Тереза Алексиева

Как да се справим с препълнени гърди при кърмене? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 5879
2022 02 28 17h02 40

От позицията на майките, които се притесняват от производството на недостатъчно количество кърма за нуждите на бебето, препълването на гърдите звучи почти като мечта. 

Истината, обаче, е че нерегулираната лактация и хиперлактацията са дискомфортни, болезнени и могат да доведат до множество усложнения, ако към тях не се подходи правилно и отговорно.

Ето защо, днес говорим малко по-подробно по темата за нормалното и патологичното препълване на женските гърди в периода на кърмене на бебето.

Ние ще засегнем следните въпроси : 

  • Кога и защо се наблюдава свръхпроизводство на мляко по време на кърмене?
  • Как да помогнете на гърдите си и да се справите с проблема дългосрочно?
  • Какви усложнения могат да настъпят и как да ги третирате?

Отговорите на всички тези въпроси даваме в следващите редове.

Какви са най-честите причини за препълване на гърдите?

Гърдите се препълват най-често в периода след раждането, когато тялото на майката все още се “настройва” спрямо нуждите на бебето.

Когато кърмата дойде няколко дни след раждането и изцяло замести коластрата, много жени споделят за чувство на тежест, болка и втвърдяване – това именно е индикацията, че организмът произвежда повече, отколкото бебето е в състояние да изпие. 

Този начален период отминава бързо, но препълването може да се случи и в резултат на други фактори, като например:

  • Необосновано често изцеждане на гърдите между храненията на бебето.
  • Неправилна техника на засукване непълноценно изпразване на гърдата по време на естествено хранене на бебето.
  • По-дълга раздяла с бебето без да се предприеме редовно и ритмично изпразване на гърдите с помпа за кърма.
  • Нов режим на пропускане на нощното хранене, захранване или отбиване, при който броя на кърменията се променя.
  • Притискане на гърдата по време на сън, при носене на неподходящо бельо или продължително носене на бебето само от едната страна.

Различни видове хронични заболявания, стрес или физиологични особености също могат да предизвикат препълване на гърдите. Ако проблемът не отшумява и не можете да го свържете с нито един от факторите по-горе, най-правилно е да се обърнете към лекар или сертифициран консултант по кърмене, който да оцени ситуацията.

2022 02 28 17h02 45

Как да избегнете препълване на гърдите след раждане?

При правилно поведение от страна на майката, регулацията на кърменето се случва бързо и естествено. 

Ето и какви са основните препоръки за кърмене на бебето в този период:

  • Кърмете на поискване. Давайте на бебето да суче от гърдата всеки път, когато е неспокойно или отваря устичка. Така гърдите не се препълват, а тялото получава еднозначни сигнали за ритъма на кърмене.
  • Дръжте бебето на гърдите си само, докато суче активно. Храненето е приключило тогава, когато спрете да чувате преглъщане на течност. Всичко след това е допълнителна стимулация на зърната, която е излишна, когато се борите с излишък от кърма.
  • Бъдете внимателни с цеденето на гърдите след кърмене. Правете го само когато изпитвате болка или дискомфорт и само до облекчение. Никога не изцеждайте гърдата до край, защото това дава сигнал на тялото да произвежда още по-големи количества.

Имайте предвид, че препълването на гърдите с кърма през първите 4-5 дни след раждането е физиологично състояние и няма повод за притеснение, стига да следвате стъпките по-горе.  

Начини за облекчаване на препълнени гърди

Когато усещате препълване на гърдите не бива да игнорирате състоянието, тъй като това може да доведе до запушени канали и дори мастит. Най-добрите начини да облекчите напрежението в тези моменти са следните няколко.

Хранене на бебето

Просто поставете бебето на гърдата си – кърменето е най-естественият начин, по който тя се изпразва бързо и ефективно. 

Винаги предлагайте първо гърдата, която е по-пълна и напрегната. Ако гърдите ви са прекалено пълни, можете да изцедите малко количество кърма предварително, за да може бебето да засуче правилно, а струята да не е прекалено силна.

