Иван Карагьозов

Как да приготвим храна за бебето от Иван Карагьозов

icon Преглеждания: 1911
Видео Текст
mother,feeds,baby,boy,with,a,spoon,porridge

Най-добрата храна за бебето, без съмнение, е кърмата на майката, като повечето специалисти препоръчват храненето с кърма да продължи до шестия месец на детето. След това идват въпросите, свързани с храненето. 

Детската индустрия в наши дни е доста напреднала и вие имате достатъчно голям избор на храна за вашето бебе в супермаркетите. Храна, която е балансирана и разнообразна, приготвена в контролирана среда и съдържаща добро хранително съдържание. От друга страна стои въпросът за домашно приготвената храна за бебето.

И на този терен вие имате широко поле за изява. Там имате възможност вие да си изберете какви и колко плодове и зеленчуци да вземете, замразени или консервирани в собствен сос.

Не на последно място, цялото семейство ще яде еднаква храна, просто при бебето тя ще е във вид на пюре. Друга полза при приготвянето на домашна храна за детето е, че ще имате възможност вие да контролирате от най-ранна възраст приема на сол и захар. 

Бебетата обичат простия вкус на мляко, а това означава, че първата им храна е добре да е проста. Приготвяйки първото им пюре или сок, не забравяйте да премахнете всички семки, кори или ядки преди да направите консистенцията. 

Как да приготвите храна за бебето?

Като за начало може да стартирате с добре узряло авокадо или банан. Ако бебето е доброжелателно към тази храна, опитайте с приготвянето на богата на хранителни вещества храна, която е допустимо и да не е традиционна. 

Можете да използвате:

  • броколи
  • цвекло
  • ряпа
  • спанак
  • аспержи
  • манго 
  • папая

Като неписано правило е добре да знаете, че добрата храна е сезонната храна. Каквото и да използвате – то трябва да е много добре почистено, измито с чисти ръце, приготвено с чисти прибори и на чист плот. 

Имунната система на вашето бебе тепърва се развива, именно затова нивото на хигиена е необходимо да е високо. Почистването на храната, освен нейното измиване, включва и премахването на кората, семките и ядките на избраната от вас храна. 

Бъдете много внимателни с плодовете и зеленчуците, които растат близо до земята. Има вероятност те да съдържат определени бактериални спори. 

Приготвяйте храната, докато е крехка и прясна, като в случая готвенето на пара с малко вода е подходящ метод с цел да се запазят витамините и минералите на плодовете и зеленчуците. 

Обърнете внимание, че не се слага мед, сироп или друг подсладител в пюретата и соковете. Бебетата не трябва да ядат мед поне до 12-ия месец, тъй като медът съдържа бактерия, която може да разболее бебето. 

Приготвяйте храната на подходяща температура

Друг важен аспект за домашно приготвената храна, особено риба, месо и яйца е, че тя се готви на подходяща температура, като предварително сте премахнали кожата, костите, мазнините и хрущялите. Бебетата са особено чувствителни към храненето с недостатъчно сготвени месо и яйца. 

Обикновено, когато приготвяте храна за детето, по-голямата част от нея се пакетира и се слага в хладилник или фризер. За тази цел може да използвате малки кутийки, като се препоръчва те да имат етикети с датата на приготвяне. 

Преди това проверете температурата на хладилника, тя трябва да е в диапазона от нула до пет (0-5) градуса по Целзий. Златно правило е, че храна, която е размразена веднъж, не се замразява повече. Същото важи и при претоплянето на храна – веднъж стоплена, тя не се претопля втори път. 

Готвенето на пара и в микровълнова запазват повечето хранителни вещества

Приготвяйте пюрето с малко течност (вода, кърма, мляко) в кухненския робот. Слагайте храната в хладилника или фризера, по възможност в херметически, малки контейнери с надписи. Когато е време за хранене – просто извадете контейнера и затоплете храната, като разбърквате, докато изстине и е подходяща за вашето бебе.     

Една примерна рецепта за пюре от моркови

Необходими са около 50 грама млади моркови, които трябва да почистите много добре – остъргани леко с ножа (белачката), измити и нарязани на ситно. Заливате с малко вода и варите в рамките на 30 минути – до омекване. Докато са горещи, ги пасирате. 

В останалата вода, в която са варени морковите, се разбърква 5 грама брашно и се вари до сгъстяване. В сместа прибавяте пасираните моркови, както и около 80 милилитра прясно краве мляко. 

Сместа се бърка на огън, докато кипне, след това се сваля и се прибавя около 3 грама масло. При изпълнение на рецептата, може да се добави малко захар и сол. 

Респективно при сока от моркови алгоритъмът е същият. Морковите се измиват на водна струя с четка, остъргва се с нож (белачка) горния повърхностен целулозен слой. След това се настъргват и изцеждат. Това е един от най-подходящите сокове за вашето бебе, поради богатството му на соли и витамини. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Ivanna-Yordanova
    Ivanna-Yordanova

    При преминаването към обща храна знаех, че за да може да се грижа адекватно за бебето е нужно разнообразие и внимание. Първите храни, които се приготвят ги правех специално за бебето. След това започнах да комбинирам нашето (за възрастните) приготвяне на храна с детското. Просто на по – ранен етап отделям продукти или приготвена до определен етап храна за бебето. Идеята е храната за бебчо да няма сол, люто, мазно и подобни. След като доприготвя храната, пасирам я и я деля в детски съдове в количества, които са точно колкото е необходимо за едно хранене. Използвах съдове и торбички, които са специално за съхранение на храна – те не съдържат BPA, не поемат миризми или мазнини. Всичко това му се слага етикет – какво е и на коя дата е пакетирано и се запазва във фризера. Бях изградила толкова стройна система, че складовите запаси стигнаха ниво като за извънредно положение. Постепенно количествата ги редуцирах до достигане на баланс да се яде разнообразно и в същото време да няма твърде дълго складирана храна.
    Имам още 2 правила – замразената храна топля само на водна баня – микровълновата печка е забранена. Никога не замразявам храни, които съдържат ориз. Ориз се дава на дете само прясно приготвен.

Вашият коментар