Тереза Алексиева

Пазаруването за новородено бебе – кога започва и какво включва? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 25759
новородено покупки (custom)

Пазаруването за бебето е процес, който някои ще ви опишат като вълнуващ, а други като кошмарен; някои – като бърз и лесен, а други – като ядрена физика. Пропастта между двете групи е образувана най-вече от степента на информираност и личната организация, предхождаща голямото събитие. 

Ако ви предстои да станете родители за първи път, вие просто не можете да пристъпите към покупките без поне малко предварителна подготовка. Вероятно се чудите кои от хилядите бебешки продукти на пазара са наистина необходими и кои са излишни, кога трябва да се насочите към магазина и от какво ще има нужда бебето през първите си дни у дома. Поемете дълбоко въздух, защото точно след една статия време, вие ще бъдете оборудвани с целия арсенал от знания, нужни за да оптимизирате както бюджета, така и комфорта си по време на пазара. 

Най-краткият отговор на въпросаКога започва пазаруването за бебето?“ е: „Когато го пожелаете, когато го усетите, и когато на вас ви харесва.“ Хубаво е обаче, особено ако това е първата ви бременност, да бъдете информирани през какви стадии ще преминете и какви са техните специфики, за да не превърнете неволно вълнуващите мигове в истинско мъчение. 

Екипът на Kidso.bg събра за вас някои кратки насоки, с които да ви помогне да избегнете много от често срещаните грешки при пазаруването за бебето – както по отношение на момента, в който то започва, така и по отношение на „списъка“ за пазаруване, към който ще се придържате.

Кога, какво, колко и защо – научете всичко, което бихте искали да знаете, в следващите редове. 

През колко стадия преминава бременността и кой от тях е най-подходящ за пазаруване за бебето? 

Може би сте чували, а може би сте преживявали и на практика популярното твърдение, че „всяка бременност е различна“, дори когато става въпрос за две отделни бременности на една и съща жена. Именно затова е доста трудно да генерализираме и да извеждаме общовалидни „правила“, отнасящи се по един и същи начин към всички индивидуални ситуации. 

Можем обаче да систематизираме наличната медицинска информация за стадиите на бременността, като опитаме да извадим някои логични изводи.  

Първият триместър на бременността

Периодът между 1 г.с. и 13 г.с. Обикновено това се счита за не особено уместен момент за пазаруване за бебето, поради ред причини. Първата е, че бременността е в много ранна фаза и самите бъдещи родители често се чувстват притеснени, несигурни и по-предпазливи в радостта си. 

Голям брой двойки предпочитат дори да не съобщават на обкръжението си за бременността преди края на първия триместър. Това може да се разглежда като излишно суеверие, но истината е, че то е едно от малкото такива, които почиват на реални и разумни доводи. Статистически погледнато, първите три месеца от бременността са периодът с най-голяма честота на спонтанните аборти или установяването на други медицински състояния, свързани с рисковата бременност. 

Дори и да не страдате от подобен вид черногледство, то вие ще установите, че периодът между 1 г.с. и 13 г.с. се характеризира с обща отпадналост, често гадене и пламенно желание да спите, вместо да пазарувате. Разбира се, неизбежно е към края на този период вече поне няколко пъти да сте разглеждали сайтове за бебешки стоки, да сте обмислили записване в училище за родители и т.н. 

Вторият триместър на бременността

Това е периодът между 14 г.с. и 26 г.с. Ние смеем да твърдим, че краят на този период се очертава като най-подходящия и разумен момент за пазаруване, и веднага ще обясним защо.

Преди всичко, в края на втория триместър бременната жена вече е преминала през препоръчителната фетална морфология, провеждана между 19 г.с. и 22 г.с. Това е високоспециализирано ултразвуково изследване, което дава ясна картина за развитието на всички основни системи и органи в тялото на плода. То изключва възможни аномалии и обикновено при добър резултат бъдещите родители се чувстват една идея по-спокойни, уверени и „готови за действие.“ 

Допълнителен плюс на феталната морфология е, че в огромен процент от случаите, тя дава категоричен и еднозначен отговор по въпроса за пола на бебето. Това, както се досещате, е основен фактор, влияещ на списъка за пазаруване на бъдещите родители. Веднъж наясно с пола на бъдещия си наследник, вие ще можете много по-успешно да визуализирате малките детайли, без които голямата картина просто губи смисъла си.

