Когато приготвяме бебешката храна има два аспекта, които трябва да имаме предвид. Първият е храносмилането на бебето. И вторият е възможността за дъвчене на храната или формата на храната. Съгласно тези два критерия ще изберем бебешката храна.
Когато казвам храносмилането – трябва да се уверите, че храната, която ще бъде предложена първо на бебето, ще е лесно смилаема
Например зеленчуците се считат за по-леки по отношение на храносмилането им. Така че зеленчуковата супа, бульонът – този вид храни трябва първо да се въведат. След това можете да преминете към месна супа и да започнете да използвате някои продукти от животински произход като яйца, пиле и този вид храни, които конвенционално използвате във вашата култура и във вашата диета. Тези храни можете да използвате и за бебето. На първо място трябва да проверите каква е храносмилателната сила на бебето.
Второто нещо, за което трябва да внимавате е каква е формата на храната – най-общо казано най-напред трябва да въведете храната, която е под формата на пюре. Така че трябва да знаете, че можете да започнете да давате храната, която е под формата на пюре и след това можете да предложите плодовете – те са вторият вариант, който трябва да започнете да използвате в детската храна.
В третия етап от захранването можете да започнете да използвате конвенционалната си храна – храната, която използвате по-често в ежедневието си.
От аюрведична перспектива най-добрата храна за бебето е майчиното мляко. Така че препоръчваме на всички майки да кърмят децата си колкото е възможно по-дълго. Това може да продължи до 2 години, а в някои случаи може да достигне до 3 години.
Някои жени в Индия кърмят детето си до 4-годишна възраст. Всичко зависи от майката и желанието й да кърми детето си. Ако майката е готова да храни детето си сама, млякото е най-добрата храна, която човек може да предложи на бебето – то има всички най-добри хранителни вещества, в него се съдържа всичко.
Млякото е не само физическа храна, но и емоционална храна. Тя дава на бебето емоции, създава в него усещане за сигурност, държи го без страх, дава му привързаност и любов. Така че емоционалният растеж също ще бъде повлиян, ако кърмите бебето си за дълъг период от време.
В Аюрведа пчелният мед също се използва в детската храна още от първия ден.
Твърде продължителното кърмене може и да се използва все още по света, но мисля, че се случва все по-рядко. Освен това другите храни набавят всички полезни вещества, които в кърмата, като основна храна започват да не достигат.
Някъде бях чела, че майките, които кърмят по дълго трябва да имат хранителен режим, който е по-различен от на нормален човек. Трябваше да се хранят с повече и по-характерни храни, за да има в кърмата им достатъчно хранителни вещества, минерали и т.н.