Изписването на бебето и майката от болницата всъщност е началото на истинския съвместен семеен живот с новия, малък член на семейството. Обикновено изписването се случва на третия или четвъртия ден след раждането, при липса на някакви усложнения за майката или бебето. В случай на такива, то може да бъде отложено колкото е необходимо, за да се уверят лекарите, че всичко е наред.
Изписването на майката и бебето от болницата е един малък ритуал, провеждането на който зависи изцяло от личното желание и усещане на родителите на бебето. Дали ще поканите цялата си рода до девето коляно или ще присъстват само родителите и бебето – това е индивидуално решение, при вземането на което няма нито строго правило, нито правилна и неправилна опция.
Така или иначе, единствените най-сигурни и неизбежно присъстващи на този ден са майката и бебето. В настоящата статия ще поговорим малко повече за това как тези двама ключови участници трябва да се подготвят за изписването – какво трябва да бъде облеклото, има ли съпътстващи аксесоари и как да ги изберем, и като цяло – кои са нещата, които трябва да имаме предвид.
За майката
Има някои важни неща, които бъдещата майка трябва да подготви за деня на изписването си. Казваме бъдещата майка, защото без да страдаме от излишни предразсъдъци, ви съветваме да се подготвите за този ден спокойно и предварително, още докато сте бременна.
Често мъжете (или всъщност който и да е, различен от нас самите) не успяват да разберат много точно исканията ни, или пък ние не успяваме да ги комуникираме правилно, което всъщност е нормално в момент на силно вълнение в първите часове и дни след раждането на бебето.
Така че – ще ви дадем един малък примерен списък с необходими вещи и желателни принадлежности, с които да се сдобиете и да предвидите за деня на изписването на бебето:
- Дрехите. Доста е трудно да напишем някакви универсални правила за дрехите, тъй като всичко е строго индивидуално според жената и нейния случай. Но все пак ще ви дадем някои насоки.
Ако изписването на бебето ще бъде през летния сезон, най-удобно за родилката ще бъде да носи лека, неизискваща рокля с широка талия и естествени материи. В случаи, когато има планирано или спешно секцио, панталоните често притискат раната и създават допълнителен дискомфорт.
Ако ли пък изписването ще бъде през зимния сезон, най-сигурно е да си приготвите клин или панталон за бременни, комбиниран с широка, памучна блуза. Повтаряме, че всичко е строго индивидуално – някои жени продължават да приличат на бременни месеци след като са родили, а други могат да носят балната си рокля в деня на изписването. Така или иначе, при всички случаи е добре да си предвидите панталон, който няма да ви притиска твърде много – често това е неприятно не само след секцио, а и след естествено раждане.
- Бельото също е нещо, на което е редно да отделите специално внимание. Независимо от начина на раждане, със сигурност ще искате да носите нещо меко, удобно и вероятно с малко по-висока талия. Имайте предвид, че под бельото ви със сигурност ще има някакъв вид следродилна подложка и подберете модел, който да е удобен за целта, като например бикини за бременни и майки.
Ако желаете да носите стягащо бельо или стягащ колан непосредствено след раждането – консултирайте това желание с вашия акушер-гинеколог и евентуално, след неговото одобрение, прибавете този аксесоар към багажа си за деня на изписването.
Разбира се, вие трябва да се сдобиете и с памучен сутиен за кърмачки, който дълго време ще бъде най-добрият ви приятел. Имайте предвид, че в първите дни след раждането гърдите се пълнят с кърма и до известна степен увеличават размера си – можете да вземете следващия размер чашка, защото притискането на гърдите от тесен сутиен в периода на кърменето може лесно да доведе до запушване на каналчета и до нежелан мастит.
Ако сте родили чрез секцио и гърдите ви все още не произвеждат достатъчно кърма в деня на изписването, това не бива да ви притеснява. Свържете се с консултант по кърмене, който ще ви даде най-добрите съвети за индивидуалния ви случай. Ако обаче гърдите ви са в обичайното за следродилния период препълнено състояние, добре е да имате под ръка приготвени подплънки за кърмачки, които да предпазят беьото и дрехите ви от течовете.
- Обувките. Често след раждане краката са доста отекли и подути. Това е по-слабо изразено при жените, които са родили естествено и доста по-тежко при оперативното родоразрешение. Всичко е, разбира се, строго индивидуално, но е добре да се презастраховате и да си подготвите един чифт обувки, които да са с един номер по-големи от обичайните ви обувки. По-добре е да не ви се наложи да ги ползвате, но да ги имате, отколкото да изпращате мъжа си да ви купува обувки във ваше отсъствие.
Разбира се, най-доброжелателно бихме ви посъветвали да заложите на равни, меки и удобни обувки, макар че се възхищаваме на жените, които изглеждат като на модния подиум дори и в този ден. Ако държите да бъдете с обувка с ток – няма нищо лошо да си приготвите и такава, но задължително имайте резервен вариант, в случай, че се откажете.