Не на последно място, вторият триместър е „златната среда“ на една нормално протичаща бременност. Той е великият период, известен като „след гаденето, преди затрудненото придвижване.“ Жената във втория триместър обикновено по-свежа, по-благоразположена и по-подвижна в сравнение с другите два триместъра. Естествено, това е силно обобщено заключение, защото всички сме чували за жените, ходещи на планински преходи в осмия месец на бременността си, както и за тези, които още от втория се чувстват като центрофугирани на много обороти.

Все пак, ако трябва да се придържаме към общия случай – края на втория триместър е едно прекрасно време да започнете да се оборудвате за новия си начин на живот. Тогава бъдещата майка може да участва активно в избора на мебели и аксесоари за бебето и да прекарва повече и по-пълноценно време в пазаруване – без да се чувства нито притисната от времето, нито бягаща срещу него. 

Третият триместър на бременността 

Това е периодът между 26 г.с. и 40 г.с. Физиологично погледнато, още от самото начало на този период, матката е готова за евентуално раждане. Историята познава достатъчно случаи на нормално протичаща бременност, която завършва с повече или по-малко подранило раждане. С тази информация нямаме за цел да ви стресираме, а да ви изтъкнем една от основните причини, поради които не е много разумно да отлагате пазаруването за последния момент.

Със сигурност ситуацията, в която майката започва да ражда, а бебето все още няма нито дрехи, нито креватче, е особено стресираща по повече от един начин – както за нея, така и за клетия баща, който трябва да свърши за два дни неща, които обикновено отнемат (поне!) седмица. За да избегнете тази неразбория, ние ви съветваме да определите разумен краен срок за „мисия пазаруване“, който да не се простира отвъд края на седмия месец от бременността.

Дори и да изключим горепосочения сценарий от картинката, то тя остава все така неблагоприятна. Нерядко последните един-два месеца от бременността са белязани от засилен физически дискомфорт, болки в мускулите и ставите и цялостно нежелание за обикаляне на магазини. Пазаруването в този период може лесно да ескалира от дългоочакван момент до процес, изпълнен с нерви, стрес и компромиси – нещо, което наистина не бихте искали да си причините. 

Предразсъдъците, свързани с предварителното пазаруване за бебето са преди всичко въпрос на традиция или лично разбиране. Все още немалко семейства избягват да пазаруват преди раждането на детето – подход, който вероятно не е най-практически удобният за семейството им, но който пък отговаря на личните им усещания. 

Добре е, ако изберете този вариант, то да сте напълно сигурни, че съпругът и останалата част от семейството ще притежават подробен списък за пазаруване в момента, в който жената влезе в болницата за раждане. Изговорете нещата подробно и предварително, така че да избегнете липсата на основни принадлежности при прибирането на бебето и майката у дома.

От какво ще има нужда новороденото през първите си седмици и месеци у дома?

Вероятно освен въпроса Кога?“, особено много ви занимава и въпросът Какво?“. Това не е твърде изненадващо, имайки предвид космическото изобилие от бебешки продукти на пазара, както и агресивната реклама, описваща всеки един от тях като съдбоносно важен и животопроменящ. Ние обаче имаме друга новина за вас – списъкът за пазаруване за новородено може да не е малък, но не е и безкраен. 

Кои са артикулите, без които няма да можете? Кои са тези, без които бихте се справили, но по-трудно? Кои са тези, които са напълно излишни през първите седмици и месеци на бебето? И кои са тези, които са откровено опасни през този период? 

