Малките лаборатории все още не успяват да наваксат с качествени реактиви и качествени тестове. Това е моето лично мнение. Но по принцип, когато в една лаборатория има дадени драстично раздвижени резултати и вашият лекар е изненадан; когато не съвпадат с клиничната картина, моят съвет е: повторете ги в  друга лаборатория. За съжаление, допускат се и лабораторни грешки.  

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mother_stars
    Mother_stars

    Не е случайно, че преди години всички лаборатории бяха в поликлиниките и болниците. Дори и се получат крайни, изненадващи резултати лекарите от различните звена могат да си говоря и да търсят причина за това. Така и „загадката“ какви реактиви или тестове са използвани не стои.
    Без значение има или няма изискване как се дава пробата, винаги спазвам няколко правила:
    1. Винаги сутрин рано;
    2. Винаги на гладно;
    3. Вечерта преди тестване, последен прием на храна най – късно 18:30 часа;
    4. Вечерта преди тестване, никакви лекарства, никакви билкови чайове, отвари и подобни;
    5. Деня преди тестване, след 12 часа на обяд се пие само вода;
    6. Опитвам се храненето да е умерено предходния ден, без необичайни експерименти;
    Друг голям проблем при лабораториите е чакането. Освен, че е изнервящо и се губи време, докато се чака се сблъскваме и с други болни, което е голям риск от заразяване – особено за предаване на вируси по въздушно – капков път. За това предпочитам лаборатории с предварително запазване на часове.
    Много лаборатории имат клонове, където те само вземат материал за анализ, а самите изследвания се правят на друго място. Също не ги харесвам. Никой не знае кога носят тези проби и дали те вече не компрометирани. При подобен подход, неизбежно е пробите да се транспортират – при какви условия също не можете да сте сигурни.
    В този смисъл препоръката голяма лаборатория е напълно основателна.

Вашият коментар