Тереза Алексиева

Как да сглобите детска къща за игра на открито или закрито? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 1297
happy,child,,adorable,blonde,toddler,girl,,having,fun,outdoors,hiding

Трудно ще откриете дете, което да не изпитва особено вълнение от играта в специално подбрана и обзаведена детската къщичка, независимо дали тя се намира на открито или на закрито. 

В нея то се чувства като малък собственик на пространство, в което да се усамоти или да поиграе с други деца – занимание, което е полезно както за пространственото и абстрактното му мислене, така и за неговата социализация. 

Добрата новина за родителите е, че съвременните къщички за игра са особено интересни с атрактивния си дизайн и предлагат голям избор. Това включва различни модели, размери, материали на изработка, допълнителни аксесоари и – разбира се – цени. Всички те са миниатюрни копия на „къща за възрастни” и често са част от цял игрален комплекс.

Най-често, къщите за игра се изработени от пластмаса или дърво. Пластмасовите са много привлекателни за най-малките деца с ярките си цветове и на тях им допада да играят в тях. Освен това, те се почистват много лесно и дори могат да издържат навън целогодишно, защото понасят температури до -15°С.

Дървените, от своя страна, се вписват много добре в градинското пространство и позволяват на децата да стоят на открито, заобиколени предимно от естествени материали. Може да поставите такава и на закрито, но с по-малки размери.

Когато обмисляте на какъв модел по-точно да се спрете, трябва да решите и дали предпочитате самостоятелно стояща къща, или такава, оборудвана с пързалка, люлка, ограда, маса, дъска за рисуване, стълба и т.н.

Спирайки се на определен модел, трябва да предвидите следващите си стъпки след закупуването. Обикновено къщичките се сглобяват лесно, но при някои може да има по-специфични изисквания, посочени от производителя.

Освен за правилното сглобяване, трябва да се погрижите и за нейното безопасно използване. А днес, екипът ни ви предежда през целия този процес. 

Къде да сглобите детската къща за игра?

Вариантите за място, което да определите за детска къщичка, са два – на открито в двора или вътре у дома. Това зависи не само от желанието и предпочитанията ви, но и от пространството, с което разполагате.

Разбира се, играта в къщичката на открито е предпочитания от децата вариант, но и в другия случай може да се насладите на някои специфични ползи.

Сглобяване на открито в двора или в градината

Предимствата да инсталирате детската къщичка в двора са няколко:

  • Децата ще са сред природа и ще дишат чист въздух
  • Пространството за игра ще е по-голямо
  • Лесно ще влизат и излизат повече деца, като ще могат да играят и около къщата

За максимална безопасност, избраното място на открито трябва да бъде равно и с подходяща настилка – по възможност не зърнена или чакълеста. 

Сглобяване в закрито помещение

Ако нямате никаква възможност да осигурите място за къщичката в градина или двор, вариантът е да я поставите вътре, което също има някои преимущества.

Те от своя страна са:                                                                                                                               

  • Децата ще могат да играят в нея дори в дъждовно и студено време
  • Ще можете да осъществявате по-голям контрол върху използването ѝ

Ако се монтира на закрито, къщата не трябва да затруднява свободното преминаване и следва да бъде далеч от стъклени витрини, източници на топлина и други потенциални опасности. 

След като вече сте уточнили мястото на къщичката, трябва да се заемете с процеса на сглобяване.

Какви инструменти ще ви трябват?

Когато сте готови да пристъпите към сглобяването, трябва да извадите всички части на къщата от пакета. Вътре, освен частите на къщата, ще откриете и добавени нужните инструменти и елементи за закрепването на пластмасовите или дървените плоскости, в зависимост от материала на къщата. 

За дървена къщичка е разумно да си приготвите допълнителни отвертка, чук и/или или винтоверт.

Непременно прочетете приложеното от производителя упътване, преди да започнете. Сглобяването няма да ви отнеме повече от половин час за пластмасовата къщичка и малко повече от час за дървената.

И при единия, и при другия модел, се изисква да съедините съответните панели, които са предварително пробити. 

Това е свързано със спазването на няколко последователни стъпки: 

  • Сглобете първо две перпендикулярни стени и продължете с останалите две, като използвате крепежните елементи и инструменти в комплекта. При дървените панели може да се наложи да използвате отвертка или винтоверт.
  • Закрепете покрива върху стените с щифтове или болтове в зависимост от модела.
  •  Монтирайте прозорците и вратите, включително и дръжките им, ако има такива.
  • Довършете процеса, като сглобите вътрешното и външното оборудване – маси, пейки, ограда и др.

Ако включите и децата в процеса, те биха ви помогнали с удоволствие. Така ще можете да се позабавлявате, работейки заедно – от вас се изисква единствено да проявите нужното търпение и да осигурите нужния надзор. 

За някои детски къщи няма да ви трябват никакви инструменти. Те се сглобяват буквално за минути чрез разгъване в две стъпки, а после могат да се сгънат и да се превърнат в компактен куфар. 

Така къщата се съхранява лесно под леглото или в килера. Може да я сложите в багажника и да я разпънете, когато отидете на гости или на почивка.

Въпреки че детските къщи за игра са направени от устойчиви и безвредни материали, винаги съществуват родителски притеснения по отношение и на други фактори.

Както всяка интересна играчка, къщичката ще бъде използвана често – затова преди децата да влязат в нея, още веднъж проверете всичко, за да се уверите в правилното и безопасното ѝ монтиране.

Как да направите къщата за игра сигурна и безопасна?

Ако сте избрали модел къщичка, която има сертификат за качество ЕСЕ, отговорността за обезопасяването ѝ остава за вас. 

