Тереза Алексиева

Какво е естествена бебешка хигиена (ЕБХ) и как се прилага? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 5266
2022 02 01 09h52 45

В обяснението на метода “естествена бебешка хигиена” съществуват два прочита. 

Много родители го виждат като алтернативна, по-скоро съвременна и по-скоро будеща недоумение практика в отглеждането на бебето. 

Тези, които го практикуват, обаче, го определят като отговор, зачитане и развитие на заложената в бебето естествена нужда от чистота.

Разбирате правилно – ЕБХ представлява отглеждане на бебето без пелени още от първите дни след раждането. Възможно ли е това, как се случва на практика, и с какви предимства и недостатъци е свързано? Разказваме в следващите редове. 

Какво представлява естествената бебешка хигиена (ЕБХ)?

В основата на естествената бебешка хигиена стои схващането, че – подобно на другите бозайници – човешките бебета се раждат с инстинкта да не се цапат. Неглижирането на този инстинкт с “помощта” на съвременните еднократни пелени, съответно, го притъпява с времето. Така се създава нуждата от конвенционалното (и често предизвикателно) приучване към гърне в по-нататъшна възраст. 

Разбира се, използването на еднократни пелени е категорична норма в съвременните западни общества. Връщайки се назад във времето – с изненада или не – установяваме, че практиката за късна тренировка на гърне след бебешкия период възниква през 40-те години на миналия век и се превръща в норма едва през 60-те.

На фона на историята, това е пренебрежимо кратък времеви отрязък. Как са се грижели родителите за хигиената на децата си през всички векове и хилядолетия преди това? Точно така – по естествен начин!

Естествената бебешка хигиена е… Ами, просто естествена. 

2022 02 01 09h52 50

Как се прилага естествена бебешка хигиена?

А сега – от теорията към практиката. Как могат родителите да запазят и стимулират вродената потребност на бебето да бъде сухо и чисто ?

Отговорът се крие в следните стъпки :

 

  1. Най-добре е да се започне още от раждането, като методът се спазва стриктно и последователно – заедно с всичките му предимства и предизвикателства. Оптималният прозорец за стартиране е от нула до четири месеца, но никога не е късно да започнете, ако имате желание.
  2. Родителите трябва да следят за определени “сигнали”, които бебето дава, когато изпитва нужда да се изходи. Те могат да са различни при всяко бебе, но често включват безпокойство, въртене, особени лицеви изражения и др.
  3. За целта, бебето стои без пелени, а родителят преминава през първото си “обучение” за опознаване на ритъма, честотата и поведението при изхождането на детето.
  4. Когато сигналите на изхождането са налице, трябва да подканите бебето да се облекчи на специално избрано за целта място – в малко гърне, в легенче или в тоалетната на възрастните. Бебето все още не може и не бива да седи самостоятелно, затова трябва да го държите над съда в подходяща за възрастта му поза.
  5. Добре е да изберете определен звуков сигнал, който да използвате, докато издържате бебето си по време на изхождане. След време, то се научава да го разпознава и да го тълкува като подканване да се изходи по малка или голяма нужда без да се изцапа или намокри. 

В началото може би често ще се питате дали не очаквате твърде много от себе си и бебето си. С течение на времето, обаче, ще разберете, че всъщност естественият ритъм на отделителната система не е много труден за проследяване и прогнозиране. При повечето бебета изхождането се случва непосредствено след сън, по време и след хранене. 

В основата на този метод стои осъзнатата, желана и търсена активна “комуникация” между бебето и неговите родители. Той би бил невъзможен, ако бащата, майката и бебето не са отворени към идеята да наблюдават, да внимават и да използват инстинктите си пълноценно с цел да се учат взаимно – на това как нещата могат да се случват лесно, когато са естествени. 

Резултатът е повече от смайващ – оказва се, че бебетата се научават да “съобщават” за нуждата си много по-рано и много по-успешно, отколкото вероятно смятате, че е възможно. 

Без пелени: възможно ли е на практика?

Нереалистично е да се смята, че естествената бебешка хигиена винаги е дъги и еднорози, а инциденти и пропуски няма да съществуват никога. В този ред на мисли, пелените не са анатемосани и отхвърлени безвъзвратно. 

За целта, обаче, най-често се използват така наречените многократни пелени. Това са текстилни изделия с регулируем размер, които наподобяват пелените за еднократна употреба, но са много по-бюджетни, екологични и съвместими с прилагането на естествена бебешка хигиена като подход. 

2022 02 01 09h52 55

Основата на пелените се комбинира с абсорбиращи подложки, които лесно се премахват, изпират и използват многократно. 

Това е удобна опция както за периода, в който майката и бащата все още опознават ритъма на детето, така и за нощите, в които често се случва да пропуснете изхождането, ако не сте будни. Най-активно се използват многократни пелени обикновено преди годинка.   

Друга алтернатива на многократните пелени са тренировъчните гащи за бебе или използването на обикновено бебешко бельо. Изборът между тези опции е индивидуален, като те могат спокойно да се комбинират в различните части от денонощието, различните сезони и различните фази от развитието на децата.

Предимства и недостатъци на естествената бебешка хигиена 

Прилагането на този метод за хигиена идва както с уникални предимства, така и с немалко предизвикателства. А ето и как изглеждат те в систематизиран вид.

Предимства на ЕБХ

Те включват следните неща: 

  • Стимулира се връзката и комуникацията с бебето от най-ранна възраст. 
  • Редуцира се риска от обриви и подсичане в интимните части на бебето.
  • Редуцира се уязвимостта към инфекции на пикочните пътища.
  • Свитата позиция за издържане улеснява и ускорява изхождането.  
  • При някои бебета ЕБХ смекчава или напълно елиминира коликите. 
  • Избягва се трудното и стресиращо късно приучване към гърне. 
  • Бебетата могат да се научат да управляват естествените нужди на тялото си много по-бързо и успешно. 
  • Тялото на бебето остава свободно за опознаване – фактор, който често спомага за естественото и ненасилствено забелване при момчетата

От екологична гледна точка, ЕБХ намалява отрицателното въздействие върху околната среда, свъзано с употребата на еднократни пелени.

А от финансова – методът спестява на семействата стотици, ако не и хиляди левове за закупуване на пелени за еднократна употреба.

Родителите, практукуващи естествена бебешка хигиена преминават към сравнително по-трудна адаптация към нуждите на бебето през първите месеци от живота му, но съобщават, че в дългосрочен план живеят и пътуват много по-удобно и спокойно.    

2022 02 01 09h53 02

Потенциални недостатъци на ЕБХ

Те включват следните неща: 

  • Изисква се по-голяма ангажираност на родителя в първия, адаптационен етап.
  • Възможни са повече инциденти и нужда от по-често почистване и изпиране. 
  • Възможно е да срещнете неразбиране от страна на семейство, приятели и други родители.

И ако първите два недостатъка са съвсем реални, то третият може лесно да бъде игнориран. Достатъчно е да бъдете уверени в ползите на избрания подход и да го прилагате в хармония с детето си, без да се затрогвате твърде много от чуждите виждания за нещата.   

По-деликатна е ситуацията, когато детето се оставя на грижите на детегледачка, друг член на семейството или детска ясла. Ако те не са склонни да приемат изградените практики, обаче, можете спокойно да преминете на хибриден подход и да упражнявате ЕБХ дори и само когато прекарвате време с детето си. 

2022 02 01 09h53 07

Вероятно имате още десетки въпроси!

Тук се връщаме към двата прочита на естествената бебешка хигиена. След всичко казано до момента, двете големи групи вероятно остават същите – тези, за които ЕБХ граничи с лудост и тези, за които ЕБХ граничи с гениалност.

Ако попадате в първата група, няма никакъв повод за притеснение. Съвременните продукти в улеснение на родителя могат да ви послужат точно по начина, по който са предвидени да служат – бързо, лесно и без нужда от допълнителни усилия. 

Ако ли пък попадате във втората група, вероятно искате да научите повече за принципите, практиките и детайлите, касаещи прилагането на метода на практика. 

Можете да започнете пътешествието си с няколко по-детайлни ресурса, създадени от специалисти в областта:

Отличен ресурс е и разговорът с Ася Демирева по повод на естествената бебешка хигиена, проведен като част от училище “Мама знае най-добре”. Този разговор можете да видите във видеото по-долу.

Екипът на Kidso.bg и Мамапедия желае успех на всички родители, решили да поемат по вълнуващия път към естествената хигиена на бебето!

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар