Тереза Алексиева

Как да изберем детски басейн? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 1924
Photo 2021 05 31 10 34 17

Детският басейн е най-лесния начин да устройте на детето си едно бързо и забавно “домашно море, без значение къде се намирате. Включително на двора, на терасата, или пък точно по средата на хола.

Предимствата на такъв вид решение са няколко. То е лесно за изпълнение, може да ви придружава навсякъде и е напълно безопасно, стига да сте избрали басейна внимателно и да сте го инсталирали правилно. А тук идва и нашата роля – да ви ударим едно приятелско рамо в този избор.

Какви видове басейни съществуват? По какви параметри следва да ги сравняваме и избираме? Кои са най-добрите марки детски басейни и как да ги използваме безопасно спрямо възрастта на детето? Това и още – в редовете по-долу.

Видове детски басейни според устройството

В рамките на настоящата статия ще коментираме само и единствено преносими детски басейни, без да се спираме на дългосрочни конструкции.

С това основно уточнение, лесно можем да кажем, че при детските басейни няма кой знае колко зашеметяващо разнообразие в принципното устройство. По-точно, можем да разделим видовете преносими басейни за деца на три основни вида

Надуваеми басейни

Тези модели имат странични и/или долни надуваеми вложки, които при надуване създават формата на басейна. В логиката им на действие няма нищо особено екзотично – те идват прибрани и сгънати в защитна кутия, след което следва само да се надуят и да се приведат в употреба.

Именно при надуваемите басейни, обаче, можем да срещнем най-голямо разнообразие от атрактивни дизайни – стандартни или не толкова. Надуваемите модели могат да бъдат мини, 3D, с водни пързалки, надуваеми покриви и т.н.

Липсата на твърди или подвижни елементи ги прави възможно най-безопасни за най-малките, стига родителите редовно да следят за липса на спадове и опасности. 

Сглобяеми басейни

Сглобяемите басейни обикновено са по-големи по размер и поради това имат нужда от допълнителна подкрепа под формата на метални тръбни конструкции, за да поддържат правилната си форма. 

Те са една идея по-трудни за инсталация, но издържат по-дълго време и са по-издръжливи на високи температурни амплитуди. По правило са по-масивни, по-дълбоки, могат да се използват от повече хора едновременно и са по-подходящи за по-големи деца.

Сглобяемите басейни са отлично решение за инсталация на двора и за използване през целия период на лятото, стига водата в тях да се пречиства и подменя редовно.

Басейни с твърд борд

Басейните с твърд борд са хибрид между двата гореописани вида басейни. Те нямат надуваеми части, но обикновено дизайнът им позволява да запазят формата и стабилността си и без помощта на допълнителна твърда конструкция.

Произвеждат се в размери и дълбочини за всички възрасти, като можете да следите описанията и препоръките на производителя, за да изберете най-подходящия продукт за своето дете. 

Видове детски басейни според размера и вместимостта

Без значение каква е принципната конструкция, басейните за деца могат да имат различни параметри. 

Най-важните, за които трябва да следите, за да не се окажете собственици на безполезна или не дотам безопасна вещ са следните :

  • Размер в разгънато състояние. Ако басейнът е кръгъл – това е неговата обиколка. Ако има друга форма – това са измеренията на различните му страни в сантиметри.
  • Размер и тегло в сгънато състояние. Ако планирате да транспортирате басейна и да го използвате извън дома и градината, вероятно бихте искали да знаете какво ще ви коства това като пространство и усилия.
  • Дълбочина. Това е един от най-важните показатели, особено когато закупувате басейн за по-малки деца. Винаги имайте предвид, че дълбочината на басейна не трябва да надскача торса на детето в седнало положение.
  • Вместимост в литри. Този параметър ще ви даде отговор на въпроса колко вода ще ви е необходима, за да напълните басейна.
  • Брой места. Повечето производители подават информация колко деца могат да използват басейна едновременно – това е особено важно за семействата с повече от едно дете, или за тези, които го купуват за съвместна почивка с други семейства с деца. 

От чисто естетическа и дизайнерска гледна точка, детските басейни се различават и по форма. Те могат да са кръгли, квадратни, правоъгълни или с нестандартни триизмерни форми. 

Избор на басейн според дизайн и допълнителни екстри

Дотук вероятно вече сте намерили своето решение относно конструкция и технически параметри. Остава само да разгледате конкретни дизайни, цветови решения и допълнителни екстри, които са важни за вас.