Това се отнася до всичко, свързано първо с нейното сглобяване, изискващо:

  • Равен и твърд терен за по-голяма стабилност, без камъни и препятствия
  • Широко пространство за лесно влизане, излизане и движение около нея
  • Разположение в градината на шарена сянка, а не под голямо дърво, извън обсега на електропроводи, водоизточници  и по-близо да къщата за улеснен родителски контрол
  • Внимателна проверка за изпъкнали или остри ръбове на отделните елементи
  • Правилно сглобяване на отделните елементи според инструкциите на производителя

Правилно позиционирана и сглобена, къщичката ще очаква първите игри на нетърпеливите малчугани. За вас обаче остава да бъдете много внимателни и постоянно да следите как протичат детските забавления.

Какви потенциални опасности крие къщичката за игра и как да предпазите децата?

Каквито и мерки за безопасност да е предприел производителят, както и вие като родител, винаги може да има изненади, а децата са твърде енергични и често непредвидими в игрите.

Вие сте тези, които трябва да контролират забавленията и да имате предвид различните потенциални опасности за децата, за да можете да ги предпазите от тях. 

Ето затова трябва да следвате следните няколко правила :

  • Проследявайте броя на децата, които влизат в къщата. Ако са прекалено много, може да се наранят при игра, при влизане или излизане.
  • Проверявайте за случайно попаднали дребни предмети, с които може да се задави или нарани по-малко дете.
  • Въпреки че къщите са устойчиви на слънце и влага, оглеждайте се за евентуални дефекти от атмосферни влияния или причинени от децата, ако са внесли в къщата по-остри играчки или предмети. Демонтирайте къщата, когато няма да се използва дълго време.
  • Сменете навреме къщата с нова, преди децата да са пораснали толкова, че трудно да стоят изправени в нея.

Не оставяйте децата без надзор, за да бъдете по-спокойни, че всичко е наред, но все пак го правете по-дискретно и без грубо вмешателство.

Допълнителни съвети и препоръки от нашия екип

Къщата за игра позволява на децата не само да се забавляват, но и да развиват комуникативните си умения и творческите си заложби. Всяко дете си е изградило собствена представа за това в каква къщичка иска да играе, но за вас като родител, ние имаме някои препоръки относно избора и грижите за такъв тип артикули.

Те включват :

  • Купувайте къща за игра от доказан производител, който ще ви предложи качествен продукт със съответните европейски сертификати за безопасност.
  •  Доверявайте се на популярни марки, които предлагат оригинални продукти.
  • Вглеждайте се в етикета, където е изписана възрастта, за която е подходяща къщичката. Ако пазарувате онлайн, търговецът ясно е упоменал в отделна категория и в описанието на продукта възрастовите граници.
  • Избирайте модел къщичка, която е съобразена с възрастта на децата, но и с тяхната височина. Ако ще я ползват няколко деца, се спрете на модел с по-големи размери. При липса на много място, се откажете от къщички тип замък и други, които са с голям брой части, разположени отвън.
  • Ориентирайте се към къща с по-големи прозорци, за да е по-лесно да наблюдавате детската игра.
  • Уверете се, че материалите са от висок клас, че са качествени и ще издържат на всички атмосферни влияния. Трябва да понасят безпроблемно влага, слънчева светлина и да са защитени от деформация, за да не се налага подмяната с нова къща за кратко време.
  • Интересувайте се и от боята на покритието, макар че повечето производители използват безвредни бои.
  • Когато отворите комплекта, проверете за липсващи детайли, за наличие на инструкции и гаранционна карта.
  • Покривайте с платнище къщичката, когато е навън, за да я предпазите от различните атмосферни влияния.
  • Удължете времето за експлоатация на играчката, като я демонтирате, когато не се използва, и я съхранявайте на сухо и сенчесто място. Пластмасовите къщички обикновено се събират в малка чанта, леки са и лесно се пренасят.

Преди да вземете окончателно решение за избора на къща за игра, инвестирайки средства, се уверете в оригиналността и качеството на играчката. Често по-евтините продукти са за сметка на качеството – компромис, който едва ли бихте искали да направите. 

На пазара за детски стоки има достатъчно богат избор от модели на известни марки, които заслужават вашето доверие като родител. Остава да се доверите на коректен магазин, проучвайки внимателно възможностите, а след това да се заемете с най-приятното – да сглобите малкия дом за игра на децата си.

Подходящо избраната и правилно сглобена къща за игра е чудесно решение децата да прекарват приятни часове през всеки сезон на годината в свое собствено пространство, да развият въображението си и да се учат на самостоятелност.

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Balashova
    Balashova

    Като бях дете имам траен спомен от баба ми. Правеше ми къща за игра от столове и одеяло за покрив. Това ми е от първите спомени при баба. Ясно е, че нищо не се е променило и къщата за деца или палатката все още е преживяване. Ние имаме две и вече изхвърлихме още две. На първо място ако на къщата пише, че е за употреба на закрито, то използвайте я само на закрито. Иначе рискувате да я похабите много бързо. Аз изхвърлих една, защото текстилът изгоря от слънцето. На второ място – сглобявайте с упътване. Аз сглобих една палатка без упътване и се оказа, че мъжът ми трябва да я „доработи“ с тел и изолирбанд. В момента имаме пластмасова къща навън в двора на блока и платнена палатка у дома. Съпругът ми след монтажа им минава да обезопасява допълнително. Следи за слаби връзки, остри части и всички, което не му хареса се доработва. Не харесва подхода на китайците и след тях навива лепенки и подобни неща. Не мисля, че продуктите имат фатални пропуски, но така стигаме 100 % сигурност.
    Имайте в предвид, че палатките и къщите омръзват бързо и поне нашите са необитаеми. В момента са складове за играчки.

Вашият коментар