Ето откъде да започнете и къде (най-добре) да спрете. Със сигурност ще е добре да се оборудвате със:

  • Комплект за изписване, с който ще облечете бебето си за първи път след краткия болничен престой.
    • Столче за кола, в което бебето задължително трябва да пътува още след самото изписване.
    • Кошара за сън, оборудвана единствено с чаршаф и бебешко чувалче за спане, подходящо за сезона.
    • Бебешка количка и/или слинг за новородено, според начина, по който предпочитате да се придвижвате с бебето си.
    • Бебефон / видеофон за случаите, в които ще оставяте новороденото си да спи без пряк надзор от възрастен.
  • Корито за къпане със или без стойка, в зависимост от мястото, на което планирате да къпете бебето си.
  • Дъска за преповиване, която може да звучи като излишна „глезотия“, но всъщност е абсолютно гениална хрумка, гарантираща комфорта ви през първите месеци постоянна смяна на пелени. 
  • Козметика и хигиенни материали, включително еднократни пелени, мокри кърпички, измиващ лосион, бебешко мляко, крем против подсичане, микродози физиологичен разтвор, медицински памук и т.н.
  • Дрехи и меки памучни пелени – съобразени със сезона и в разумно количество. Изключително добре би било да заложите на меки и комфортни дрехи от качествени материи, за сметка на натруфените облекла от изкуствени материи.

Следващата част от списъка засяга едно важно обстоятелство, а именно желанието и възможността на майката да кърми бебето си. Често срещана грешка е кърмещата майка да се „презапаси“ с огромни и скъпоструващи комплекти за изкуствено хранене, които така и никога не влизат в употреба. За кърмещите жени препоръчваме да включат в списъка си:

  • Възглавница за кърмене, особено ако им предстои планово секцио, последвано от опити за ексклузивно кърмене.
  • Не повече от едно шише за новородено, което да притежавате за свое спокойствие и „за всеки случай.“
  • Ръчна помпа за кърма, често необходима за допълнително стимулиране на лактацията. Съветваме помпата да се използва според препоръките на сертифициран консултант по кърмене от някоя от двете организации, функциониращи в България – „Ла Лече Лига“ или Национална асоциация „Подкрепа за кърмене.“
  • Пликчета за замразяване на кърма, в случай, че в първите седмици майката произвежда повече кърма, отколкото бебето й може да изпие.

Майките, които са избрали или са принудени от обстоятелствата да се откажат от кърменето, от друга страна, ще трябва да се предържат към друг списък, който е доста по-скъпоструващ и доста по-изискващ, а именно:

    • Стартов комплект за хранене на новородено, включващ по няколко на брой шишета с подходящи за възрастта биберони.
  • Четка и препарат за миене на шишета, с които да се почистват остатъците от млякото преди стерилизиране.
  • Стерилизатор за бебешки принадлежности – електрически или за използване в микровълнова фурна.
    • Нагревател за бебешки шишета и/или термо кана – в зависимост от начина, по който смятате да организирате нощните хранения на бебето.
    • Термос и/или термо бокс за шишета, които да използвате по време на разходките с новороденото навън.

За бъдещите родители в големите градове, страдащи от често и силно замърсяване на въздуха, е желателно да се обмисли закупуването на пречиствател за въздух, който е огромен плюс за здравето и комфорта не само на новороденото, а и на цялото семейство.

Всичко извън този списък е или пожелателно или необходимо за доста по-късен етап от развитието на бебето. Някои неща, които родителите често купуват и от които новородените бебета напълно нямат нужда, включват:

  • Дрънкалки, гризалки и други играчки за по-големи бебета
  • Спални комплекти с възглавница, одеяло или обиколник за кошара
  • Огромно количество бебешки дрехи
  • Бебешка люлка или шезлонг
  • Активна гимнастика и др.

Всички гореизброени несъмнено ще бъдат от полза, когато времето им настъпи. Все пак, не е необходимо да се престаравате и да вършите пазаруването за година напред още преди бебето ви да се е родило. Най-разумно би било да се водите по развитието и интересите на детето, за да си спестите десетки ненужни покупки, които то чистосърдечно ще игнорира, без да се интересува колко точно денонощия сте прекарали в разглеждане на опции и избиране на най-великата сред тях.

От какво ще има нужда майката по време на раждането и след него?

Не позволявайте на грижите и вълненията около появата на новия малък човек да окупират съзнанието ви дотолкова, че да забравите за собствения си комфорт по време и след раждането. 

Обикновено всяко болнично заведение предоставя списък с принадлежности, които родилката трябва да носи със себе си в момента на постъпване в болницата. Този списък наистина варира значително според болницата, в която сте избрали да раждате, така че най-разумно би било да получите списъка на място, след което да се водите по него. В повечето частни болници почти всички принадлежности са осигурени, но все пак не забравяйте да помислите за:

  • Удобна нощница за родилки и кърмачки, която има специални копчета, осигуряващи лесен достъп до гърдите в началото на лактацията. 
  • Хигиенни материали за първите часове и дни след раждането, включително еднократно бельо, подходящи дамски превръзки, хавлиени кърпи, чехли за баня и т.н.
  • Лични тоалетни принадлежности като четка и паста за зъби, четка за коса и т.н. Използването на парфюм и/или дезодорант не е желателно поради високата чувствителност на новородените.
  • Ръчна помпа и подплънки за кърма, в случай, че бебето има проблем със засукването. Ако такъв не е на лице, вероятно помпата ще бъде излишна.
  • Подходящ крем от 100% ланолин, от който вероятно ще имате нужда в началото на кърменето.
  • Стягащ колан за родилки, в случай, че вашият акушер-гинеколог го препоръчва.

За да бъдете възможно най-добре подготвени за това, което ви очаква в болницата по време и непосредствено след раждането, задължително посетете мястото поне веднъж преди големия ден. Това може да стане както по време на дните на отворените врати, практикувани от всички държавни и частни болнични заведения, така и по време на курсовете за нови родители, организирани в някои от тях. 

Предварителният разговор с акушерка, дула или консултант по кърмене ще ви даде много безценни насоки за справяне с евентуални трудности по време и след раждането, така че не подценявайте значението на тези специалисти. Колкото по-подготвени влезете в болницата, толкова по-голям е шансът да превърнете раждането си в един красив и щастлив спомен.

Когато отговаряме на въпроса „От какво ще има нужда майката по време на раждането и след него“, няма как да не ви припомним още един очевиден факт, а именно – че тя ще има крещяща (понякога буквално) нужда от своя партньор

Мили и прекрасни мъже! Не припадайте, не колабирайте, не се стресирайте и не напускайте бойното поле! Бъдете с жената по време на раждането, ако това е възможно. Информирайте се заедно с нея, подкрепяйте я и й помагайте през този нелек преходен период, защото тя вероятно ще има по-голяма нужда от това, отколкото ще може някога да ви каже или покаже. 

Вземете си отпуск и останете заедно с нея вкъщи в първите дни и седмици след раждането на бебето. Поемете част от „нощните дежурства.“ Сменяйте памперси! Кажете на жената до себе си, че се справя прекрасно, дори когато е сложила ключа от колата в хладилника или си е направила адаптирано мляко вместо кафе. Първите месеци с новороденото са една прекрасна семейна трагикомедия, която (обещаваме!) някой ден ще си спомняте с умиление. А спомените са най-прекрасни, когато са общи.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mama_Maryann
    Mama_Maryann

    Имах тежко суеверие – ако напазарувам за бебето предварително, няма всичко да е наред. Нещо като „Не казвай „хоп“ преди да си скочил. Твърдо вярвах в това. Обаче няма как без никаква подготовка. Компромисът беше така – всичко е набелязано, знае е се кои са задължителните първи неща и всичко го знае мъжа ми. След като мина раждането и всичко беше наред той имаше 48 часа да купи всички по-важни неща. Майка му се занима с пране и гладене.
    Прибрахме се у дома и в рамките на 7 дни донабавихме каквото беше нужно. Това не е най-удобния сценарий – ти самата не пазаруваш, а пращаш хора да купуват избраното от теб. Обаче в този вариант открих един сериозен позитив – намирам занимание на всички баби – помагачки и така те се чувстват значими, а аз по-свободна да гледам бебето по мой начин.

Вашият коментар