2022 02 28 17h02 50

Изцеждане до облекчение

За целта използвайте помпа или изцедете гърдата на ръка, докато тежестта отмине и напрежението се редуцира. 

Ако гърдата ви е не реагира добре на помпата, опитайте изцеждане по време на топъл душ, придружено с много лек и нежен масаж по посока от периферията на гърдата към зърното. В никакъв случай не правете масаж на сухо, тъй като това може да доведе до влошаване на състоянието и последващи усложнения. 

Информираност и подкрепа

Фактори като стрес, недоспиване, недостатъчна информираност и подкрепа могат да попречат на новите майки да направят най-доброто за себе си по отношение на възникналите проблеми с кърменето.

Нашият съвет е задължително да отнесете въпроса към консултант по кърмене, дори и да не сте се сблъсквали с подобен проблем до момента. Навременната реакция и ясното съзнание за предприетите мерки могат да бъдат ключови, а незнанието може да струва успеха на цялото кърмене.

Най-добрите съвети към момента можете да получите от организации като НАПК (Национална асоциация подкрепа за кърмене) или Ла Лече Лига. Консултациите могат да бъдат по телефона или на място, като личната среща може да помогне, ако бебето засуква неправилно или се затруднявате да кърмите в удобна поза. 

2022 02 28 17h02 56

Какви могат да са последствията от патологично препълнени гърди?

Както споменахме по-горе, като физиологично препълване се определя това, което настъпва след раждането и продължава 4-5 дни – до правилното регулиране на лактацията. 

Ако в този период гърдите не се изпразват правилно или се стимулират излишно, може да се стигне до така нареченото патологично препълване на гърдите. Това е състояние, в което гърдите произвеждат твърде много мляко за твърде дълго време и е основната причина за запушване на каналчетата и мастит

Също така : 

  • При запушени каналчета, гърдата става твърда и в нея може да се напипа болезнена бучка – това е мястото, от което млякото не успява да изтече.
  • Ако каналчетата не бъдат отпушени навреме с често кърмене, цедене и леки масажи, състоянието може да прерасне в мастит – по-тежко възпаление на гърдите. 

Вследствие на това, бебето не може да засуква правилно, може да се стигне до разранени зърна, инфекции на гърдите и усложнения за майката.   

Какво представлява маститът?

Маститът е невъзможност за изкарване на млякото от гърдите, при което се наблюдават силна болка, подуване, зачервяване на кожата и повишаване на температурата локално и общо. 

По същество, маститът се определя като стафилококова инфекция и ако не се овладее бързо може да доведе до образуване на гной в гърдата и сериозни здравословни проблеми, изискващи лекарска намеса. 

2022 02 28 17h03 01

Как следва да се третира вече настъпил мастит при жената?

Освен конвенционалните методи за кърмене през по-малки интервали, топли вани и масажи, тежките форми на мастит се лекуват с дренаж, прием на антибиотици и допълнителни процедури, изписани от медицинско лице. 

Много майки споделят положителни резултати от използването на хомеопатични продукти за справяне с мастита. Ако този вид алтернативна медицина е опция за вас, можете да се консултирате с класически хомеопат, който да изпише прием на нужите продукти, така че конвенционалното лечение да бъде допълнено по възможно най-добрия и безопасен начин.

Друг фактор, който не бива да пренебрегваме, е психическата нагласа и състоянието на жената при сблъсъка с този проблем. Докато се третира маститът е от изключително значение майката да бъде спокойна и да си осигурява нужната почивка. 

Излишният стрес и напрежение само могат да влошат състоянието, тъй като изпразването на гърдата зависи пряко от възможността за физическо отпускане и релакс. Физическото отпускане, на свой ред, е много по-трудно при високи нива на стресовите хормони и натрупана психическа преумора.

Ето защо, грижата за майката и бебето в този период трябва да бъде още по-сериозен фокус, с цел бързо и лесно отшумяване на състоянието.

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар