Тереза Алексиева

Как се постига спиране на кърмата по естествен начин и без хапчета? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 19175
2022 02 03 09h56 38

Популярна практика е отбиването на бебето да бъде съпроводено с прием на определени медикаменти за спиране на лактацията. Принципът на тези хапчета е прост – те блокират производството на пролактин от хипофизната жлеза в мозъка. И макар да обещават “бързи” резултати от 2 до 14 дни, употребата им среща все по-голям отпор в научните среди.

Според проучване от 2019, рязкото спиране на кърмата (последвано от рязка инволюция на млчените жлези) предизвиква възпаление, дисбаланс в колагеновите нива, и редица хормонални смущения, свързани с повишен риск от рак на гърдата.

Разбира се, съществуват и редица други научни изследвания, според които естественото и постепенно спиране на лактацията е далеч по-щадящо за здравето на майката. Доказано е, че постепенното отбиване е свързано с предварителна адаптация към предстоящото прекъсване на връзката между майката и детето и съответно е последвано от правилно препрограмиране на тъканта на млечната жлеза.

Искате ли да чуете добрата новина? Спирането на кърмата по естествен начин не е нито по-бавно, нито по-трудно от приема на медикаменти. Нужно е единствено да знаете как да подходите и да сте подготвени за процесите, които ви очакват. 

2022 02 03 09h56 45

Как тялото регулира производството на кърма?

Механизмът, по който тялото ограничава производството на кърма е много по-различен от този, на който залагат медикаментите. Ако изписваните лекарствата ограничават производството на пролактин, то тялото прави друго – реагира на количеството локален инхибитор на лактацията. 

Това е вид белтък, който тялото произвежда през целия период на кърменето. Най-просто казано, неговата роля е да синхронизира търсенето и предлагането. Ако бебето суче често, локалният инхибитор на лактацията изтича заедно с млякото и не се натрупва в тялото – това подава сигнал, че трябва да се произведе още кърма. 

Ако, обаче, гърдите останат пълни за по-дълго време, количеството на този белтък се увеличава и тялото получава друг сигнал – повече кърма не е необходима. Съответно – производството намалява съвсем естествено. 

Това е абсолютно съвършен природен механизъм, чрез който тялото на майката се адаптира към променящите се нужди на бебето. Той действа бързо, безопасно и надеждно – от вас се изисква само да осигурите нужната ритмичност при намаленото изпразване на гърдите. 

Спиране на кърмата по естествен начин – как да подходите?

Вече стана ясен основният принцип – при намаляване на търсенето намалява и предлагането. Или иначе казано – майката, която иска да спре кърмата си, трябва постепенно да редуцира изпразването на гърдите. 

Това е по-лесно при жените, които се цедят и малко по-трудно при тези, които имат активни кърмачета. Във втория случай, спирането на кърмата върви ръка за ръка с отбиването – процес, който може да бъде в различна степен проблематичен и е строго индивидуален. 

И в двата случая, обаче, е важно да наблегнем върху думата “постепенно”. Ако до този момент кърмите или цедите активно в количества от 800-900 мл за денонощие, рязкото препълване на гърдите може да доведе до запушвания и инфекции. 

Рязкото отбиване също може да доведе до нежелан стрес в семесйтвото, а балансираният подход е доказано най-ефективен за всички страни. 

Ето защо, спирането на кърмата е процес, който се разгръща в продължение на няколко дни или няколко седмици, в зависимост от настоящия темп на лактацията и начина на хранене на бебето.   

2022 02 03 09h56 51

Как да намалите количеството мляко постепенно?

От теорията към практиката – ето какво трябва да направите, за да започнат млечните жлези бавно да се адаптират към промяната в лактацията.

Следвайте следните съвети : 

  • Ако бебето суче рядко или се цедите само по 2-3 пъти на ден, можете просто да спрете и да изцеждате гърдите си до облекчение, когато усетите, че са пълни.
  • Ако бебето е в период на захранване и успее да замести хранене, не изпразвайте гърдите преди следващото кърмене или цедене.
  • Ако използвате само помпа за кърма, започнете с плавно намаляване на изцеденото количество с около 30 мл на всяко цедене.
  • Когато стигнете доколичества от 30-50 мл на изцеждане, можете спокойно да започнете да пропускате изцеждането. 

