Д-р Захаринка Гочева

Какво родителите ТРЯБВА да знаят за ПЪРВАТА детска консултация! от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 4995
Видео Текст
Purva Detska Konsultazia Pri Pediatyr (custom)

Да поговорим за детската консултация. Детската консултация е едно от най-вaжните звена на педиатричната ни практика. 

Какво правим по време на консултация? Принципно всички бебчетa от нулева възраст до едногодишна възраст трябва да посещават детска консултация веднъж месечно. 

Освен това – между годинка и две – през три месеца, а между две и седем години – през шест месеца. Остава след това веднъж в годината в ученическата възраст децата да посещават педиатъра си профилактично. 

Какво се прави по време на детската консултация? 

Най-напред педиатърът се грижи за здравето на вашето детенце, за физическото му развитие, за нервно-психическото му развитие. И не на последно място – се поставят ваксините. Нещо, което обикновено правим още на първата консултация, а и на всички останали – мерим теглото и ръста, т.е. „дължината“ на бебето

Освен това размерите на главичката и на гърдичките се записват задължително. 

Друго, което е необходимо, е да се проследява профилактиката срещу рахит

Още от първия месец се започват капки витамин D на всички бебчета, под различна форма, независимо на коя фирма ще си закупите препарат – най-важно е да получава вашето дете витамин D

Това е особено важно при бебетата, които са на кърма, защото в кърмата витамин D няма. Той се синтезира чрез слънчевата светлина, а особено за зимните бебета – те няма как да го получат по този начин. 

Другият вариант е чрез храна, но те също не са захранени от ранна възраст с яйца и месо, където се съдържа витамин D. 

Нещо, което е изключително важно и за съжаление не винаги се прави от колегите е да се проследи нервно-психическото развитие на бебето. Но за да се случи това е необходимо вие да имате предварителна подготовка какво трябва да може да прави вашето бебе на определена възраст.

Например на един месец, на два месеца, на пет месеца. На един месец трябва вече да се усмихва, на два вече трябва да гука, на шест трябва да сяда и т.н. Така че – има специални таблички за нервно-психическото развитие, които не е лошо всяка една от вас да прегледа и когато отива на консултация – вече да има готова информация за вашия педиатър. 

Друго, което е много важно – това е храненето на вашето бебе. Дали бебето ще бъде на кърма, дали ще бъде на смесено хранене или на адаптирано мляконяма голямо значение, важно е детето да наддава в крайна сметка. Естествено, аз съм привърженик на кърменето, но в крайна сметка, когато майката няма кърма се налага да се дават добавки. 

Много е важно да систематизирате въпросите си във връзка с храненето, когато отивате на педиатър. Дали ще настоявате бебето да бъде на кърма или на адаптирано мляко – всъщност то не зависи толкова и от вас. Зависи от това имате ли или нямате кърма и бебето кое приема най-лесно и се чувства най-добре. 

Какво можем да кажем за профилактичните прегледи след едногодишна възраст?

В общи линии става така – ние приключваме с поставянето на ваксините, когато детенцето стане на около година и половина – две, и затова някои майки започват да пренебрегват тези прегледи. Но тогава пък е много важно да се гледа стойката на детенцето. Много често на тригодишна възраст установяваме, че детето е дюстабан, т.е. има плоскостъпие

Освен това установяваме, че детето не вижда. Освен това често майките забравят, че момченцата и момиченцата все пак имат гениталии, за които трябва да се грижат. 

Оказва се, че след тригодишна възраст има тежки фимози или синехии, т.е. слепнали малки срамни устни на момиченцата. Така че не подценявайте детските консултации и след едногодишна възраст. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Sevdalina-Stoeva
    Sevdalina-Stoeva

    Педиатрите са специализирани лекари за деца. Те са учили за това, знаят какво и кога трябва да се развие у детето. Дори и с висока здравна култура профилактичните прегледи с лекар педиатър са задължителни. Не забравяйте, такъв лекар следи развитието на много деца и за това има силно развити „детектори“ за потенциалните проблеми. Винаги, когато нещо Ви се струва необичайно около Вашето дете се консултирайте с педиатър. Ранната диагностика ще Ви спести много главоболия.

Вашият коментар