Диди Димова

Всичко за кърменето – съветите на акушера! част 1 от Диди Димова

icon Преглеждания: 2505
Видео Текст
Resizerimage1200x1200 Breastfeed 1

Сега ще поговорим за кърменето. Дами, това е вторият най-голям дар от Бога. Само за нас жените, освен раждането – вторият дар е кърменето. За мен това е истинска философия, това е нещо велико, но нека жените, които по някаква причина не могат да кърмят и не трябва да кърмят, нека да не се чувстват виновни. Защото любовта на детето не е само чрез кърмата. 

Любовта е в гушкането, в начина, по който се поднася шишето с мляко. Така че, моля, бъдете спокойни, за това не трябва да се чувствате виновни. Защото вината се отразява веднага върху психиката на детето

Какво трябва да се знае за кърменето? Подготовката започва още от 14-та гестационна седмица. Още матката, като напусне малкия таз и дойде в коремната кухина, с напредването на бременността започва един хормонален бум, стават чувствителни зърната, болезнени, тогава вече започвате да мажете зърната със специални кремчета за зърна. 

Горещо ви препоръчвам тези, които са без отмиване, за да не се чувствате задължени, а навсякъде да можете да кърмите….Много нежно, без триене, поставяте кремчето в ръчичката да се разтопи и много нежно с потупващи движения мажете зърното и около зърното – кафявата пигментация, която се нарича ареола. 

Когато се влезе в 7-мия месец, тази подготовка започва сутрин и вечер – с мазането на зърната. И докато кърмим зърната продължават да се третират с този крем. Така се намалява чувствителността, тази болезненост, която се получава. И когато кърмите, дами, няма да имате рагаци. Много е важна тази предварителна подготовка. 

Другото нещо, което е много важно: след като се роди детенцето, се поставя на гърдите в зависимост от това дали по нормален или оперативен тип е протекло раждането, в различни часове се поставя детето на гърдите. 

Съществуват четири теории. Едната теория: хранене на поискване на детенцето (ще ви запозная с всички теории) – това ще рече колкото пъти се разплаче детето – да бъде на гърдите…Всяка болница се съобразява с желанието на самата майка. Така че, когато сте в болницата, често и за кратко ще поставят детето на гърдите ви. С цел силно слюнчената киселина да не разрани зърната на майката и да не бъдат болезнени, след това да изпитва неприятно усещане по време на кърмене.. често и по-кратичко, защото най-добрата помпа е устичката на детенцето

Има теория, която е през три часа за двайсет и четири часа. Има още една теория, която е през 3 часа с 6 часа почивка нощем. Обикновено това е теорията, която се практикува в болниците. Оставят 6 часа да почине стомашно-чревния тракт и да се изхвърлят токсините от метаболизма на детето. Но ако майката желае да бъде на поискване или да бъде на всеки 3 часа, всички в болницата ще се съобразим. 

Има още една теория, която е през 3 часа и половина – 4, с 6 часа почивка нощем. Тази теория малко по-късно се включва, но това не значи, че ако детето е гладно и плаче, ние трябва да чакаме 3 часа и половина. Не, ако спи детето да не го будим. Защото никое бебе не спи с празен стомах, но не повече от 4 часа, за да може да има тласък към наддаване на детето. 

Много са важни първите дни. Това което се отделя от гърдите на всяка една кърмачка, се нарича коластра. Тя е няколко капки, но това е най-ценното, това е ваксината – антителата, които може да даде майката. Докато е коластрата, гърдите са меки. 

Тази майка, която е избрала метода на поискване – често и по малко –  трябва да поставя детенцето на гърдите. А тези, които са избрали режим – след като поставят детето на гърдите, желателно е да поставят помпичката за изцеждането на гърдите. Защото вакуумът, който поставя помпата, помага да се разширят млечните канали и стимулира спускането на кърмата. 

И при всяко вече следващо кърмене ще видите, дами, как вашето бебе гълта. Това упорито трябва да го работите първите три дни, докато гърдите са меки. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Evgenia_Gencheva
    Evgenia_Gencheva

    Всички организации заети с бебешко здраве, в това число Световната здравна организация твърдят, че най – доброто хранене за малките бебета е естественото кърмене! То обаче не е лесно. Изисква голямо внимание във всяко отношение – хранителен режим на майката, режим на бебето, проблеми на кърмачката с недоспиване заради често кърмене, грижа за хигиена на гърдите преди и след хранене, грижа за изцеждане и избягване на мастити и т.н. Усилието е огромно, но това е цената, която всички ние сме готови да плащаме, за да имаме здрави деца.
    За мен двата най-големи проблеми бяха – липсата на преценка какво количество изяжда детето и появата на буци/мастити в гърдите. Докато започна да трупам рутина и по усет да разбирам дали бебето е изяло достатъчно количество, винаги ме преследваше призракът на недохранването. Как го реших – винаги имах шише с допълнително изцедена кърма и ако искаше, давам допълнително.
    С маститите беше болезнено и крайно неприятно. Избягвах всякакви перорални лекарства. Стигнах до крем за крави от ветеринарна аптека. След това спазвах строга дисциплина да се изцеждам редовно и до последна капка. Имаше период, в който цялото ежедневие се въртеше около кърменето и гърдите…

Вашият коментар