Такива са например:

  • Допълнително меко дъно, което повишава комфорта и изолира студа от повърхността под басейна.
  • Вградени седалки и/или облегалки, които създават допълнителна опора и комфорт.
  • Надуваеми елементи за игра – 3D фигурки, пързалки, чадъри, надуваеми покриви, масички и т.н.
  • Допълнителна функция на басейна като плаваща лодка или надуваем шезлонг за плаж.
  • 3D дизайн с различни атрактивни форми – на животни, приказни герои или друго.
  • Вградена филтрация за автоматично пречистване на водата в басейна.

В онлайн и физическите магазини на Kidso.bg можете да намерите широка гама от продукти – от изчистени и минималистични, до нестандартни, атрактивни, забавни и многофункционални. 

Кои са най-добрите марки детски басейни?

Макар и да съществуват множество малки производители на детски басейни и надуваеми аксесоари, тук лесно можем да кажем, че утвърдените имена са две.

Bestway

С днешна дата, продуктите на Bestway могат да бъдат открити в над 110 държави по света, като навсякъде се радват на доволни клиенти и признание за качество. Каталогът на компанията включва – надземни басейни, спортни аксесоари, мобилни СПА центрове и различни надуваеми продукти. 

Всички артикули на Bestway са произведени съгласно най-високите изисквания за качество и безопасност, а специализираните детски серии са изцяло съобразени с нуждите на най-малките. 

Intex

Intex e компания с над 50-годишна история като производител на богат каталог от надземни басейни и надуваеми аксесоари. Те съчетават експертиза, качествени материали и иновативни технологии, за да създават продукти, които са едновременно атрактивни на външен вид, изключително издръжливи и напълно безопасни.

Мерки за безопасност при използване на детски басейн

За финал би било изключително смислено и полезно да поговорим за някои от най-фундаменталните мерки за безопасност при използване на басейн от малки деца. 

Накратко, те биха могли да се систематизират така:

  • Съобразена дълбочина. Винаги имайте предвид, че нивото на водата никога не бива да е по-високо от коремчето и торса на детето, особено ако то е малко и няма инстинкт да се предпазва.
  • Съответствие с препоръчителната възраст, обозначена в инструкциите на производителя.
  • Постоянен надзор от възрастен, който е в готовност да реагира при създала се неочаквана ситуация.
  • Използване на подходящи играчки за игра в басейна. Сред тях не бива да има твърди, остри и потенциално опасни както за детето, така и за самия басейн.
  • Хигиена на водата, поддържата чрез автоматична система за филтрация или чрез редовна подмяна. 
  • Добра температура на водата. Чисто и просто, можете да избягвате да потапяте детето си в много студена вода, особено когато е малко и регулацията на телесната му температура все още не е съвършена.
  • Надеждна слънцезащита. Напомняме още веднъж – ако басейнът е поставен на директна слънчева светлина, най-добре е да се въздържате да поставяте детето вътре в обедните часове, когато вредните лъчи са най-силни. През останалото време, използвайте подходяща и надеждна слънцезащита, създадена специално за деца. 

След като вече сте подготвени с информация за видовете, допълнителните екстри, марките и безопасното използване на детските басейни, остава само едно. Да се насочите целеустремено и с буйна страст към най-близкия детски магазин, след което да се върнете у дома с новото най-любимо лятно забавление на своето дете. 

А вие? Препоръчваме дървен шезлонг, плътен чадър и студено мохито, с които да се насладите на гледката. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. ElenaKarakoleva
    ElenaKarakoleva

    Първият ни детски басейн купихме за първото море с бебе. И понеже бяхме с много малко бебе (малко под 1 година) се оказахме напълно неподготвени. Избрахме красив, просторен басейн, който ще е удобен за бебето. Оказа се обаче, че той е твърде голям, ненужно голям. Разбира се грешния избор води и до редица следващи затруднения – заема твърде много място на плажа и между чадърите и шезлонгите, басейнът се пълни твърде трудно – иска много вода, ние дори нямахме кофа, с която да го пълним. Таткото правеше по много курсове между морето и басейна. После оставяхме басейна да се стопли водата допълнително от слънцето. Оказа се, че като е повече водата, басейнът се топли много по-бавно. В края на деня започват „мъките“ отново – трябва да се излее водата, а големият басейн е тежък, има много вода и се излива трудно. После трябва да се спадне, а на следващия ден да се напомпа отново. Без помпа и това е доста трудно.
    За да не се вкарате в този филм Ви препоръчвам да купите басейн, който е подходящ за детето, а не такъв, който просто ви харесва. Иначе става нещо като „С деца на море“. И на всичкото отгоре децата не са виновни.

Вашият коментар