- Грим и козметика. Ако по принцип слагате грим, няма причина да не го направите и в този ден. Можете да си приготвите елементарни неща като спирала, молив, червило.
Съветваме ви обаче, дори и да се случи така, че да имате времето и желанието, все пак да не прекалявате с фон дьо тен, пудра, руж и т.н. Малките прахообразни частици в тях могат да подразнят кожата и дихателната система на новороденото бебе, така че е добре да се лишите от тях на този толкова ранен етап.
Същото важи и за парфюмите и дезодорантите, особено ако сте решили да кърмите бебето си. Опитайте се да ги избягвате не само на изписването на бебето, а поне в първите няколко месеца от живота му. Техните аромати са твърде силни, а съставките им – твърде неподходящи за крехките сетива и нежната кожа на бебето. Ако държите да използвате поне дезодорант в деня на изписването и след това – потърсете био алтернативи, които са безвредни и без излишна химия.
В зависимост от личните ви усещания, разбирания и предпочитания, вие можете да подготвите и някакъв малък подарък за акушерките и акушер-гинеколога, асистирали по време на вашето раждане. Това не е по никакъв начин задължително, но е един начин да засвидетелствате благодарността си, когато сте имали едно красиво, успешно раждане, протекло според очакванията ви. Този подарък може да бъде както чисто символичен, като кутия бонбони и бутилка хубаво вино, така и по-специален и персонализиран. Още веднъж – всичко зависи от вашето усещане за нещата.
За бебето
След като поговорихме така изчерпателно за майката, лекарите, акушерките и кого ли още не, нека да върнем фокуса обратно към най-важния от всички хора в този ден – най-малкия. За няколкодневното бебе изписването от болницата е първия досег с външния свят – то ще поеме първата си глътка свеж въздух, ще пропътува пътя до вкъщи и ще се запознае със своя дом. Освен от здрави и щастливи родители, от какво друго ще има нужда вашето бебе в деня на изписването си от болницата?
- Столче за кола. Това е най-голямата и най-важната покупка, необоходима за деня на изписването. Законите в България, както и в целия Европейски съюз са категорични – бебето се вози в специален, обезопасен стол за кола още от първия ден след раждането си, ако това се наложи.
Разбира се, това не бива да ви притеснява, защото съвременните кошници за кола за новородени бебета са напълно подходящи и безопасни за новороденото бебе. Вероятно ще се чувствате по-добре, ако то е в ръцете ви, но това не променя факта, че там то е изложено на огромна опасност в случай на инцидент. За да научите повече подробности за избора на столче за кола за новородено, можете да отворите тази статия (хиперлинк към статията за бебешки столчета) и да се запознаете с всичко най-важно по темата.
- Комплект от дрешки за изписване. Разбира се, неговите компоненти и вид са силно зависими от много фактори – пола на бебето, сезона, предпочитанията на родителите. Истината е, че е добре да вземете възможно най-разширения комплект, с най-много части и най-много възможности за комбинации между тях. Това е така поради няколко причини.
Първата е, че през който и сезон да очаквате бебето, винаги може да стане така, че конкретния ден да бъде по-топъл или по-студен от обичайното за сезона. Например не е разумно да имате само една лятна рокличка като вариант, защото бебето ви може да се роди в един ветровит, дъждовен летен ден.
Втората причина е, че новите родители не винаги са достатъчно обиграни, за да знаят как точно е редно да се облече бебето, за да е адекватно за температурата в конкретния ден. Разбира се, този усет се развива много бързо, но акушерките и сестрите биха могли да ви дадат полезни съвети, ако им подсигурите комплект за изписване с много части.
Най-често в комплектите за изписване са включени меки, памучни бебешки дрешки като:
- боди с къс ръкав
- пижамка с копчета тик-так за по-лесно обличане
- ританки
- бебешка шапка
- ръкавички
- лигавник
- одеяло
Те могат да бъдат намерени в различни комбинации, а всяка една от тези части може да бъде и допълнително набавена. Най-подходящият материал за бебешкия комплект за изписване е памукът, но е допустимо също така комплектът да съдържа плюш, лен или полар.
Бихме ви посъветвали да не се изкушавате и да взимате дрехи за изписването, които да са от изкуствени и запарващи материи. Истина е, че пазарът предлага много изкушения, особено за малките момиченца, но меката памучна пижама винаги е по-подходяща от шармантната тюлена рокля, когато говорим за новородено бебе.
Много е важно да изперете комплекта за изписване преди деня на изписването. Използвайте специализирани бебешки препарати, изгладете дрешките и ги пригответе във вида, в който ще чакат раждането на бебето ви.
- Порт бебе. Това представлява малка, кокетна кошница или одеялце с цип за пренасяне на новородено. Тя не е задължителна, а се закупува според желанието и усещането на родителите. Няма никакъв проблем просто да пренесете бебето си на ръце, обвито с одеялце или пелена, както и няма проблем да го носите в порт бебе – всичко е въпрос на вкус и предпочитания. Въпреки всичко порт бебето е удачен вариант за зимни бебета, когато се налага те да бъдат пренасяни на по-дълго разстояние на открито.
