Д-р Мариан Гарбър

Как да изградите полезни навици на детето си да учи и да си пише домашните? от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1506
Видео Текст
Back,to,school!,happy,cute,industrious,child,is,sitting,at

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Много родители живеят с нагласата, че след като са пратили детето на училище ангажиментите им приключват, не само за ученето, но дори за възпитанието и прехвърлят всички отговорности върху класния ръководител

Не очаквайте, че преподавателите ще свършат всичко вместо вас. Да, те ще изнесат урока си и ще дадат всичко от себе си, за да може учениците да го разберат. Но той трябва да се научи, да си подготви домашното, а това става вкъщи. 

Дори и хлапето да ходи на занималня, вечер задължително трябва да го проверявате, защото учителят не може да обърне специално внимание на всеки един поотделно, тъй като не разполага с такова време. 

Ваш е ангажиментът да покажете на първокласниците как да се подготвят за следващия ден в училище, тези умения се придобиват с времето. Същото важи и за по-големите, когато в програмата им се включат разказвателни предмети.

Говорете с класния ръководител в началото на учебната година 

Уточнете с него какви са очакванията му от децата. Попитайте го за домашните, които ще дава, както и колко време ще отнема подготовката им през деня? Необходимо ли ще бъде родителите да помагат за тях или се очаква учениците да се справят напълно самостоятелно? 

Учителят трябва да ви даде точна информация по кои предмети и в кой тип задачи родителите могат да се включват с помощ.

В тефтер, в тетрадките или в календар

Обсъдете с детето си кой ще е най-удобния за него начин да записва всички домашни и задачи, които трябва да подготвя за училище. В тефтер може да впише седмичната програма, допълнителни задачи или изисквания от преподавателя, както и различни съобщения като насрочена дата за родителска среща или екскурзия. 

В тетрадките за работа в клас може да отбелязва домашните по съответния предмет. Помогнете му да си направи специален календар, в който да отбелязва важните седмични или месечни тестове.

Създайте специален кът за подготовка

Детето ще се справя по-бързо със задачите за училище, ако наистина разполага със собствено бюро у дома. Осигурете допълнителни материали като речници, енциклопедии и други учебни помагала, които може да са му от полза в учебния процес. 

Децата, които първоначално имат нужда от повече надзираване от страна на родителите си, могат да пишат домашните си на кухненската маса, така че междувременно и вие да успявате да приготвите вечерята, например.

Научете дъщеря си да организира и подрежда всички необходими материали за училище на бюрото си. Важно да покажете на първокласничката как да поддържа ред в училищните материали, така че винаги да са й под ръка, а не да се налага да ги търси с часове, което пък ще я демотивира да ги ползва. 

Да подрежда бюрото си и учебниците в раницата за училище, да пази допълнителните материали като моливи, флумастери и бои, да подрежда учебните помагала вкъщи – това са добри навици, които трябва активно да стимулирате.

Надзиравайте отблизо

Някои деца наистина имат нужда от надзор в подготовката на уроците си, много повече от други. Първоначално синът ви вероятно ще има нужда да му покажете как да организира целия процес по подготовка на домашните си, как правилно да разбира поставените задачи и да ги изпълнява коректно. 

Много е трудно да се задържи за по-дълго време вниманието на съвсем малките деца. И за да не се разсейват трябва да поставите точни правила, за да сте сигурни, че детето в първи клас ще успява да се справя с писането на домашните. 

Погледнато напред във времето, целта ви ще бъде плавен преход от вашия пряк надзор върху писането на домашните към индиректен такъв, да може да ви показва вече изпълнената задача. Най-важното е да не пишете вие домашните на детето вместо него и не позволявайте синът ви да става твърде зависим от присъствието ви, докато се подготвя за училище. 

Анализирайте заедно грешките

Ако твърде често се карате на първолака за неправилно написани упражнения, ще го демотивирате. Вместо да обяснявате какво е объркал в домашното си, похвалете го, когато се справи добре с него. 

И чак след това му кажете:Виждам два проблема, на които трябва да обърнеш внимание, сещаш ли се кои са те?“. Анализирайте заедно, така че да му помогнете сам да стигне до съответния извод. 

Направете график за действие

Понякога натрупаните за деня домашни в очите на детето могат да изглеждат като непреодолима планина. Прегледайте домашните, които трябва да подготви и заедно определете реда, който да следва, за да изпълни всички задачи. 

Направете на един лист график и нека хлапето да отбелязва всеки предмет, по който е успяло да си научи. Когато половината от задачите са изпълнени, наградете го с кратка почивка

Някои деца пък предпочитат да не стават от бюрото, докато не напишат всичко, за да имат повече време за игра. Ако дъщеря ви е успяла да се справи с всичко без грешка, дайте й някаква привилегия, разрешете й да отиде на гости при приятелка за час-два или я заведете да хапне от любимия й сладолед.

Отделяйте време за разказвателните предмети

Когато в програмата в по-горните класове се включат разказвателни предмети, отново ще трябва да седнете до детето си, дори и да сте убедени, че вече само се справя безупречно с домашните. 

При разказвателните предмети ще се налага да се научи по няколко пъти да чете урока, ще трябва да обяснявате нещата, които не разбира. След това го карайте да разказва наученото и да отговаря на въпроси, за да сте сигурни, че е разбрало материала, а не го е научило наизуст.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. LoveTheBaby
    LoveTheBaby

    За да не се получава, че училището е тегло е нужно да се обърне внимание на детето още от детската градина. Винаги трябва да разказва как е протекъл деня, какво са учили, с какво са се занимавали. След това идва и задължителния преглед какво е учено и писано в тетрадките. Още с първия поглед ще придобиете идея, кое е усвоено от детето добре и коя част от ученото изисква допълнителни занимания. Обяснявайте отново, преподавайте в къщи, давайте примери на достъпен език. Така свързвате училището с действителността и детето започва да разбира всичко.
    Не мислете, че задълженията Ви се изчерпват с проверка на написаното домашно. Домашните са начинът, по който учителят Ви казва какво са учили децата. Така той Ви държи „в течение“ на учебния процес.
    Ако редовно следите как се развива образованието на Вашето дете се стига до етап, когато то разбира, че всеки в семейството има свои задължения и неговите задължения са да учи.
    Друг важен аспект от ученето заедно е, че Вие придобивате ясна идея кои дисциплини се отдават на детето ви по-добре и в бъдеще можете по – умело да го насочите към по – подходящо кариерно развитие.

Вашият коментар