Можете да изцеждате малки количества кърма винаги, когато усещате напрежение в гърдите. Правете го обаче дотолкова, доколкото да облекчите напрежението – а не до пълно изпразване на гърдата. По този начин ще избегнете болки и запушвания, като същевременно ще продължите процеса по постепенно намаляване на лактацията.

Важно е да се водите по усещането, което имате за собственото си тяло и да му се доверите. Процесът следва да бъде напълно естествен и не бива да е съпроводен от болки, усещане за тежест или сериозен дискомфорт. 

Ако имате каквито и да било колебания, най-правилно е да се обърнете към сертифициран консултант по кърмене, който да ви даде допълнителен кураж, насоки и препоръки. 

2022 02 03 09h57 02

Какво не трябва да се прави при спиране на кърмата без хапчета?

Тук е мястото да разбием някои митове и да опишем някои често срещани грешки при спиране на кърмата. 

Ако сте решили да подходите естествено, а не да вземете “това лекарство” и да очаквате чудо, ето какво трябва да имате предвид:

  • Не спирайте кърменето и цеденето рязко, особено ако цедите големи количества или имате активно сучещо кърмаче – винаги действайте плавно и постепенно, за да не предизвикате усложнения.
  • Никога не пристягайте гърдите си! Тази практика от миналото неимоверно увеличава риска от запушвания на каналите и развитие на мастит. Достатъчно е да носите удобен подкрепящ сутиен, който не притиска тъканите.
  • Не променяйте радикално приема на храна и течности. Това няма да намали производството на кърма, а само ще ви стресира и ще обърка допълнително процесите в тялото ви.
  • Не оставяйте гърдите си да страдат! Винаги изцеждайте до облекчение, когато гърдата стане твърда, болезнена и свръхчувствителна. Не издевателствайте над тялото си и спазвайте този принцип дори тогава, когато сте решили да пиете медикаменти за спиране на кърмата.
  • Не експериментирайте и не следвайте съвети на неоторизирани лица. Винаги се обръщайте към консултант по кърмене, който има възможно най-тясната експертиза да ви помогне да минете през този процес лесно и безопасно. 

Не на последно място – не се съмнявайте в избора си и не се разколебавайте от вълшебни истории за спиране на кърмата за ден. Колкото и примамливо да звучат, тези практики идват с доказани рискове за здравето и са все по-широко отхвърлени от медицинските специалисти в развития свят. 

Натурални средства за спиране на кърмата

Всичко казано дотук остава неизменна основа на процеса – по-рядкото и по-ограниченото изпразване на гърдите е единственият естествен начин лактацията да се редуцира с времето. 

Има, обаче, редица натурални продукти, с които можете да подпомогнете този процес. Сами по себе си, те нямат потенциала да “спрат” кърмата, ако гърдите се изпразват редовно. В комбинация, обаче, с процедурите по-горе, те могат да ускорят и улеснят процеса. 

Такива средства са например:

  • Салвия – приемайте 3-4 пъти на ден или под формата на билкова запарка, билкова тинктура, или директно в храни и бульони. 
  • Жасмин – прилагайте цветовете директно като компрес върху гърдите по веднъж на ден – за предпочитане вечер преди лягане. 
  • Мента – можете да използвате като чай в големи количества (над литър и половина дневно) или като тинктура според указанията на производителя.
  • Магданоз – приемайте под различни форми в течение на деня – като запарка, прясна или сушена подправка или чай. 
  • Бял равнец – може да се приема като чай, спиртен извлек или хранителна добавка на таблетки. 
  • Маточина – пригответе чай, запарка или тинктура и приемайте по няколко пъти на ден. 
  • Компреси от зелеви листа можете да правите при препълване или болка, като използвате намачкано прясно зеле и го увиете около гърдата без да обхващате алвеолата. 

2022 02 03 09h57 08

Междувременно, намалете приема на сол, за да не задържате течности и увеличете приема на естествени диуретици, които да ускорят отводяването. 

Екипът на Kidso.bg и Мамапедия ви желае спокойствие, удовлетворение и успешно надживяване на един от най-забележителните процеси в родителството – храненето на бебето с майчино мляко. 

Ресурси:

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар