Д-р Мариан Гарбър

Как да се справим с детската мания за ред и чистота от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1908
Видео Текст
Boy,cleaning,floor,with,hoover

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Залитането в крайности категорично не е здравословно. Не е хубаво да отглеждаме немарливи деца, които ще създават трудности не само на нас, но и на самите себе си. 

От друга страна не е добре и когато отиват в другата крайност, започвайки да развиват мания за ред и чистота. Как да се справим, когато хлапето се превръща в твърде голям чистофайник?

Направете списък с действията, които искате да НЕ прави често

Наблюдавайте в каква посока залита и започнете да си водите записки. Включете в изискванията да не прекалява с подреждане на дрехите по цветове например. Отбележете си, ако се фокусира върху подравняване на книгите на лавицата, непрекъснато подостряне на моливите и т.н.

Определете какво искате ДА прави по-често

За детето, което е вманиачено по чистенето, можете да му предложите активности, които да ангажират ръцете му като игра с глина, рисуване с пръсти, с което спокойно може да цапа и дрехите си, игра с творчески комплекти – да направи гривна или колие. 

За хлапето, което залита по подреждането на вещите, можете да му предложите да поразхвърля чорапите си в чекмеджето, да размести дрехите на закачалката в гардероба, така че да не са наредени по цветове и материи, а на случаен принцип. 

Имайте предвид, че със сигурност в началото може да срещнете съпротива. Затова проявете търпение и предлагайте всички алтернативи да са под формата на игра или съревнование с вас.

Обсъждайте страховете

Важно е да говорите с хлапето си за притесненията, които има, свързани с бактериите, реда и чистотата. Ако е по-малко, можете да му разкажете конкретна история, чрез която да му обясните какво имате предвид. Измислете разказ, в който да е замесен любимият герой на сина ви. 

Персонажът иска да блесне в цялата си прелест, затова прекарва часове наред, за да пере и глади дрехите си, да се къпе, чисти и подрежда дома си. Чака обаждане, което ще го изпрати на вълнуващо космическо пътешествие. Но това толкова го напряга, че продължава още дълги часове да чисти дома си. 

Изкъпва се още няколко пъти, сресва се многократно и обикаля покрай библиотеката с книгите, за да издуха и най-малката останала прашинка. Продължава да се притеснява, че къщата му не е достатъчно добре изчистена, че книгите и предметите не са подредени съвършено и че има бактерии в тоалетната чиния. 

И за жалост, когато важното позвъняване, което толкова много е чакал, се случва, героят е зает да чисти с прахосмукачката и не чува, че телефонът му звъни. Така той изпуска обаждането и възможността да полети до други планети.

След като приключите с историята за любимия персонаж на сина ви, обсъдете с него как героят е прекарал излишно дълго време в чистене и е пропуснал прекрасна възможност в живота си. Обяснете на детето, че подобна ситуация може да провали и негови добри шансове.

Направете списък с обсесивните действия

За всяко негово маниакално действие, помогнете му да измисли позитивно контрадействие. Например, ако синът ви мие ръцете си по много пъти на ден, надвишавайки многократно настоящите противоепидемични мерки, защото смята, че ако са мръсни, може да го застигне някаква страховита болест. 

Научете го да си казва наум – „Малко прах по ръцете няма да ми навреди, ще ги измия по-късно“. Относно страховете му как ще се справи в училище, нека често си повтаря: „Няма никаква връзка между това как са подострени и подредени моливите ми и каква оценка ще изкарам на теста по математика“. 

Релаксация и повтаряне на позитивни фрази

Наблюдавайте внимателно детето си, за да разберете дали обсесивното му поведение, свързано с реда и чистотата има връзка с някакви стресови ситуации. Ако това е така, научете го на упражнения, с които да намалява нивото на тревожността си. 

Освен това може да повтаря позитивни фрази, когато усети, че се изнервя и се появява силно желание да чисти и подрежда. Нека да ги изговаря на глас, докато седи на земята с кръстосани крака, така ще може да избегне истеричното обикаляне из стаята, за да пренареди вещите по-прецизно. 

Разигравайте въображаеми ситуации

Накарайте детето да легне на килима у дома и да затвори очите си. Опишете му ситуация, за която знаете, че обикновено много би го ядосала и би довела до маниакално подреждане на дрехите в гардероба или вещите на бюрото. 

След това му кажете да повтаря наум многократно позитивните фрази, с които се противопоставя на нервните си навици. Продължете въображаемата история като му кажете да се погледне отстрани в ситуацията, която завършва щастливо, без да се е налагало да подрежда часове наред вещите си. 

По различно време на деня повтаряйте това упражнение, докато стигнете до момента, в който детето преминава безпроблемно през стресови ситуации във въображението си и без да се налага да подрежда в съзнанието си моливите по цвят и височина.

Намерете златната среда

Идеята на гореописаните тактики все пак не е да превърнете сина си в немърливо дете. Когато видите, че той се чувства комфортно с промененото отношение към подреждането на вещите му, модифицирайте списъка с действия, така че те да са в рамките на разумното и здравословно отношение към темата. 

Приемете, че е разумно детето да подрежда бюрото след като си е научило и да го почиства основно два пъти в седмицата, но не по-често от това. 

Задължително е да мие често ръцете си, но не и да седи на мивката по 15 минути и да търка нервно, защото е убедено, че вероятно някъде по кожата е останала бактерия.

Потърсете професионална помощ

Ако маниакалното отношение на детето към реда и чистота е прекалено изострено и продължава дълго време, потърсете помощ от професионалист, който да ви даде съвети как да се борите с проблема. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. ElenaKarakoleva
    ElenaKarakoleva

    „Детска мания за ред и чистота“ ми звучи като оксиморон. За да има такава мания детето е необходимо на първо място някой да му е показал, да му е обърнал внимание, както и да е създал грешни представи за ред и чистотата. И тези нагласи са насадени у детето не просто погрешно, но и много крайно. Малко вероятно е това да се случи в детска градина или в училище. Такова залитане е в следствие на родителско говорене и криворазбрано възпитание. Кое дете би предпочело да си подрежда гардероба, вместо да играе. Подобно занимание не може да се роди в детски мозък. По скоро да се роди в главата на някоя „претоварена“ майка. Така че скъпи родители можете да се сърдите на себе си. Монк не е детски герой, а е герой в сериал за големи…

Вашият коментар