- Пелени. Отговорността за пелените след раждането на бебето, включително и в деня на изписване е различна в зависимост от болничното заведение и неговата политика. Редно е да се запознаете с тези правила още преди да постъпите за раждане, за да си спестите някои излишни изненади.
Така или иначе, няма да бъде излишно да разполагате с една опаковка еднократни пелени за новородени на избрана от вас марка, както и с подходящи мокри кърпички. Дори и да не ви се наложи да обувате бебето с тях преди момента на изписването, то със сигурност ще получите този шанс много кратко след това.
Важно е в деня на изписването да предпазите бебето от пряка слънчева светлина – както докато е в ръцете ви, така и по време на пътуването с кола, ако има такова. Това можете да направите посредством слънцезащитен крем, подходящ за новородени и нанесен на много тънък слой върху откритите части на тялото.
Все пак, ако има начин да предпазите бебето от пряката слънчева светлина без да използвате специална козметика, този вариант е за предпочитане. В колата това можете да направите с помощта на специални сенници или щори, с които да блокирате слънчевите лъчи.
За гостите
Темата за гостите на изписването на бебето е доста деликатна. Както споменахме още в началото, различните семейства и различните типове хора имат съответно различни разбирания и предпочитания по този въпрос. На изписването могат да присъстват само родителите или пък цялото разширено семейство, както и всички конфигурации между тези две крайности.
Също така са различни начините, по които младото семейство решава да почерпи гостите си – това може да е само кутия бонбони, може да се добавят и малки подаръчни сувенирчета, може да има скромна почерпка у дома или пък гостите да отидат да празнуват, а майката, бащата и бебето да се приберат вкъщи. Всяко решение е добро, стига да не притеснява бебето и родилката и да не застрашава здравето им.
Бихме искали да обобщим някои много основни препоръки, касаещи поведението на посетителите на изписването – част от тях са доста логични, други – малко по-специфични.
- Съобразете се с желанията на младото семейство и състоянието на родилката. Често след болничния престой младата майка има нужда просто да се прибере у дома и да се наспи заедно с бебето си. Вероятно има подробности около раждането й, които никога няма да разберете, но които трябва да допуснете и да уважите. Не изисквайте от нея да посреща у дома си гости, ако знаете и виждате, че не е в състояние да го направи. Предложете помощ без да я натрапвате, чуйте нейния отговор и се съобразете с него.
- Не настоявайте да взимате бебето, не го целувайте по лицето. Това само по себе си е опасно за здравето на бебето, на което все още липсват както имунитет, така и всички видове задължителни ваксини. Един на всеки пет възрастни например е здрав преносител на коклюш – болест, срещу която бебето ще бъде ваксинирано преди навършване на годинка, но която може да нанесе тежки вреди върху организма му преди това.
- Не ходете на изписването, ако сте болни. Дори болежките ви да ви се струват незначителни, проявете здрав разум и не се появявайте при новородено бебе дори и при наличието на елементарна хрема.
- Не подарявайте на майката големи, пищни букети. Неслучайно внасянето на цветя в родилните отделения е забранено – техния цветен прашец и полени са едни от най-силните алергени в природата. Не е изключено новороденото бебе да прояви реакция към тях, което не е никак желателно в тази крехка възраст.
Преди да сте сменили тактиката – същото важи и за повечето мъхове в почвата на саксийните цветя. Ако искате да засвидетелствате любов и уважение към тази жена – обадете й се, попитайте я от какво има нужда и го вземете вместо цвете. Може да звучи банално, но обикновено в този момент се оказва, че тя има нужда от много повече неща, отколкото е успяла да предвиди предварително.
Проявете такт и не се сърдете на родилката, ако не успява да бъде толкова активна, комуникативна и благоразположена, колкото би ви се искало. Някои майки понасят раждането по-лесно, а други – по-трудно. Също така има жени, които в този момент копнеят за почивка и уединение, точно както има и такива, които са в бурна еуфория, която искат да споделят с всички. Все пак, винаги имайте предвид, че втория вид е доста по-малоброен от първия.
Имайки всички тези подробности предвид, вие можете да сте малко по-подготвени за комфорта на всички участници в този специален ден – от родилката и бебето, до гостите и болничния екип. Това е един от най-специалните дни в живота ви, така че – направете го такъв, какъвто би ви се искало един ден да си го спомняте.
Много интересна гледна точка. Винаги, когато става дума за изписване на бебе от болницата, всичко винаги се „върти“ около бебето. Тук вече се споменава за майката, за гостите и всички други щастливи гости.
Можете да предложите и чифт тъмни очила за бащите – все пак са „поляли“ повода и може да не стоят много добре на фотоапарат…
Аз смятам, че това е интимен момент – лично щастие и радост и широката публика убива момента. Иначе бебо ще има нужди и докато расте жив и здрав, ще растат и нуждите му.